Porady domowe

Na co uważać podczas remontu - ściany wewnętrzne

Podczas remontu mieszkania wyjątkowym punktem programu są ściany. To one tworzą pomieszczenia, więc stanowią o ich wartości estetycznej i dekoracyjnej. Aby przywrócić im świeży wygląd, czasem nie wystarczy po prostu nałożyć farbę.

Na co uważać podczas remontu - ściany wewnętrzne

Zacznijmy od problemów

Każdy człowiek powinien uczyć się na błędach – swoich i cudzych. Aby uniknąć złych rozwiązań, dowiedz się, jakie „zbrodnie” popełniane są na ścianach podczas remontu!  Złe zabezpieczenie otoczenia lub jego całkowity brak i nieprzygotowanie odpowiednich narzędzi z pewnością uniemożliwią sprawne działanie. Pominięcie etapu oceny ścian, wybrania odpowiedniego tynku i rodzaju farby też nie jest dobrym pomysłem – skutki pojawią się tuż po remoncie.

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ!

Najczęstszy błąd podczas tynkowania to żle przeprowadzona naprawa ubytków, niezastosowanie gruntu, nakładanie zaprawy na zbyt mokre podłoże. Usuwanie plam ze ściany za pomocą detergentów, które zawierają środki nabłyszczające też jest błędem. Malowanie również rodzi kłopoty – nadmierne rozcieńczanie farby czy robienie zbyt długich przerw to najpopularniejsze przewinienia. Poza sprawami czysto technicznymi, pojawia się problem nadmiernej oszczędności. Pamiętaj! Kondycja ścian ma wpływ na wygląd całego pomieszczenia.
 
Porządek musi być!
Zanim zajmiesz się ścianami w danym pomieszczeniu, pozbądź się jak największej ilości mebli. Pozostałe przykryj folią, by się nie zabrudziły. Zrób wolną przestrzeń, by mieć dostęp do wszystkich ścian. Odkręć uchwyty, pozbądź się kontaktów. Wcześniej przygotuj wałki lub pędzle, pojemnik na farbę, drabinę itp. Ubierz strój roboczy.
 
 
 
Ocena struktury ścian
Przed przystąpieniem do remontu należy ocenić wygląd tynku. Zwróć uwagę na wszelkie niedoskonałości. Za pomocą łaty murarskiej sprawdź w kilku miejscach, czy tynk jest równy (nierówności nie przekraczają 2 mm). Oceń przyczepność  przez opłukiwanie powierzchni młotkiem – głuchy odgłos zwiastuje, że tynk trzeba skuć i nałożyć nowy. Przez delikatne zarysowanie powierzchni ostrym przedmiotem sprawdzisz spoistość tynku – jeśli pozostanie ślad, przed malowaniem tynk należy wzmocnić emulsją, natomiast przed położeniem płytek trzeba usunąć stary tynk i nałożyć nowy.  
 
Drobne naprawy i ubytki
W tynkach gipsowych ubytki należy uzupełnić gładzią szpachlową, a wygładzić przez nałożenie gipsu. Wygładzone miejsca oczyść, wyszlifuj papierem ściernym, zwilż lub osusz. Jeśli na ścianach jest tynk tradycyjny, uzupełnij ubytki gładzią szpachlową.
Rodzaje tynku
Tynk cementowo - wapienny – tradycyjny, nakłada się na oczyszczone powierzchnie mineralne; po nałożeniu tynku należy długo wietrzyć pomieszczenia celem wyschnięcia.
Tynk gipsowy – nakłada się na podłoża mineralne, nie wskazany dla powierzchni drewnianych; najpopularniejszy, bo  najszybciej schnie.
Tynk z płyt gipsowo - kartonowych – nakłada się płyty w celu zamaskowania niedoskonałości zamiast wykorzystania zwykłego tynku;  można od razu przedsięwziąć kolejne prace.
Tynki ozdobne – nakłada się na tynki cementowo – wapienne, a także betonowe podłoża; maskuje niedoskonałości i wygładza; stiuki to rodzaj tynków ozdobnych, które imitują kamień.
Malowanie
Jeśli planujesz przemalowanie pomieszczenia, najpierw zbadaj jakość obecnej farby.  W tym celu naklej kawałek taśmy i po oderwaniu sprawdź, czy przykleiły się doń fragmenty. Jeśli tak – namocz ścianę i usuń farbę mechanicznie. Nie zapomnij o usunięciu ewentualnych plam za pomocą mydła malarskiego. Następnie – oceń strukturę ścian. Po uzupełnieniu ubytków i naniesieniu tynku, przed malowaniem należy ścianę zagruntować. Gruntowanie  wyrówna chłonność podłoża i wpłynie na przyczepność farby.
 
Malując ścianę, zadbaj by nie robić niepotrzebnych przerw.  Malując wałkiem duże i płaskie powierzchnie, wykonuj ruchy na kształt litery V. Trudno dostępne miejsca potraktuj małym, płaskim pędzlem.

Rodzaje farb
Farby emulsyjne – dobrze kryją i schną, są trwałe, nie zawierają szkodliwych substancji (rozcieńcza się je w wodzie). Spoiwa to żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, od nich zależy to, czy ściany można czyścić na mokro czy na sucho.
Farby akrylowe – dobrze kryją i tworzą powłokę, nadaje się do malowania różnorakich powierzchni.
Farby lateksowe – są bardzo odporne na zmywanie i nie płowieją;  wykorzystywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności i intensywnie wykorzystywanych, takich jak kuchnia.
Można ponadto użyć farb mieszanych lateksowo – akrylowych.

Tapety
Najpierw standardowo zajmij się ścianami. Następnie wybierz tapetę - wzór, teksturę i rodzaj. Najłatwiejsze w to świetnie przyklejaniu i później w odrywaniu są tapety flizelinowe. Nieco trudniejsze w obróbce są tapety winylowe, za to nie przepuszczają pary wodnej. Istnieją też tapety tekstylne i z włókna szklanego.
Zwróć uwagę, by kupić klej przeznaczony do każdej z tapet. Jesli chodzi o przyklejanie, tapety flizelinowe nakłada się na posmarowaną klejem ścianę, w pozostałych smaruje się powierzchnię tapety i przykleja. W jaki sposób? Zacznij od drzwi i okien, później kolejny kawałek przyklej względem narysowanej pionowej lini. Pamętaj, by dociskać fragmenty, aby nie powstały pęcherze.

Wygląd ścian a aranżacja wnętrza
Ściany tworzą charakter pomieszczenia – ich struktura, barwa, ozdobność wpływają na odbiór. Aby bylejakość nie zamieszkała w twoim domu, zastanów się dobrze nad jego wyglądem po remoncie. W zależności od planowanego stylu urządzenia, nadaj ścianom pożądany wygląd. 

Emilia Koszela/Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.