REKLAMA
Osadzające się na wilgotnym podłożu zarodniki pleśni szybko wytwarzają grzybnię, która systematycznie wrasta w ścianę. Obumieranie starych komórek i mnożenie się nowych, zwiększa obecność substancji organicznych, które stanowią podłoże dla rozwoju innych organizmów. Pojawianie się kolonii pleśni, może również wynikać z przyczyn prozaicznych: braku wentylacji w pomieszczeniu, gdzie występują zjawiska podwyższonej emisji pary wodnej.
Fot. Na toksyny wydzielane przez grzyby szczególnie wrażliwe są dzieci i osoby starsze, a więc organizmy o słabszej odporności.
Jeżeli domowe sposoby walki z pleśnią nie pomagają, wówczas pozostaje mechaniczne usuwanie pleśny oraz zastosowanie środków chemicznych.
Krok 1 – określenie i usunięcie przyczyn powstawania
Właściwe ustalenie przyczyn powstania i skuteczne usunięcie ich, to najważniejszy krok w skutecznym pozbyciu się grzyba ze ścian.
Krok 2 – usunięcie grzyba
W zależności od tego, jak głęboko sięga pleśń, jej likwidacja może być prostsza lub trudniejsza. Wcześnie wykryte grzyby, powstałe w wyniku wysokiej wilgotności w pomieszczeniu, usuniemy po prostu za pomocą szczotki o twardym włosiu lub gąbki (na sucho lub zamoczoną w wodzie z detergentem). Jeżeli farba zaczęła się łuszczyć, musimy ją jednak usunąć.
Fot. Do problemów zdrowotnych spowodowanych pleśnią na ścianie należą wszelkie problemy z układem pokarmowym, uszkodzenie nerek i wątroby. Zdarza się także, ze toksyny prowadzą do zaburzenia przemiany materii i w efekcie wywołują otyłość. Problemem są również zaburzenia hormonów trzustki, jajników i prostaty, co z kolei może doprowadzić do utraty płodności.
Jeżeli grzyb wniknął głębiej, czeka nas większy remont. Tynk należy skuć w miejscach pojawienia się grzyba ze sporym zapasem (ok. 1 metra). Oczyszczone miejsce należy zabezpieczyć preparatami grzybobójczymi. Nowoczesne środki chemiczne pozwalają nam skutecznie pozbyć się wykwitów.
Krok 3 – naprawienie miejsca
Po dokładnym zabezpieczeniu środkami grzybobójczymi i położeniu nowego tynku, zabezpieczone miejsce malujemy.
Fot. W co trzecim mieszkaniu w Polsce występuje grzyb, dlatego często nawet lekarze bagatelizują problem, twierdząc, że jest to tak powszechne, że nasze organizmy przywykły do toksyny. Tymczasem sprawa jest poważna.
A co jeżeli pleśń pojawi się pod tapetą lub płytkami?
Gdy w wytapetowanym pomieszczeniu czuć zapach pleśni, ale jej nie widać, najprawdopodobniej zgromadziła się ona pod tapetą.
Znajdź miejsce, w którym tapeta odchodzi od ściany. Tam, gdzie dobrze trzyma się ściany, pleśni z pewnością nie ma. Usuń niewielki fragment tapety i sprawdzaj, co jest pod spodem. Jeśli trafisz na pleśń, zrywaj tapetę fragment po fragmencie, aż odsłonisz cały zapleśniały obszar.
Fot. Ciemny nalot na fugach to nic innego, jak oznaki grzyba w łazience. Rozwija się on w temperaturze pokojowej, w warunkach wilgotnych.
Następnie, mechanicznie usuń pleśń z tynku i pomaluj ścianę środkiem grzybobójczym. Do usuwania pleśni ze spoin między płytkami zastosuj specjalne środki, którymi spryskuje się fugi, a następnie wyciera ściereczką.
Rutyna najważniejsza!
Pleśń lubi wilgotne miejsca, w których ma idealne miejsce do rozwoju. Z tego powodu najważniejszym krokiem do tego, żeby nie musieć z nią walczyć jest rutynowa kontrola własnego mieszkania.
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl