Porady domowe

Jak usunąć wosk z różnych powierzchni?

Kiedy zabrudzimy ulubiony obrus woskiem, nie musimy od razu spisywać go na straty. Oto kilka wskazówek, jak poradzić sobie z woskowymi plamami. Nie taki diabeł straszny jak go malują.

Jak usunąć wosk z różnych powierzchni?
REKLAMA

Kiedy poplami materiał woskiem np. obrus, najpierw odczekujemy, aż wosk stwardnieje. Następnie go zdejmujemy. Najlepiej przełamać plamę na dwie części albo ściągnąć ją w całości, nie rozdrabniamy na malutkie kawałeczki.

Do tłustej plamy, która pozostała po wosku, przykładamy serwetkę (po obu stronach materiału), albo arkusz papieru, a następnie przyciskamy gorącym żelazkiem. Czynność powtarzamy tak długo, aż na popierze przestaną pojawiać się tłuste plamy. Możemy również pobrudzoną tkaninę umieścić pod kranem i zalać wrzątkiem. Powinien on rozpuścić wosk.

Jeżeli powyższe zabiegi nie wystarczą, na tłustą plamę należy przyłożyć szmatkę nasączoną płynem do czyszczenia chemicznego lub rozpuszczalnikiem. Następnie tkaninę należy uprać.

W przypadku lnianych płócien, plamy można usunąć poprzez wcieranie w nią oleju roślinnego. Nadmiaru oleju, pozbywamy się suchą szmatką. Oczywiście dobrze jest materiał uprać. Jeżeli zdarzy się tak, że plam woskowych jest dużo, wówczas wosk najpierw zdrapujemy, a następnie postępujemy tak, jak w przypadku tkanin bawełnianych, tj.  posługując się ręcznikami papierowymi i gorącym żelazkiem.

DYWANY

Sprawdzonym sposobem na niwelowanie woskowych plam z powierzchni dywanów, jest wcieranie spirytusu. Spirytus sprawia, że wosk łatwo się wykrusza i nie pozostawia po sobie plam.

Jeżeli wylany wosk jest świeży, połóż na nim kostkę lodu. Odczekaj aż stwardnieje, a następnie delikatnie go zdejmij.  Pozostałe plamy czyścimy za pomocą płynów chemicznych. W przypadku dywanu, możemy również wykorzystać patent z serwetkami i żelazkiem, jest on naprawdę niezawodny.

Jeżeli plama powstała na skutek wylania się kolorowej świecy, istnieje ryzyko powstania, gorszych do usunięcia plam. W takim wypadku plamę nawilżamy czterochlorkiem węgla, ale tylko wtedy, jeżeli dywan nie jest podgumowany. Możemy również sporządzić pastę z krochmalu, skrobi kukurydzianej lub talku z dodatkiem płynu do czyszczenia chemicznego. Maź wcieramy w dywan, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie usuwamy za pomocą odkurzacza.

MEBLE

Z nawierzchni politurenowych np. mebli, można usunąć woskowe plamy bez zadrapywania powierzchni, ale tylko wtedy kiedy wosk jest kruchy i twardy, nie wcześniej. Jak to zrobić? Wkładamy kostki lodu do plastikowej torebki i pozostawiamy ją na około 4 minuty na plamie. Następnie, owijamy kawałkiem miękkiej szmatki, nóż do smarowania i delikatnie skrobiemy wosk.  Pozostałe po tym zabiegu tłuste ślady ścieramy suchą i czystą szmatką, a następnie wcieramy w nią mydło. Czyścimy szmatką lub papierowym ręcznikiem i jak zwykle polerujemy.

Deccoria.pl

Jak odkamienić czajnik? Domowe sposoby

Domowe sposoby na czyszczenie ścian

Domowe sposoby na oparzenia

Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak usunąć wosk z różnych powierzchni?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.