Porady domowe

Jak skutecznie pozbyć się pleśni ze ściany?

Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników. Najlepiej rozwijają się ona, w środowisku o dużej wilgotności i umiarkowanej temperaturze. Jak się jej pozbyć?
Jak skutecznie pozbyć się pleśni ze ściany?
Osadzające się na wilgotnym podłożu zarodniki pleśni szybko wytwarzają grzybnię, która systematycznie wrasta w ścianę. Obumieranie starych komórek i mnożenie się nowych, zwiększa obecność substancji organicznych, które stanowią podłoże dla rozwoju innych organizmów. Pojawianie się kolonii pleśni, może również wynikać z przyczyn prozaicznych: braku wentylacji w pomieszczeniu, gdzie występują zjawiska podwyższonej emisji pary wodnej.


Fot. Na toksyny wydzielane przez grzyby szczególnie wrażliwe są dzieci i osoby starsze, a więc organizmy o słabszej odporności.

Jeżeli domowe sposoby walki z pleśnią nie pomagają, wówczas pozostaje mechaniczne usuwanie pleśny oraz zastosowanie środków chemicznych.
 
Krok 1 – określenie i usunięcie przyczyn powstawania
Właściwe ustalenie przyczyn powstania i skuteczne usunięcie ich, to najważniejszy krok w skutecznym pozbyciu się grzyba ze ścian.

Krok 2 – usunięcie grzyba
W zależności od tego, jak głęboko sięga pleśń, jej likwidacja może być prostsza lub trudniejsza. Wcześnie wykryte grzyby, powstałe w wyniku wysokiej wilgotności w pomieszczeniu, usuniemy po prostu za pomocą szczotki o twardym włosiu lub gąbki (na sucho lub zamoczoną w wodzie z detergentem). Jeżeli farba zaczęła się łuszczyć, musimy ją jednak usunąć.


Fot. Do problemów zdrowotnych spowodowanych pleśnią na ścianie należą wszelkie problemy z układem pokarmowym, uszkodzenie nerek i wątroby. Zdarza się także, ze toksyny prowadzą do zaburzenia przemiany materii i w efekcie wywołują otyłość. Problemem są również zaburzenia hormonów trzustki, jajników i prostaty, co z kolei może doprowadzić do utraty płodności. 

Jeżeli grzyb wniknął głębiej, czeka nas większy remont. Tynk należy skuć w miejscach pojawienia się grzyba ze sporym zapasem (ok. 1 metra). Oczyszczone miejsce należy zabezpieczyć preparatami  grzybobójczymi. Nowoczesne środki chemiczne pozwalają nam skutecznie pozbyć się wykwitów. 

Krok 3 – naprawienie miejsca
Po dokładnym zabezpieczeniu środkami grzybobójczymi i położeniu nowego tynku, zabezpieczone miejsce malujemy. 


Fot. W co trzecim mieszkaniu w Polsce występuje grzyb, dlatego często nawet lekarze bagatelizują problem, twierdząc, że jest to tak powszechne, że nasze organizmy przywykły do toksyny. Tymczasem sprawa jest poważna.

A co jeżeli pleśń pojawi się  pod tapetą lub płytkami?
Gdy w wytapetowanym pomieszczeniu czuć zapach pleśni, ale jej nie widać, najprawdopodobniej zgromadziła się ona pod tapetą. 

Znajdź miejsce, w którym tapeta odchodzi od ściany.  Tam, gdzie  dobrze trzyma się ściany, pleśni z pewnością nie ma. Usuń niewielki fragment tapety i sprawdzaj, co jest pod spodem. Jeśli trafisz na pleśń, zrywaj tapetę fragment po fragmencie, aż odsłonisz cały zapleśniały obszar. 

 Fot. Ciemny nalot na fugach to nic innego, jak oznaki grzyba w łazience. Rozwija się on w temperaturze pokojowej, w warunkach wilgotnych.

Następnie, mechanicznie usuń pleśń z tynku i pomaluj ścianę środkiem grzybobójczym. Do usuwania pleśni ze spoin między płytkami zastosuj specjalne środki, którymi spryskuje się fugi, a następnie wyciera ściereczką.

Rutyna najważniejsza!
Pleśń lubi wilgotne miejsca, w których ma idealne miejsce do rozwoju. Z tego powodu najważniejszym krokiem do tego, żeby nie musieć z nią walczyć jest rutynowa kontrola własnego mieszkania.
 
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.