Porady domowe

Jak odstraszyć wróble? Wystarczy kilka kropel, a wróbel więcej nie pojawi się w ogrodzie i na balkonie

Wróbel zwyczajny to mały ptak spotykany głównie w Europie, Azji i Afryce. Jest on coraz bardziej zależny od ludzi, dlatego można go spotkać praktycznie w każdym ogrodzie lub gospodarstwie rolnym. Niestety, populacja wróbli w Polsce cały czas ulega zmniejszeniu. Dowiedz się, co sprawia, że ptaki te zasługują na miano pożytecznych. Poznaj sposoby wabienia ich do ogrodu! 

Jak odstraszyć wróble? Wystarczy kilka kropel, a wróbel więcej nie pojawi się w ogrodzie i na balkonie
Wróble mogą być z jednej strony sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami w ogrodzie, a z drugiej – uciążliwością w mieście. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wróble – ogólna charakterystyka 

Wróbel – ptak, który pochodzi z rodziny wróblowatych, jest często spotykany przede wszystkim w parkach, wśród osiedli mieszkaniowych, w gospodarstwach rolnych czy na podwórkach. Jedno jest pewne: występuje on w miejscach zaadaptowanych przez człowieka. 

Wróble pochodzą z Półwyspu Arabskiego oraz z Azji Mniejszej. To właśnie tam pierwotnie zamieszkiwały stepy i pustynie. Z racji tego, że kilka wieków temu przywędrowały również na inne kontynenty, dzisiaj można je dostrzec praktycznie na całym świecie. Rozprzestrzenianie się wróbli wiązało się z rozwojem rolnictwa. 

W Polsce ten gatunek występuje powszechnie od ponad dwóch stuleci. Niestety, od kilku lat liczebność polskich wróbli systematycznie spada. Co ciekawe, od 2004 r. wróble znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową. Dlatego też warto otoczyć te małe ptaki szczególną opieką. Stanowią one bowiem część polskiej kultury i są ważnym symbolem w tradycji ludowej. 

Jak rozpoznać wróbla zwyczajnego? 

Zastanawiasz się jak wygląda wróbel zwyczajny (Passer domesticus)? Z łatwością rozpoznasz go po kilku wiodących cechach. 

  • Wróble zwyczajne są najmniejszymi przedstawicielami ptaków występujących w Polsce. Waga ciała tych osobników wynosi zaledwie 30 g, a ich całkowita długość to tylko 15 cm. Rozpiętość ich skrzydeł natomiast nie przekracza 20 cm. 
  • Samiec wróbla ma mocny dziób i dość sporą głową w stosunku do reszty ciała. Dorosły wróbel charakteryzuje się brązowym karczkiem z ciemnymi paskami. Zarówno dziób, jak i spód ciała wróbla są szare. Policzki są nieco jaśniejsze niż pierś i brzuszek, a na podgardlu można dostrzec czarną pręgę. Nogi tych ptaków są różowe lub brązowe.  
  • Samice tych osobników przybierają bardziej jednolite ubarwienie ciała w porównaniu do samców. Ich pióra są szarobrązowe, a na karku paskowane. Dzioby samic również mają szarą barwę, a ich nogi są różowe.  
  • Przeciętna długość życia wróbla to 10 lat. 

Jak zaprosić wróbla do ogrodu? 

Wróble lubią sąsiedztwo ludzi, podobnie jak wiele innych gatunków ptaków. Sikorki bogatki, modraszki, mazurki, pleszki, muchołówki żałobne i szare, kopciuszki, pliszki siwe oraz szpaki też dobrze się czują w towarzystwie człowieka. To właśnie te gatunki najłatwiej zaprosić do zamieszkania w ogrodzie. Jak Najłatwiej jest je zwabić poprzez przygotowanie im obfitej spiżarni. Jak tego dokonać? Wystarczy posadzić drzewa i krzewy, których owoce doceniane są przez ptaki. 

Czym karmić wróble i inne „człowiekolubne” ptaki?  

Wróble lubią przede wszystkim owoce czarnego bzu, kaliny, morwy czy winobluszczu pięciolistnego. Najlepiej jakby w ogrodzie znalazły się też rozmaite drzewa i krzewy, na których owoce zostają aż do zimy. Takie rośliny będą nie tylko piękną ozdobą ogrodu, ale w czasie zimy staną się również ptasią stołówką. Wróble przepadają za berberysami, mahonią, ostrokrzewem czy jarzębiną. 

Warto mieć na uwadze, że niektóre owoce, które uchodzą za trujące dla ssaków, są nieszkodliwe dla ptaków, a nawet chętnie przez nie jedzone. Należą do nich np. cis, ligustr czy owoce bluszczu pospolitego. Oprócz tego, drzewa i krzewy zapewniają ptakom nie tylko pokarm, ale również niezastąpione schronienie i miejsce do założenia gniazda. 

Ponadto pamiętaj o ptakach, które żywią się wyłącznie nasionami. Z myślą o nich nie powinno się usuwać od razu wszystkich przekwitłych kwiatostanów. Jeśli pozwolisz roślinom zawiązać nasiona, ptaki odwdzięczą ci się wygraną walką ze szkodnikami. 

Schronienie dla wróbli 

Jeśli chcesz natomiast, aby ptaki zamieszkały w twoim ogrodzie na stałe, wystarczy, że zapewnisz im dobre schronienie. Sprawdzonym rozwiązaniem są budki lęgowe powieszone na drzewach.  

Ptaki, tak jak inne zwierzęta mają swoje terytoria. Dlatego też budki powinny być od siebie oddalone o co najmniej 30 m. Muszą też znajdować się na wysokości minimum 3 m. Takie rozwiązanie może zabezpieczyć pisklęta przed kotami.  

Zastanów się, jakie ptaki chcesz gościć w swoim ogrodzie. Wielkość otworów wlotowych w domkach dla ptaków pozwala na określenie, jakie gatunki mogą się zadomowić w ogrodzie. Dlatego też większe gatunki, takie jak gawron czy szpak nie będą miały dostępu do skrzynek przeznaczonych dla wróbla, sikorki czy bogatki. 

Gdzie zimują wróble? 

Zastanawiasz się, gdzie zimuje wróbel? Otóż wróbel czy mazurek (ptak podobny do wróbla) jako jedyne z zimujących w Polsce gatunków ptaków budują specjalne gniazda na zimę.  

Gniazda zimowe w przeciwieństwie do gniazd lęgowych nie służą ptakom do wychowania potomstwa. Pełnią one natomiast inną ważną funkcję. W okresie zimowym stanowią schronienie dla dorosłych osobników.  

Wnętrze gniazda zimowego jest zazwyczaj wyłożone dość grubą wyściółką z piór innych ptaków. W Polsce są to głównie znalezione pióra drobiu. Wyściółka stanowi najlepszą izolację termiczną. Dzięki niej wróbel zimą, a szczególnie podczas nocy, zużywa znacznie mniej energii na produkcję ciepła.  

Jak odstraszyć wróble? Sprawdzone sposoby na pozbycie się ich z balkonu i ogrodu 

O ile pożyteczność wróbli w ogrodzie jest spora, o tyle w miastach mogą one przeszkadzać Pojawiają się one niespodziewanie i przesiadują na balkonach. Tym samym powodują liczne szkody i pozostawiają odchody. Zastanawiasz się, jaki jest skuteczny sposób na wróble? Istnieje wiele sposobów na odstraszenie ptaków z balkonów i ogrodów. Oprócz znanego wszystkim stracha na wróble, można skorzystać także z innych dostępnych możliwości. Są to np.: 

  • płyta CD – to, co będzie ci potrzebne do stworzenia akcesorium odstraszającego wróble, to przede wszystkim płyta CD oraz grubszy, wytrzymały sznurek. Płyta odbija światło słoneczne i oślepia ptaki ich blaskiem. Wystarczy, że zawiesisz przedmiot na jakimkolwiek elemencie swojego balkonu lub na wbitym wcześniej gwoździu, a skutecznie zniechęcisz wróble do odwiedzin; 

  • kolorowe wiatraczki – ich ciągły ruch na skutek działania wiatru z pewnością odstraszy wróble. Taki mechanizm można zamontować np. na balkonie. Dzięki niemu już na dobre pożegnasz się z dokuczliwym problemem. Wiatraki można umieścić w doniczkach z kwiatami lub przyczepić do balustrady z pomocą taśmy dwustronnej czy sznurka. Ważne jest, abyś raz na jakiś czas zmieniał lokalizację płyt i wiatraczków, ponieważ ptaki mogą się do nich szybko przyzwyczaić; 

  • odstraszające zapachy – nieprzyjemna woń to skuteczny sposób na odstraszenie wróbli, który doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku balkonu, jak i przydomowego ogródka. Jest wiele zapachów, które pomimo tego, że dla człowieka są zupełnie obojętne, dla zwierząt są odrzucające – to np. woń octu, płynu do naczyń, benzyny; 

  • siatka lub kolce – bardzo dobrym sposobem na wróble jest zamontowanie na dachu specjalnych kolców. Wówczas ptaki przestaną siadać, grzędować i zakładać gniazda na dachu. Zwykle takie kolce nie są specjalnie widoczne, przez co nie zaburzą estetyki domu. Musisz jednak pamiętać, aby były one odpowiednio stępione. Chodzi jedynie o odstraszenie, a nie o wyrządzanie krzywdy ptakom. Jeśli to rozwiązanie okaże się niewystarczające, warto zainwestować w siatkę „antywróblową”. Takie rozwiązanie jest świetnym wyborem w przypadku „oblężenia” przez wróble większych obszarów lub elewacji. 

Jak widzisz, wróble mogą być z jednej strony sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami w ogrodzie, a z drugiej – uciążliwością w mieście. Pamiętaj jednak, że to gatunek pod ochroną. Zdecyduj więc, czy chcesz je zaprosić do swojego otoczenia, czy raczej zniechęcić do odwiedzin. Upewnij się jednak zawsze, że twoje działania nie skrzywdzą tych małych, uroczych ptaków. 

Przeczytaj również: Jak sprawdzić, czy mysz jest w domu? Co zrobić, żeby szybko i skutecznie pozbyć się myszy?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.