Zacznijmy od problemów
Warto wymienić kilka niefortunnych rozwiązań, aby móc ich uniknąć podczas remontu. Często w mieszkaniach ignorowany jest potencjał światła naturalnego poprzez zagracenie i zasłonięcie okna firankami. Błędy dotyczą także doboru oświetlenia: zbyt jaskrawe światło w miejscu, gdzie potrzeba intymnego nastroju lub delikatne i rozproszone – gdzie wymagane są uwaga i skupienie. Nie należy też intensyfikować aranżacji w pomieszczeniu wokół jednego źródła światła. Problemem jest także nieznajomość rodzajów żarówek – nadużywanie żarówek halogenowych tam, gdzie wystarczy tradycyjna żarówka o średniej mocy. Nie należy bagatelizować też designu i wybrać lampy zgodnie z aranżacją mieszkania.
Ok, tylko jak uniknąć błędów? Czytaj dalej!
Światło naturalne
Jeśli do pomieszczenia wpada przez otwory okienne dużo światła, uwzględnij to przy remoncie. Kolor ścian powinien być jasny (biały, szary, beż), aby odbijał światło i optycznie powiększał przestrzeń. Aby oświetlić jak najwięcej, zrezygnuj z zasłon, firan i rolet.
Autor: Krasia
Liczy się swobodny dostęp do parapetu, więc w sąsiedztwie okna nie powinny znajdować się meble o dużych gabarytach. Stylem, który w stu procentach korzysta z dobrodziejstw światła naturalnego, jest styl skandynawski – warto się zainspirować i po remoncie urządzić w ten sposób swoje mieszkanie.
Porady - jak rozjasnić ciemny pokój?
Światło sztuczne
Jemu poświęcimy więcej miejsca, bo to problem bardziej złożony.
Wcześniej zaplanuj aranżację
Wiedząc, gdzie znajdują się przewody i gniazdka, zastanów się przed remontem, gdzie chcesz umieścić konkretne rodzaje oświetlenia. Następnie zaplanuj umeblowanie i ogólną aranżację. Światło ma być bowiem dostosowane do potrzeb mieszkańców.
Autor: martolka
Zapoznaj się z rodzajami oświetlenia
Ogólne oświetlenie zapewnia dobrą widoczność całej przestrzeni (lampy, które dają rozproszone światło lub żyrandole na środku sufitu). Kierunkowe oświetlenie powinno oświetlać miejsca, gdzie wykonujesz czynności (lampy, które dają światło skupione). Oświetlenie dekoracyjne tworzy światłocień i ma wpływ na klimat pomieszczenia (lampy i lampki dające światło liniowe).
Autor: Soled
Uzależnij oświetlenie od pomieszczenia
Ogólne oświetlenie jest tłem dla pozostałych. Wszystkie wpływają na jakość korzystania z mieszkania i jego wygląd. Dostosuj rodzaje oświetlenia do miejsc, w których przebywasz i czynności, jakie wykonujesz. Nie zapomnij o wartości dekoracyjnej – zwróć uwagę np. na ozdobny klosz lampy lub zastosuj światło barwne do podkreślenia detali.
Autor: elizkaa22
Jeśli remontujesz pokój dzienny, dostosuj oświetlenie do funkcji, jakie spełnia pomieszczenie. Jeśli przyjmujesz w nim gości, przyda się oświetlenie górne, np. dekoracyjny żyrandol. Jeśli w nim jedynie odpoczywasz, zadbaj o nastrój i umieść lampę w ładnej oprawie. Często stosuje się kinkiety, które dają nieinwazyjne, rozproszone światło.
Jeśli remontujesz sypialnię, możesz pozwolić sobie na dowolność i swobodę dekoracyjną. Lampa dająca delikatne liniowe światło to ozdobny akcent wnętrza. Barwne smugi lamp to też ciekawe rozwiązanie. Jeśli lubisz czytać do poduszki, pamiętaj o punktowym źródle światła tuż przy łóżku.
Autor: lena322005
Różnią się rodzajem emitowanego światła, ceną, parametrami.
Żarówki tradycyjne dają ciepłe, żółte światło; są najtańsze ze wszystkich, ale zużywają więcej prądu.
Przeczytaj również:
Jak niewielkim kosztem odnowić wynajmowane mieszkanie?