Blaty wykonane z drewna, mimo że jest to twardy materiał, może uszkodzić zwykła woda, zalegająca na nich zbyt długo. Te montowane w kuchniach, a coraz częściej i w łazienkach, są ciągle narażone na kontakt także z ostrymi narzędziami (jak noże), detergentami (pasta do zębów), które poplamią, odbarwią czy mechanicznie uszkodzą powierzchnię drewna. Bardzo ważna jest zatem codzienna pielęgnacja i właściwie oczyszczanie takich blatów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kliknij i zobacz więcej zdjęć!
Podstawową zasadą czyszczenia drewnianego blatu jest wycieranie go do sucha. Zaleca się osuszanie zaraz po jego zachlapaniu, gdyż woda wsiąka w drewno, powodując jego pęcznienie. Żaden ze środków impregnujących ani olej, ani wosk, a nawet lakier nie gwarantują pełnej wodoodporności. Przecierając go, możemy użyć lekko wilgotnej bawełnianej szmatki, tak by nie pozostawiać na blacie kropel wody.
Bez względu na gatunek, z jakiego jest wykonany (dąb, buk czy merbau), każdy wymaga pielęgnacji delikatnymi preparatami czyszczącymi, które w dodatku są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, na tym blacie przygotowujemy przecież jedzenie. Zatem czyszcząc go, możemy użyć odrobiny płynu do naczyń lub ekologicznych środków antybakteryjnych.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kliknij i zobacz więcej zdjęć!
Negatywny wpływ na drewno może mieć również temperatura. Wszyscy wiemy, jak łatwo przez nieuwagę położyć choćby kubek z gorącą herbatą, po którym na blacie pojawi się niepożądane odbarwienie w kształcie koła. Co robić, jeśli plama jest jeszcze większa np. od garnka z zupą. Przychodzą tu z pomocą domowe sposoby. Jednym z nich jest nałożenie na powstałe ślady gęstej mieszanki oliwy z oliwek i soli, po czym pozostawienie na ok 3h. Po starciu plamy powinny ustąpić. Tą samą miksturą można potraktować także inne zacieki. Gdy na blat wylejemy alkohol, trzeba usunąć go jak najszybciej i uzupełnić ubytek tłuszczu, wcieranym w to miejsce olejem lnianym.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kliknij i zobacz więcej zdjęć!
Poważniejszą sprawą jest usuwanie pleśni, bowiem zwalcza ją w tym przypadku tylko nafta, której stosowanie ma skutek uboczny – matowienie drewna. Zaleca się nanosić ją tylko i wyłącznie na miejsca, w których pleśń się znajdowała, za pomocą patyczków higienicznych, a następnie wypolerować dany fragment z uzyciem naturalnego korka od butelki. Innym zabrudzeniem może być rozlany wosk, który wyciekł ze świeczki postawionej na drewnianym blacie umywalki w łazience. Zeskrobujemy go jak najdelikatniej to możliwe np. nożem stołowym zawiniętym w szmatkę, a potem czyścimy z tłustych plam z odrobiną mydła i wycieramy do sucha.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Stół drewniany do jadalni - jaki wybrać? Kliknij!
Do czyszczenia plam na drewnianych powierzchniach nie są wskazane silne detergenty. Gdy pojawią się plamy, których nie da się usunąć żadnym innym sposobem, należy zetrzeć je drobnym papierem ściernym, a następnie zaolejować lub pociągnąć lakierem dany fragment.
Na koniec zostaje jeszcze istotna wskazówka, gdy zauważymy, że powierzchnia naszego blatu zaczyna chłonąć wodę, należy pokryć go olejem bądź lakierem, w zależności od pierwotnego impregnatu. Pamiętajmy także o profilaktyce, tymi działaniami najlepiej zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń drewnianych blatów. Są to proste czynności, jak stosowanie podkładek pod gorące naczynia, czy używanie desek do krojenia.
Natalia Saferna Deccoria.pl
Przeczytaj także:
Sprzątanie bez tajemnic. Najczęściej popełniane błędy
O czym warto pamiętać przy projektowaniu kuchni?
Jak dbać o wiklinowe meble?
Tanie i ekologiczne sprzątanie. Do czego NIE używać octu?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kliknij i zobacz najpiekniejsze łazienki uzytkowników Deccoria.pl!