Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Pompa ciepła do starego domu 100 mkw. i 150 mkw. Ile kosztuje i czy to się opłaca?

Pompa ciepła w starym domu może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie czystość, komfort i wygodę. Jednak by taka inwestycja miała sens, musi zostać spełnionych kilka warunków. Jak dobrać pompę ciepła do starego domu? Wyjaśniamy.

Pompa ciepła do starego domu 100 mkw. i 150 mkw. Ile kosztuje i czy to się opłaca?
Pompa ciepła do starego domu. Koszt, montaż, dofinansowanie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pompa ciepła w starym domu. Jak działa pompa powietrzna, pompa gruntowa i pompa wodna?

Decydując się na pompę ciepła w starym domu, warto w ogóle dowiedzieć się, czym jest to urządzenie, a także poznać rodzaje i działanie systemu.

Pompę ciepła możemy zamontować zarówno na etapie budowy domu, jak i w starym domu. System ten może służyć jako wspomaganie centralnego ogrzewania. Sprawdza się również jako jedyne źródło ciepła w gospodarstwie domowym. Dodajmy, że pompa nie tylko podnosi temperaturę w pomieszczeniu, lecz także umożliwia podgrzanie bieżącej wody.

Rodzaje pomp ciepła dzielą ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. W Polsce do najpopularniejszych wariantów należą:

  • pompy powietrzne,
  • pompy gruntowe,
  • pompy wodne.

Pompa powietrzna do podgrzania wody użytkowej i ogrzania domu wykorzystuje energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. W przypadku tego rodzaju pomp pobór ciepła odbywa się za pomocą wentylatorów.

Z kolei pompa gruntowa pobiera ciepło z ziemi. W naszym kraju to najpopularniejsze rozwiązanie. W celu instalacji tego typu pompy wykonuje się odwierty w ziemi. Wysoka efektywność działania sprawia, że pompa ciepła gruntowa dobrze sprawdza się w starszych domach.

Trzecim wariantem jest wodna pompa ciepła. W tym przypadku źródłem ciepła jest płynąca woda. Może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. Problemem są wysokie koszty inwestycyjne, gdyż przy wyborze tego rodzaju pompy ciepła konieczne może być utworzenie studni głębinowych.

Przeczytaj również: Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie pompą ciepła oraz jej utrzymanie. Czy rachunki faktycznie mocno obciążają Polaków?

Jak montować pompę ciepła w starym domu?

Przed zamontowaniem pompy ciepła w starym domu warto przeprowadzić audyt energetyczny, by przekonać się, czy w ogóle będzie to opłacalne. Może się okazać, że w niektórych budynkach straty ciepła są na tyle wysokie, że montaż pompy ciepła będzie po prostu nieopłacalny.

W związku z tym inwestycja w pompę ciepła do starego domu powinna rozpocząć się od ocieplenia budynku. W starym budownictwie największy problem stanowią straty ciepła wynikające z niewłaściwego ocieplenia, kiepskiej wentylacji oraz niska energooszczędność okien. To czynniki, które wpływają na to, jakie urządzenie wybrać oraz ile kosztuje pompa ciepła do starego domu.

Pompa ciepła do starego domu 100 mkw. i 150 mkw. Jaka moc? Ile kosztuje?

Powierzchni domu to jeden z głównych parametrów decydujących o wyborze rodzaju pompy ciepła, jej wielkości oraz mocy. Cena pompy ciepła do starego domu wraz z montażem urządzenia dla średniej wielkości domu jednorodzinnego wynosi od 35 do nawet 60 tys. złotych.

Oprócz powierzchni, którą chcemy ogrzać, należy również wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • średnie roczne temperatury w danym regionie,
  • rodzaj i jakość izolacji budynku,
  • roczne zużycie wody przez mieszkańców,
  • indywidualne potrzeby,
  • możliwości finansowe mieszkańców.

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła do starego domu? Do obliczenia mocy grzewczej pompy odpowiedniej dla domu wystarczy pomnożyć powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc.

Przykładem może być dom o powierzchni 150 m2 i zapotrzebowaniu 55 W. Obliczenia potrzebnej mocy pompy ciepła dla tego budynku będą wyglądać w następujący sposób:150 mkw. x 55 W = 8,2 KW.

Należy jednak pamiętać, że obliczenia mają charakter orientacyjny. Istnieje wiele dodatkowych czynników, które wpływają na wybór urządzenia grzewczego.

Przeczytaj również: Od czego zależy wydajność pompy ciepła? Tak sporo zaoszczędzisz, montując pompę ciepła

Dofinansowanie na pompę ciepła do starego domu. Jakie są warunki?

Właściciele domów, którzy mają w planach inwestycję w postaci pompy ciepła, mogą starać się o dofinansowania. W tym przypadku można skorzystać z programu Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodu. Program obejmuje dwie grupy beneficjentów:

  • uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania o dochodzie rocznym nie przekraczającym kwoty 100 000 zł;
  • uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka jej gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty: 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

W zależności od poziomu dofinansowanie na pompę ciepła do starego domu może wynieść od kilku do 69 tysięcy złotych.

Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym przez Internet (https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze) lub w urzędzie. Nabory wniosków prowadzone są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przeczytaj również: Pompa ciepła do domu. Jak dostać dofinansowanie z programu Moje Ciepło 2022?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.