Porady domowe

Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania? 12 porad do wprowadzenia w domu od dzisiaj

Z nastaniem jesiennej aury rozpoczął się sezon grzewczy. Z tej okazji podpowiadamy, jak efektywnie ogrzewać mieszkanie, by na koniec sezonu nie zapłacić majątku za rachunek.

Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania? 12 porad do wprowadzenia w domu od dzisiaj
REKLAMA

9. Szczelne okna, drzwi, otwory
Z winy nieszczelnych okien i drzwi tracimy ok. 20-30% ciepła. Przed lub na początku sezonu grzewczego warto sprawdzić, czy są one wystarczająco zabezpieczone i zimne powietrze nie dostaje się przez nie do mieszkania. Jak to zrobić?

Przesuń dłonią wzdłuż krawędzi szyb i ościeżnic. Czujesz chłodny powiew? Konieczne doszczelnij futryny, np. przy pomocy samoprzylepnej uszczelki.

10. Wykorzystajmy naturalne zasoby energii
Nawet jesienią i zimą nie brakuje słonecznych dni. Kiedy pogoda dopisuje, odsłaniajmy okna i wpuszczajmy do domu jak najwięcej naturalnego światła. O tej porze roku promienie słoneczne padają pod małym kątem i mogą realnie wpłynąć na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach usytuowanych od południowej strony.

Zobacz: Te rośliny nie boją się kaloryfera!

SUKULENTY:Gatunki, które przetrwają niedogodne warunki, dobrze zniosą suche powietrze i nie będą wymagały zraszania,  powinny być wyposażone przez naturę w odpowiednie mechanizmy zabezpieczające. Zgrubiała skórka na liściach oraz zmniejszona ilość aparatów szparkowych pozwala im ograniczyć straty, a specjalnie zbudowane tkanki pędowe i liściowe umożliwiają jej magazynowanie. Dodatkowy zapas wody, może zostać zgromadzony również w zgrubiałych korzonkach.Do grupy sukulentów zaliczamy: różne gatunki gruboszy, kalanchoe, agawy, gasterie i nolina.Jeżeli jednak mamy w domu gatunki wrażliwe na działanie kaloryfera, warto jak najbardziej ograniczać i łagodzić niekorzystne skutki działania kaloryfera. Wielu roślinom pomaga zraszanie wodą o tempera turze pokojowej. Pamiętajmy, jednak aby nie spryskiwać płatków kwiatów oraz gatunków takich jak: afrykańskie i syningie. Warto również zwiększyć wilgotność powietrza poprzez zamontowanie w nawilżaczy (ewentualnie, można kłaść na kaloryferze mokry ręcznik). Ustawiając rośliny w płaskim naczyniu z wysypana na dnie warstwą kamyczków i odrobina wody, zwiększymy powierzchnie parowania. Ma mocno nagrzany parapet należy położyć korkowe lub tekturowe podkładki, które będą stanowiły izolację dla doniczek.

 

11. Zamykajmy drzwi w mieszkaniu
Ograniczymy tym samym obniżające temperaturę przeciągi.

Zobacz: 10 zasad oszczędzania energii

12. Znajdź optymalny poziom ciepła i nie przegrzewaj domu
Jesienią i zimą tęsknimy za ciepłymi miesiącami, ale nie ma powodu, by w tym czasie stwarzać w mieszkaniu tropikalne warunki. Optymalna temperatura zależy przede wszystkim od funkcji danego pomieszczenia, aury za oknem i naszego stylu życia, jednakże za najkorzystniejszą uchodzi ta, oscylująca między 18-21 st. W pokoju dziennym powinna ona wynosić 21 st., a w kuchni, które dodatkowo nagrzewa się, kiedy gotujemy, powinna być odpowiednio niższa.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl,

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

1 2 >3<

Przeczytaj także:

Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?

Jak przepchać zapchany syfon?

Miejsce w sypialni, dzięki któremu zaoszczędzisz przestrzeń

Pomysł na choinkę, gdy w domu nie ma miejsca >> 

 

Najlepsze pomysły na oryginalne choinki >>

 

Choinkowy zawrót głowy. Zobacz więcej zdjęć >>

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

adamis

Skoro doszczelnimy drzwi i okna, to jak ma działać wentylacja? A potem lament, bo wilgoć i grzyb. Ustawienie głowicy termostatu na 2 nie daje 16st, tylko ok. 18. Wiem, że producenci tak piszą, ale wypróbowałem wiele różnych głowic i prawie na każdej na 2 osiągamy ok. 18st.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania? 12 porad do wprowadzenia w domu od dzisiaj"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.