Spis treści:
Jak naostrzyć noże kuchenne bez ostrzałki?
Nóż to podstawowe narzędzie w każdej kuchni. Bez dobrego ostrza nie pokroimy mięsa, chleba czy nawet zwykłego pomidora. Nie zawsze jednak mamy pod ręką specjalne narzędzia do naostrzenia go. Jak naostrzyć noże bez ostrzałki? Domowe sposoby są na to najlepsze.
- Kubek ceramiczny
Najprostszą i najbardziej popularną metodą do naostrzenia noża bez ostrzałki jest użycie kubka ceramicznego. Wystarczy odwrócić go dnem do góry, gdzie znajdują się niepolakierowane brzegi. Są one ostrzejsze od reszty kubka i idealnie nadadzą się do poprawy jakości ostrza.
Nóż na spodzie kubka ostrzymy pod kątem 20 stopni. Ostrze delikatnie przeciągaj wzdłuż brzegu. Proces powtórz kilka razy po obu stronach noża. Już po chwili będzie gotowy do ponownego użycia.
- Skórzany pasek
Nóż naostrzymy również z pomocą paska zrobionego z prawdziwej skóry. Pasek należy obrócić na stronę, która po założeniu przylega do spodni. Następnie przytrzymujemy go mocno jedną ręką, a drugą przeciągamy po nim krawędź noża.
Takie ruchy powtarzamy kilka razy po każdej ze stron. Po takim zabiegu ostrze noża powinno być o wiele gładsze i wyraźnie ostrzejsze niż dotychczas.
Ostrzenie tępych noży kuchennych na odwróconym kubku ceramicznym zawsze się sprawdzi, gdy nie mas z w domu ostrzałki. Fot. Iwona Adamek/Deccoria.pl
- Papier ścierny
Użycie papieru ściernego sprawdzi się w przypadku najbardziej tępych noży. Na początek wybieramy gruby papier ścierny 200, a po wykonaniu kilku ruchów po obu stronach wybieramy papier 1000.
Wybrany papier ścierny złóż na trzy razy i przeciągaj po nim ostrze pod kątem 20 stopni. Po około 10 ruchach z każdej strony zamień papier na ten o drobniejszych ziarnach i powtórz wszystkie kroki.
- Okno samochodowe
Ostrzenie noża z użyciem okna samochodowego sprawdzi się, gdy jesteśmy poza domem, na biwaku czy wyjeździe typu survival. Wystarczy, że szybę odsuniemy co najmniej do połowy, aby móc swobodnie korzystać z jej górnej krawędzi.
Ostrze przesuwamy po krawędzi okna pod kątem około 20 stopni. Delikatne i powolne pociągnięcia wykonujemy po kilka razy na każdej stronie.
Przeczytaj również: Domowe sposoby na ostrzenie noży i nożyczek. Są ostre i szybko się nie tępią
- Kamień
Wykorzystanie kamienia do ostrzenia noża to kolejna metoda, która będzie użyteczna w terenie. Należy wybrać kamień, który będzie opływowy i w miarę gładki. Nie powinien mieć ostrych krawędzi, bo mogłyby one uszkodzić ostrze.
Kamień należy zwilżyć wodą, a następnie delikatnie przesuwać po nim bok noża pod kątem 20 stopni. Proces powtarzamy po kilka razy z każdej strony.
Mycie noży kuchennych w zmywarce prowoduje, że szybciej się tępią. Fot. Adriana Duduleanu/CanvaPro
Jak dbać o noże kuchenne, żeby się nie tępiły?
Noże kupujemy z zamysłem, aby służyły nam jak najdłużej. Z tego powodu często rezygnujemy z ostrzenia ich, bo wydaje nam się, że może to je uszkodzić i sprawić, że będą się szybciej tępić. To, co naprawdę tępi ostrza, to nie samo ostrzenie, a nieprawidłowe wykonywanie tego zabiegu. Przyczyni się do tego zarazem zła pielęgnacja.
Przede wszystkim do ostrzenia noży należy wybrać odpowiednie narzędzie. Najlepsze będą ostrzałki wykonane z kamienia naturalnego, ceramiczne, diamentowe i stalowe. Będą one najdelikatniejsze i nie zniszczą kuchennego sprzętu.
Noże nie będą się tępić, jeśli podczas ich ostrzenia wybierzemy odpowiedni kąt. Zbyt stromy kąt może prowadzić do wyniszczenia ostrzy i ich zużycia. Korzystanie ze zbyt małe kąta natomiast nie naostrzy noża tak, jak tego oczekujemy. Optymalnym będzie kąt między 20 a 30 stopni.
Przeczyta również: Czyszczenie sztućców domowymi sposobami. Znikną poczerniałe miejsca, a nawet rdzawe zacieki
Do stępienia noży może doprowadzić zbyt częste i agresywne przeprowadzanie zabiegu. Po czasie ostrza zniszczą się, do tego zaczną być cieńsze i mogą zacząć się łamać. Ostrzenie warto przeprowadzać co 2 tygodnie na nożach, które używane są codziennie. Na tych używanych rzadziej, ostrzenie wykonujemy co miesiąc.
Ponadto o noże trzeba odpowiednio dbać, aby się nie tępiły. W pierwszej kolejności należy zapewnić im właściwe przechowywanie. Ostrza poszczególnych egzemplarzy nie powinny uderzać o siebie lub ocierać. Powinno się umieszczać je w specjalnych pokrowcach, które będą chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Kolejną istotną kwestią jest mycie. Noże nie będą się tępić, jeśli będziemy je myć ręcznie, pod bieżącą wodą z użyciem delikatnego detergentu. Wystrzegajmy się mycia noży w zmywarce. Wysokie ciśnienie i temperatura wody szybko doprowadzą do zniszczenia materiału i stępienia się ostrza.
Do tępienia się noży może przyczynić się także używanie plastikowych i szklanych desek. Takie tworzywa nie zapewniają dobrej amortyzacji podczas krojenia, przez co w zetknięciu z nimi nóż będzie się niszczyć. W niektórych przypadkach przy używaniu szklanej deski może nawet dojść do wykruszania się ostrza.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Po 30 minutach piekarnik lśni czystością. To dzięki domowej paście
Bez trudu wyczyścisz nawet najbrudniejszą blachę do pieczenia. Będzie wyglądała jak nowa
Czyszczenie rusztu kuchenki gazowej bez chemii. Usuniesz nie tylko tłuszcz, lecz także plamy rdzy