Porady domowe

Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z pralki?

Pralka to jedno z tych urządzeń, o których czystość powinniśmy dbać przynajmniej raz w miesiącu. Upływający czas oraz użytkowanie powodują, że w różnych jej częściach zaczynają się osadzać resztki proszku, płynów, a także brudu. Te z kolei są przyczyną tworzenia się pleśni, która jest sprawcą nieprzyjemnego zapachu ubrań. Sprawdź, co zrobić, aby temu zapobiec!
Jak się pozbyć  nieprzyjemnego zapachu z pralki?
REKLAMA

Oto dziesięć praktycznych porad, które sprawią, że twoja pralka zatrzyma świeżość na dłużej:

1. Czyszczenie - Raz w miesiącu nastaw puste pranie w pełnym cyklu i w wysokiej temperaturze. Zamiast proszku dodaj do szuflady pralki dwie szklanki octu, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Po skończonym praniu nastaw kolejne, tym razem już bez dodatkowych specyfików.

2. Szuflada - Umyj ją dokładnie płynem do czyszczenia i płucz ciepłą wodą. Następnie odczekaj, aż wyschnie i dokładnie wyczyść wszystkie szczeliny suchą szmatką

3. Gumowe uszczelki - Dokładnie umyj gumę wokół otworu pralki. Staraj się dotrzeć do wszystkich zakamarków. Następnie wytrzyj ją do sucha. Pamiętaj o tym, by przecierać uszczelki po każdym praniu. W ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się wilgoci w szparach.

4. Wietrzenie - Po każdym praniu pozostaw otwarty bęben, aby jego wnętrze mogło spokojnie wyschnąć.

5. Filtr - W każdej pralce co jakiś czas należy czyścić filtr. Znajduje się on w jej dolnej części. Zatrzymuje on drobne przedmioty, strzępy tkanin, kurz czy sierść. Raz w miesiącu wyjmij go i dokładnie wyczyść. Pamiętaj o opróżnieniu kieszeni, ponieważ nawet mały papierek lub moneta mogą mieć zły wpływ na stan techniczny pralki.

6. Bęben - nie obciążaj bębna zbyt dużą ilością ubrań, ponieważ tkaniny nie będą miały jak oddychać i zaczną nieprzyjemnie pachnieć.

7. Wysoka temperatura - Jeżeli to możliwe pierz w wysokiej temperaturze tkaniny, którym to nie zaszkodzi – ręczniki czy ściereczki.

8. Ubrania - Wyprane rzeczy wyciągaj od razu po zakończeniu pracy pralki. Jeżeli to niemożliwe przynajmniej otwórz drzwiczki, aby zapewnić im dostęp do powietrza.

9. Woda - Jeżeli woda w twoim kranie jest dość twarda zainwestuj w środki zmiękczające, aby zapobiec osadzaniu się kamienia na różnych częściach pralki.

10. Reaguj - Jeżeli zauważyłeś miejsca, w którym zaczął osadzać się grzyb, spryskaj je wybielaczem i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie przetrzyj je szmatką. Wybielacz świetnie sprawdzi się zwłaszcza na gumowych elementach pralki, z których usunie także kamień.

Ewa Krzempek/ Deccoria.pl

Zobacz najpiękniejsze łazienki Polaków! Kliknij!


 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z pralki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.