Przedmioty porcelanowe posiadają również sygnatury, czyli oznaczenia wskazujące na ich pochodzenie, wykonawcę, wiek oraz malarza. Znajomość takich podpisów posiadają pasjonaci oraz zapaleni kolekcjonerzy, którzy od razu potrafią odróżnić oryginały od mniej wartościowych kopii. O ile nie zajmujemy się zbieraniem niepodrobionych egzemplarzy, w codziennym użytku taka wiedza nie jest nam niezbędnie konieczna — do rozpoznania prawdziwego „białego złota” wystarczą wyżej wspomniane metody. Jeśli jednak brakuje nam pewności co do prawdziwości ceramiki, zawsze możemy zwrócić się do specjalistów. Nie tylko dostarczą oni informacji na temat danych przedmiotów, ale też sprawdzą, czy sygnatury nie zostały zafałszowane.
Pielęgnacja porcelany
Porcelana, choć trwała, wymaga ostrożnej pielęgnacji. Oto kilka najważniejszych zasad, które pozwolą wam cieszyć się jej urokiem dłużej. Do odkurzania należy używać suchej ścierki z mikrofibry lub miotełki do kurzu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Cenne przedmioty myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Najlepiej zostawić porcelanę do namoknięcia, później wystarczy przetrzeć je miękką, delikatną gąbką i osuszyć miękką szmatką. W przypadku ręcznie zdobionych przedmiotów unikajmy stosowania detergentów.
Pękniętą lub porysowaną porcelanę można naprawić przy użyciu... mleka! Uszkodzony przedmiot należy w nim zagotować. Białka zawarte w płynie wejdą w reakcję z ceramiką i zasklepią pęknięcia. Przestrzegamy, że sposób ten nie zadziała, jeśli porcelanowe naczynia potłukły się na drobny, drobniuteńki maczek.