Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak skutecznie wyczyścić kabinę prysznica?

Kabina prysznicowa to jeden z tych elementów wyposażenia łazienkowego, który sprawia nam najwięcej trudności w utrzymaniu w czystości. W jaki sposób wyczyścić prysznic, by nie zostawały na nim smugi i brzydki osad z mydła?

Jak skutecznie wyczyścić kabinę prysznica?

Poznaj swojego wroga – skąd się bierze brud?
Brzydki osad, który zbiera się na ściankach kabiny oraz armaturze to rzadziej zaschnięte mydliny, niż kamień, czyli węglan wapnia, wytrącający się na skutek reakcji soli wapnia i magnezu zawartych w wodzie pod wpływem ciepła. Jest to szczególnie problem w tych mieszkaniach, do których dostarczana jest tzw. twarda woda. Przeczytaj: Jak zmiękczyć twardą wodę i dlaczego to ważne?

Których preparatów unikać?
Kabiny prysznicowe zazwyczaj wykonywane są z materiałów, które łatwo porysować – nie tylko intensywnym szorowaniem, ale też zastosowaniem nieodpowiednich środków czystości, np. mleczek i past czyszczących. W wyniku ich częstego stosowania w przeźroczystych przesłonach prysznicowych powstają mikroubytki, które sprawiają, że „drzwiczki” stopniowo tracą przejrzystość — będą pokrywały się jakby mgłą.

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?
Do dyspozycji mamy wiele środków, tak sklepowych, jak i „domowych”, z których użyciem na błysk wyczyścimy kabinę prysznica. Z preparatów dostępnych w ofercie handlowej najbezpieczniej sięgać po te, w których składzie znajdują się delikatne w działaniu kwasy owocowe. Nie pozostawią po sobie zarysowań i nie odbarwią prysznica. Od zewnątrz kabinę dobrze przetrzeć płynem do mycia szyb. Po silniejsze detergenty sięgajmy dopiero wtedy, kiedy zacieki z kamienia są bardzo duże – używajmy ich wówczas rozważnie, stosując się do zaleceń producenta.

Alternatywą dla chemicznych, komercyjnych środków są domowe metody. Są delikatniejsze w działaniu, ale też bezpieczniejsze w stosowaniu. Sprawdzą się szczególnie w tych domach, w których mieszkają małe dzieci – nie powinny mieć one bliskiej styczności z silnymi chemikaliami. Przeczytaj, jak sprzątać w domu, w którym mieszkają małe dzieci.

Ocet
Ocet to pierwszy wybór każdego właściciela domu, który stara się żyć eko. Doskonale sprawdzi się on w roli odkamieniacza. Aby przygotować domowy preparat usuwający biały osad, należy połączyć ocet z ciepłą wodą w proporcji 1:1. Rozpylamy go na ściany prysznica i odczekujemy kilka minut. Następnie dokładnie ścieramy go mokrą gąbką i spłukujemy ścianki wodą – najlepiej odstaną lub przegotowaną.

Mieszanka tych dwóch składników dobrze posłuży również do wyczyszczenia kamienia z brodzika. Odpływ wody zatykamy korkiem, a dno prysznica zalewamy obfitą ilością octowego preparatu. Nie zapominajmy przy tym o słuchawce! Główkę prysznica również dobrze zanurzyć w tym specyfiku. Po ok. godzinie prysznic będzie lśnił.

Soda oczyszczona i woda utleniona
W podobny sposób użyć można również sody oczyszczonej i wody utlenionej. Usuwają one nie tylko kamień, ale też pleśń zalegającą w szczelinach prysznica. Ponownie rozpuszczamy je w ciepłej wodzie i takim preparatem spryskujemy całą "strefę prysznicową".

Co zrobić z zapleśniałymi fugami?
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się grzyba z silikonowych fug jest… wycięcie ich i założenie nowych. Nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Najpierw zdrapujemy je ostrym nożykiem. Następnie powolnym, ale płynnym ruchem, z użyciem specjalnego pistoletu nakładamy nową warstwę silikonu. Wygładzamy jego warstwę szpachelką lub po prostu wodą zmoczoną w mydlinach.

Nie ma jak profilaktyka
Problem zabrudzonej kabiny będzie mniej uciążliwy, jeśli do codziennych nawyków włączymy zwyczaj ściągania resztek wody ze ścianek prysznica po każdej „kąpieli”. Raz na czas spryskujmy również fugi wodą z dodatkiem eterycznego olejku herbacianego, który świetnie przeciwdziała rozwojowi grzyba.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.