Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Gdy pralka i czyste rzeczy mają zapach stęchlizny

Pralka, tak jak inne sprzęty domowego użytku, wymaga systematycznej konserwacji. Należy ją regularnie myć, odkamieniać i zapobiegać powstawaniu grzybów, które gromadzą się w urządzeniach mających stały kontakt z wodą. Prócz całej gamy chemicznych środków do ochrony pralek, możemy sięgnąć po naturalne i sprawdzone metody.

Gdy pralka i czyste rzeczy mają zapach stęchlizny

Jak dbać o pralkę?

 

Przygotowaliśmy 15 porad, dzięki którym będziesz mogł cieszyć się sprawnie działającą pralką przez długie lata. Wprowadzenie w życie kilku dodatkowych nawyków pozwoli Ci również pozbyć się krępującego i nieprzyjemnego zapachu stęchlizny z ubrań. 
 
1.  Nie obciążaj bębna.
 
2. Po każdym praniu wycieraj do sucha gumowe uszczelki.
 
3. Opróżniaj kieszenie ubrań przed włożeniem rzeczy do bębna.
 
4. Pierz co jakiś czas w 90 stopniach tkaniny, którym taka temperatura nie zaszkodzi (ręczniki, ścierki).
 
5. Od czasu do czasu zrób pranie …bez prania - bez wsadu, proszku i płynu, najlepiej w 90 stopniach.
 
6. Po wyciągnięciu mokrych rzeczy z pralki, nie zamykaj jej! Trzymaj otwartą klapę, aż bęben wyschnie i się przewietrzy.

7. Pranie wyciągaj od razu po zakończeniu pracy pralki.

8. Susz pranie w miejscu gdzie jest największy ruch powietrza i nie ma dużej wilgoci. Nie wieszaj ubrań zbyt blisko siebie.

9.  W pralce konieczne jest także czyszczenie filtra, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Jest on usytuowany w dolnej części pralki. Zatrzymuje drobne przedmioty, strzępy tkanin, sierść, kurz. Wyjmij go i oczyść. Rób to przynajmniej raz w miesiącu.
 
10. Ponadczasowy i niezastąpiony w domowym sprzątaniu jest także ocet lub kwasek cytrynowy. Poradniki sugerują wlanie 1 l octu bezpośrednio do bębna. Nastaw najwyższą temperaturę i najdłuższy czas prania, lecz pamiętaj, by nie stosować równolegle żadnych innych środków, ani nie wkładać odzieży do bębna. Jeśli obawiasz się pozostałości zapachu octu, możesz wykonać dodatkowe płukanie.
 
11. Często sprawdzaj szufladkę do której sypiesz proszek. Tam zasychają i gromadzą się resztki detergentów. Wyjmij, umyj dokładnie wszystkie zakamarki i wysusz. W miejscu mocowania szufladki również zbierają się zanieczyszczenia i grzyby. Do doczyszczenia tych zakamarków najlepiej posłuży stara szczoteczka do zębów. Jeśli nie chcesz używać detergentów, możesz wykorzystać naturalne środki czyszczące, takie jak soda czy kwasek cytrynowy.
 
12. Miejsca, gdzie pojawił się grzyb możesz spryskać wybielaczem, zostawić na pół godziny, po czym przetrzeć szmatką. Wybielacz świetnie czyści gumę z kamienia, grzyba i pleśni.
 
13. Woda w polskich kranach jest dość twarda, w wyniku czego na różnych częściach pralki osadza się kamień. Stosuj systematycznie środki zmiękczające.
 
14. Aby pozbyć się zapachu stęchlizny z odzieży zaraz po praniu dokładnie go odwirowuj  i susz na grzejniku na suchy wiór. Czasami za pierwszym razem zapach nie znika całkowicie, wtedy pranie należy powtórzyć.
 
15. W walce ze stęchlizną pomoże również ocet. Mocz ubranie w wodzie z 2-3 łyżkami octu przez około 2 godziny. Następnie dokładnie je wypłucz i wypierz w pralce z dodatkiem płynu do płukania. Pamiętaj, że znacznie skuteczniejsze są detergenty w proszku niż w płynie.
 
Pamiętaj o tym, by wszystkie czynności wykonywane były regularnie.
 
A jakie są Wasze sposoby dbania o pralkę? 
Deccoria.pl

Foto: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.