Zepsuty sprzęt AGD? Niepotrzebne zabawki elektroniczne? Żaden problem, wystarczy wyrzucić do kontenera na śmieci. Tymczasem niewiele osób wie, że elektrośmieci powinny być utylizowane w specjalny sposób. Co więcej, niewiele osób wie, że istnieje obowiązek prawny, nakazujący odpowiednie składowanie takich odpadów.
Elektrośmieci. Daj im drugą szansę! >>
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wskazuje, że wszelkie urządzenia, których działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub obecności pól elektromagnetycznych, poddane są obowiązkom zbierania, odzysku i recyklingu. W praktyce oznacza to, że wszystkie urządzenia, począwszy od lodówek, przez tostery, na wspomnianych żarówkach skończywszy, powinny trafiać do określonych punktów zajmujących się unieszkodliwianiem niechcianego sprzętu elektrycznego. Pozostawienie takich rzeczy w miejscu nieodpowiednim obciążone jest karą grzywny sięgającej od 200 do 5000zł.
Zaskakujące zastosowania folii aluminiowej >>
Jak oszczędzić sobie zbędnego wydatku?
Jeżeli chcesz pozbyć się elektrośmieci, możesz wynieść dane urządzenia do wyznaczonych punktów zajmujących się zbieraniem zużytego sprzętu. Wszystko bezpłatnie i zgodnie z prawem!
Odbieraniem starego sprzętu AGD zajmują się:
- Gminne punkty zbierania (adres takiego punktu w swoim mieście znajdziesz pod adresem www.elektrosmieci.pl)
- Skupy złomu, które wpisane są do rejestru Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
- Serwisy, zajmujące się naprawą zepsutych sprzętów AGD (niepotrzebny sprzęt możesz oddać wtedy, kiedy koszt serwisowania przewyższa cenę nowego urządzenia lub gdy naprawa jest nieskuteczna);
- Sklepy – elektrośmieci można oddać w sklepie, w momencie zakupu nowego urządzenia tego samego typu (jest to wymiana na zasadzie 1za1; np. zepsuty toster za nowy).
Jak sprytnie schować kable? >>
Praktyczne wskazówki:
Jeżeli stary sprzęt AGD nie jest niesprawny, a jedynie zdecydowałeś się na zakup czegoś nowego, niechciane urządzenie możesz sprzedać lub oddać za pośrednictwem portali z ogłoszeniami lokalnymi.
Trzymasz w domu niepotrzebne, zużyte baterie? Zapytaj swoje dziecko albo młodszych znajomych, czy w ich szkołach nie prowadzą zbiórek baterii. Za takie działanie, dzieci często dostają dodatkowe punkty przy ocenie zachowania. Fundacje i stowarzyszenia często organizują akcje, podczas których można oddać elektroodpady, w zamian za sadzonkę lub kwiatka. Sprawdź, kiedy w twoim mieście odbywają się takie zbiórki!
Oddawać by nie szkodzić
Do produkcji urządzeń elektronicznych często wykorzystuje się niebezpieczne substancje, jak np. rtęć i ołów, które mogą być rakotwórcze. Po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu łatwo przenikają do środowiska – do gleby, wód gruntowych czy powietrza. Takie zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi.
Nie wszystkie elementy z zepsutego urządzenia są nieprzydatne. Niektóre elementy można odzyskać i ponownie użyć w produkcji, tym samym zapobiegając zużywaniu się naturalnych zasobów Ziemi. Powinniśmy się czuć odpowiedzialni za odpowiedni recykling elektroodpadów, ponieważ kiedyś mogą one sprawić, że nasza planeta, stanie się wielkim wysypiskiem śmieci.
I pamiętajcie – bycie eko jest w modzie!
Aleksandra Kozera Deccoria.pl