Porady domowe

Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?

Co najczęściej robimy, kiedy wypali się żarówka? Wykręcamy i zastępujemy ją nową. Starą, bez zastanowienia wyrzucamy do kosza. Podobnie postępujemy z innymi sprzętami elektrycznymi.
Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?
REKLAMA

Zepsuty sprzęt AGD? Niepotrzebne zabawki elektroniczne? Żaden problem, wystarczy wyrzucić do kontenera na śmieci. Tymczasem niewiele osób wie, że elektrośmieci powinny być utylizowane w specjalny sposób. Co więcej, niewiele osób wie, że istnieje obowiązek prawny, nakazujący odpowiednie składowanie takich odpadów.

Elektrośmieci. Daj im drugą szansę! >>

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wskazuje, że wszelkie urządzenia, których działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub obecności pól elektromagnetycznych, poddane są obowiązkom zbierania, odzysku i recyklingu. W praktyce oznacza to, że wszystkie urządzenia, począwszy od lodówek, przez tostery, na wspomnianych żarówkach skończywszy, powinny trafiać do określonych punktów zajmujących się unieszkodliwianiem niechcianego sprzętu elektrycznego. Pozostawienie takich rzeczy w miejscu nieodpowiednim obciążone jest karą grzywny sięgającej od 200 do 5000zł.

Zaskakujące zastosowania folii aluminiowej >>


Jak oszczędzić sobie zbędnego wydatku?

Jeżeli chcesz pozbyć się elektrośmieci, możesz wynieść dane urządzenia do wyznaczonych punktów zajmujących się zbieraniem zużytego sprzętu. Wszystko bezpłatnie i zgodnie z prawem!


Odbieraniem starego sprzętu AGD zajmują się:
- Gminne punkty zbierania (adres takiego punktu w swoim mieście znajdziesz pod adresem www.elektrosmieci.pl)
- Skupy złomu, które wpisane są do rejestru Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
- Serwisy, zajmujące się naprawą zepsutych sprzętów AGD (niepotrzebny sprzęt możesz oddać wtedy, kiedy koszt serwisowania przewyższa cenę nowego urządzenia lub gdy naprawa jest nieskuteczna);
- Sklepy – elektrośmieci można oddać w sklepie, w momencie zakupu nowego urządzenia tego samego typu (jest to wymiana na zasadzie 1za1; np. zepsuty toster za nowy).

                                                   Jak sprytnie schować kable? >>

Fot. Pinterest.com

Praktyczne wskazówki:
Jeżeli stary sprzęt AGD nie jest niesprawny, a jedynie zdecydowałeś się na zakup czegoś nowego, niechciane urządzenie możesz sprzedać lub oddać za pośrednictwem portali z ogłoszeniami lokalnymi.

Trzymasz w domu niepotrzebne, zużyte baterie? Zapytaj swoje dziecko albo młodszych znajomych, czy w ich szkołach nie prowadzą zbiórek baterii. Za takie działanie, dzieci często dostają dodatkowe punkty przy ocenie zachowania. Fundacje i stowarzyszenia często organizują akcje, podczas których można oddać elektroodpady, w zamian za sadzonkę lub kwiatka. Sprawdź, kiedy w twoim mieście odbywają się takie zbiórki!
 
     

Oddawać by nie szkodzić
Do produkcji urządzeń elektronicznych często wykorzystuje się niebezpieczne substancje, jak np. rtęć i ołów, które mogą być rakotwórcze. Po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu łatwo przenikają do środowiska – do gleby, wód gruntowych czy powietrza. Takie zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi.

Nie wszystkie elementy z zepsutego urządzenia są nieprzydatne. Niektóre elementy można odzyskać i ponownie użyć w produkcji, tym samym zapobiegając zużywaniu się naturalnych zasobów Ziemi. Powinniśmy się czuć odpowiedzialni za odpowiedni recykling elektroodpadów, ponieważ kiedyś mogą one sprawić, że nasza planeta, stanie się wielkim wysypiskiem śmieci.

I pamiętajcie – bycie eko jest w modzie!

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Chętnie przyjmę stare komputery typu Atari, Amiga, ZX Spectrum, Elwro lub starszy sprzęt el typu kolumny głośnikowe, radio np. Wirtuoz, magnetofon - przyjmę w ograniczonej ilości ale chętnie - pisać na priv.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.