Poradniki

Jak skutcznie przetykać rury?

Gdyby się dobrze zastanowić, to najczęstszą i niewątpliwe najbardziej uciążliwą domową usterką są zatkane rury. Woda nie spływa, bulgocze, z odpływu wydobywa się przyprawiający o torsje odór, kuchnia i łazienka przestają funkcjonować sprawnie... Domownicy się niepokoją, bo nie mogą z nich normalnie korzystać. Jak zaradzić takim problemom?
REKLAMA

Kiedy zatka się odpływ, nie trzeba od razu wzywać hydraulika. Z niektórymi pracami, jakie należy wykonać, z pewnością poradzisz sobie sam. Nie dość, że trochę dopieścisz swoje ego – w końcu samodzielnie zaradzisz poważnej usterce — to przy okazji zaoszczędzisz kilka groszy.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, poinformuj o tym swoich lokatorów. Uprzedź ich, by przez kilka najbliższych godzin nie używali reperowanej instalacji. Jeśli w domu są małe dzieci, takie naprawy najlepiej przeprowadzać wieczorem, szczególnie jeśli będziesz używał niebezpiecznych środków chemicznych. Zaopatrz się w gumowe rękawice, opróżnij kadź, z którą łączy się udrażniana rura i do roboty!

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Czyszczenie syfonu
Najczęstszą przyczyną zatkania zlewu są resztki jedzenia zbierające się wewnątrz syfonu. Bardzo łatwo jest go udrożnić, obejdzie się nawet bez stosowania przepychacza lub żrących środków chemicznych – wystarczy dokładnie o
czyścić go ze wszystkich nagromadzonych śmieci.
Syfon odnajdziesz śledząc rurę odchodzącą od zlewu. W okolicach jej dolnej części, tzw. kolanka, natrafisz na nakrętkę, którą należy odkręcić. Zanim to zrobisz, podłóż pod rurę miednicę, inaczej zbierająca się tam woda i nieczystości spłyną na podłogę.

Żmija kanalizacyjna
Światło syfonu można też wyczyścić używając tzw. żmii kanalizacyjnej. Jest to elastyczna, długa na kilka-, kilkanaście metrów metalowa sprężynka z korbką do kręcenia. U jej zakończenia znajduje się ostry koniec, który przebija zanieczyszczenia zalegająceh w rurach. Aby wpuścić ją do zablokowanego przewodu, również należy rozkręcić syfon.

Jeśli akurat nie masz pod ręką takiej sprężynki, możesz użyć drucianego wieszaka. Rozprostuj go, pozostawiając na jednym z jego końców coś w rodzaju zagiętego haczyka, a następnie wprowadź go do wnętrza rury i przepchaj lub wyłów przyczynę zatoru. Za jednym zamachem pozbędziesz się irytującej usterki i... nielubianego wieszaka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przepychacz
Powyższe sposoby nie zawsze się sprawdzą w przypadku zabudowanych wanien i brodzików, ponieważ dostęp do ich syfonów jest utrudniony. Tutaj z pomocą przychodzi dobrze wszystkim znany i niezawodny gumowy przepychacz lub - w nieco nowocześniejszej wersji - pompka do rur.

Przepychacz nałóż na uprzednio natłuszczony kremem lub wazeliną odpływ, mocno dociśnij i zacznij pompować. W ten sposób powstanie ciśnienie, które przepcha zanieczyszczenia. Nie zapomnij uprzednio zatkać otworu przelewowego w umywalce lub zlewie, dzięki temu tłoczenie będzie skuteczniejsze.

Remont kuchni małym kosztem - jak to zrobić?

Specjalistyczne preparaty
Oprócz rozwiązań siłowych zastosować możesz specjalne środki chemiczne do udrażniania rur. Dostępne są zwykle w formie granulek lub żelu. Umieszczone w rurze odpływowej rozpuszczają brud, który się tam nagromadził. W ich składzie znajduje się najczęściej silnie rżący wodorotlenek sodu, a więc należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie.

Czytaj uważnie etykiety i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Upewnij się również, że twoja instalacja nie posiada aluminiowych elementów. W kontakcie z takimi preparatami metal ten szybko niszczeje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Zaskakujące pomysły na sodę oczyszczoną. Kliknij, by przeczytać>>>

Z zatkanymi rurami uporasz się również domowymi, niegroźnymi, metodami. Równie skuteczne co popularny „Kret” są ocet i soda oczyszczona. Użyć ich można na kilka sposobów, np.

- umieszczając w osuszonym odpływie pełną szklankę sody oczyszczonej lub pełną szklankę octu dczekaj 30 minut, później zalej rurę dużą ilością gorącej, ale nie wrzącej wody - może uszkodzić plastikowe rury;

- wsypując do odpływu 3 łyżki sody oczyszczonej (po kilku chwilach dolej do rury pół szklanki octu, odczekaj, zalej wszystko obficie bardzo ciepłą wodą).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Profilaktyka. Co zrobić, by rury się nie zatykały?
Załóż na odpływy w kuchni i łazience specjalne sitka – zatrzymają one duże resztki jedzenia, włosy i inne śmieci, które mogłyby spłynąć do rur.
W kuchni: nie wyrzucaj do zlewu fusów po kawie i herbacie oraz nie wylewaj tam roztopionego tłuszczu. Nie wyrzucaj do odpływu „większych” śmieci – papierów, chusteczek, tkanin, trocin. Raz w tygodniu wlewaj do odpływów kilka litrów ciepłej, osolonej wody… lub napoju typu cola.

Miejska legenda głosi, że cola całkiem nieźle oczyszcza rury. W jej składzie znajduje się kwas fosforowy, więc może coś w tym jest? Nie zaszkodzi spróbować, w każdym razie, to dwie korzyści w jednej – odetkasz rurę i nie wypijesz słodkiego, wysokokalorycznego płynu. Twoje zdrowie i figura podziękują ci za to.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:
Nietypowe zastosowanie herbaty ekspresowej >>>

10 zastosowań soli, o których nie miałeś pojęcia >>>

10 zastosowac octu w twoim domy >>>

TOP 10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć >>>

Majonez, czyli sprzątanie ze smakiem >>>

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia >>>

10 nietypowych zastosowań wody utlenionej >>>

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Kazio

Jeśli ktoś szuka speców od hydrauliki siłowe to polecam https://kromon.pl/ . Zdecydowanie specjaliści w swojej dziedzinie.

PorannaRosa

Gorzej gdy człowiek próbuje wszystkimi sposobami i nic. Myślę że te przykłady są pomocne ale nie w moim przypadku, gdzie musiało przyjechać pogotowie, na szczęście to kanalizacyjne. https://jotka-hydraulik.pl/czyszczenie-kanalizacji/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak skutcznie przetykać rury?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.