Porady domowe

Jak pozbyć się os z balkonu i ogrodu?

Ogród to w czasie lata miejsce odpoczynku i spotkań towarzyskich. Nic więc dziwnego, że gdy zjawią się w nim osy, zaczynamy panikować. Co robić, gdy już się pojawią i zaczną zagrażać nie tylko naszemu spokojowi, ale i dzieciom podczas zabawy?
REKLAMA

Lokalizacja gniazda
Zwalczanie os jest zabiegiem niebezpiecznym. Należy zachować szczególną ostrożność i dobrze się do niego przygotować. W przeciwnym razie możemy tylko rozdrażnić owady i sprowokować je do ataku. Osoba, która przystępuje do niszczenia gniazda, powinna być ubrana w ochronny strój, rękawice i zasłonę na głowę. Odzież z kolei powinna być ściśnięta wokół nadgarstków i kostek.

Przejdź do konkursu urodzinowego. Kliknij!

Aby przystąpić do eksmisji nieproszonych gości, należy najpierw zlokalizować miejsce, w którym zbudowały swoje gniazdo. Można to zrobić poprzez obserwację robotnic, które w pogodne dni wylatują bądź wracają do gniazda. Jeżeli nie potrafimy dokładnie zlokalizować miejsca ich zamieszkania, możemy niszczyć robotnice w miejscach, w które przylatują masowo. Pamiętajmy jednak, żeby przystępować do walki z osami wtedy, kiedy są one mało aktywne. Najlepszą porą dnia będzie więc wczesny poranek, kiedy jeszcze nie zdążyły wylecieć z gniazda lub późny wieczór.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Gniazda w ziemi
Istnieje kilka sposobów na walkę z osami w ogrodzie. Jeżeli gniazdo umiejscowione jest w ziemi, można zalewać je wrzącą wodą czy też użyć specjalnych preparatów owadobójczych i spryskiwać nimi całe gniazdo lub tylko jego wejście. Należy to robić przez kilka sekund, a później szybko się od niego oddalić. W razie konieczności czynność można powtórzyć następnego dnia. Jeżeli gniazdo znajduje się pod ziemią będzie je o wiele trudniej zlikwidować. Może mieć ono kilka otworów i rozwścieczone osy mogą wylecieć którymś z nich. W takiej sytuacji najlepiej będzie zadzwonić po firmę specjalizującą się w usuwaniu owadów.

Pułapki na osy można przygotować samemu. Wystarczy wbić w cytrynę goździki i porozstawiać dookoła altany lub zabawek dziecka. Meble ogrodowe, huśtawkę czy domek do zabawy dla pociechy można przemyć wodą z octem. Świetnym rozwiązaniem jest także nasączenie wacików olejkiem cytrynowym, goździkowym albo eukaliptusowym i pozostawienie je w szparach zabawek.

Można także przeciąć plastikową butelkę na pół, w dolnej jej części, przy krawędziach zrobić dziurki, zahaczyć drut lub sznurek jako uchwyt i nalać do środka wodę zmieszaną z sokiem owocowym. Górną część butelki nałożyć odwrotną stroną (bez nakrętki) na dolną i porozwieszać w pobliżu miejsca, które chcemy zabezpieczyć przed osami. Taka pułapka z pewnością je zwabi i unieszkodliwi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
 

Gniazda na balkonie
Jeżeli osy zamieszkają w pobliżu okien, najbezpieczniej jest je usunąć na początku budowania gniazda, lub kiedy przyjdą pierwsze przymrozki. Jeżeli z jakiegoś powodu przegapimy ten moment, najlepiej będzie wezwać firmę, która zrobi to bezpiecznie. Jest to koszt około stu złotych. Straż pożarna reaguje tylko w bardzo groźnych przypadkach.

Jednym ze sposobów na gniazdo os na balkonie czy poddaszu jest zadymianie świecami dymnymi. Preparat ten występuje w postaci puszek zawierających mieszankę pirotechniczną i substancję czynną. Świetnie sprawdzi się także opylanie preparatami owadobójczymi najbliższego otoczenia gniazda. Owady wracając do gniazda, będą wnosić do niego trujący środek.

W sklepach ogrodniczych można także nabyć pułapkę z substancją wabiącą. „Osołapka” napełniana specjalnym płynem (całkowicie bezpiecznym dla ludzi i zwierząt) powinna być wieszana pomiędzy gniazdem (lecz nie za blisko, bo będzie mniej skuteczna) a miejscem, w którym latają osy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Nawet  jeżeli na razie problem uciążliwych os w ogrodzie jest nam obcy, warto pomyśleć jak uchronić się przed nimi w przyszłości. Najprostszym sposobem jest zabezpieczenie altany ogrodowej lub balkonu poprzez pomalowanie drewnianych powierzchni ekologicznym impregnatem. Ewentualne otwory można także zabezpieczyć siatką o oczkach ok. 3mm. Dobrze sprawdzi się także rozwiązanie w postaci zamontowania imitacji gniazda os, które odstraszy ewentualnych intruzów. Ta opcja jest jednak dość odważna, bo kto z nas chciałby mieć dobrowolnie chociażby atrapę gniazda os?

Dbajmy o to, aby kubły na śmieci były szczelnie zamknięte tak, aby owady nie zlatywały się do resztek jedzenia. Możemy także zainstalować w kilku miejscach specjalne pułapki z wabiącą cieczą, które będą wyłapywać osy.

Doświadczyliście problemu uciążliwych os na balkonie, poddaszu lub ogrodzie? Jakimi metodami udało się wam je poskromić? Czekamy na wasze komentarze!

To cię również zainteresuje: 22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu »

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:
 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

mstoj

Proszę nie namawiać ludzi do niszczenia os w niehumanitarny sposób. Osy nie są szkodliwe, jeśli się ich nie drażni. Wszystkie stworzenia są potrzebne, nie ma w przyrodzie nic przypadkowego.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się os z balkonu i ogrodu? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.