fot. 123RF/PICSELL
Na samym początku zastanawiając się nad wyborem grilla dostosowanego do naszych potrzeb, powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Najważniejszą kwestią jest oczywiście budżet, jaki chcemy przeznaczyć na ten zakup. Następnie to z iloma osobami chcemy grillować, co będziemy przyrządzać na ruszcie oraz gdzie chcemy nasz grill ogrodowy postawić.
Grill murowany
Kiedy w naszym ogródku mamy sporo miejsca, warto zastanowić się nad instalacją grilla stacjonarnego np. murowanego. Może on być wykonany z betonu, cegły czy kamienia. Jego główną zaletą jest to, że jest o wiele bardziej wygodny w użytkowaniu od tych przenośnych modeli. Jest bardziej stabilny, ma więcej przestrzeni do przyrządzania potraw, no i przede wszystkim prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Grill murowany może stać na świeżym powietrzu nawet kilka sezonów. Dodatkowo możemy go zbudować samodzielnie, co stwarza nam mnóstwo możliwości aranżacyjnych i dostosowania do naszych potrzeb. Stanowi element małej architektury i nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Grill z kamienia
Grill z kamienia jest konstrukcją stałą. Tego typu instalacje cieszą się popularnością, ponieważ prezentują się niezwykle efektownie oraz oryginalnie. Idealnie spełniają funkcje dekoracyjne, nawet jeśli nie są przez jakiś czas używane np. w sezonie zimowym. Sprawdzą się zarówno w większym ogrodzie, jak i na niewielkiej działce. Najważniejsze, aby nie stawiać go przy granicach domu czy płotu. Pamiętajmy, że od rodzaju materiału, który wykorzystamy w budowie grilla z kamienia, będzie zależała jego późniejsza konserwacja i trwałość. Dla przykładu piaskowiec wymaga częstej konserwacji, no i przede wszystkim dość szybko się brudzi.
Grill elektryczny ogrodowy
To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby kosztować grillowanych potraw przez cały rok. Sprawdzi się nie tylko wiosną i latem na świeżym powietrzu (trzeba pamiętać, że musi być blisko źródła prądu, albo o długim przedłużaczu), ale też zimą. Grill na balkonie jest łatwy w obsłudze i przede wszystkim wygodny. Niestety, przyrządzając na nim dania, nie otrzymamy zapachu i posmaku typowego dla potraw grillowanych na tradycyjnym sprzęcie.
Grill ogrodowy gazowy
Coraz większą popularność zdobywają grille gazowe. Są idealnym rozwiązaniem w większych przestrzeniach, ponieważ zajmują więcej miejsca niż tradycyjne przenośne grille węglowe. Są bardzo łatwe w obsłudze, ponieważ wystarczy przekręcić pokrętło i zapalić. Ustawiamy temperaturę i gotowe. Tego typu grill wymaga natomiast posiadania butli gazowej, która jest źródłem jego zasilania. Specjalna pokrywa chroni przed deszczem, ale przede wszystkim zapewnia szybkie uzyskanie wysokiej temperatury i jej powolne gaśnięcie. To sprawia, że potrawy są znacznie szybciej przyrządzane, niż na tradycyjnych sprzętach. Jednak tutaj rezygnujemy z typowego „grillowego” posmaku. Wiele z tych urządzeń jest natomiast wyposażonych w specjalne wkładki z drzew, aby nadać jedzeniu specyficznego smaku. Taki grill ogrodowy to dosyć spory wydatek, ponieważ trzeba na niego przeznaczyć nawet kilka tysięcy złotych.
Grill ogrodowy węglowy
To tradycyjne rozwiązanie, które wciąż cieszy się ogromną popularnością. Wielu wielbicieli grillowania nie wyobraża sobie innego sprzętu. Ten charakterystyczny sposób przyrządzania potraw oraz aromatyczny zapach sprawiają, że niektórzy nie chcą z tego rezygnować na rzecz grilli gazowych czy elektrycznych. Co najważniejsze, grill węglowy jest mobilny, w różnych rozmiarach i zmieści się zarówno w małych, jak i dużych ogródkach.
Aneta Filipczak, RynekPierwotny.pl
Przeczytaj inne artykuły eksperta:
Racjonalna, ale drobiazgowa, czyli jak kobiety kupują mieszkania?
Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów
Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?
Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?
Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?
Zakup działki — jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Ceglane elewacje znowu wracają do łask
Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?