Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Poradnik: Co robić, gdy zmywarka przecieka?

Zmywarki na stale zadomowiły się w naszych kuchniach. Wiele osób, które miały okazję skorzystać z dobrodziejstw oferowanych przez te urządzenie, nie wyobrażają sobie już powrotu do „tradycyjnego”, ręcznego mycia naczyń przy zlewie. Czasem jednak ceniony sprzęt zawodzi i psuje się. Jak temu zaradzić? Co zrobić, kiedy ze zmywarki cieknie woda?
Poradnik: Co robić, gdy zmywarka przecieka?

Najczęstszą przyczyną usterek zmywarek jest niepoprawna eksploatacja i błędy popełniane przez ich użytkowników. Jak naprawić cieknącą zmywarkę? Co robić, by jej wnętrze nie śmierdziało? Zacznijmy od prostego wyjaśnienia, jak te urządzenia działają.

Jak działa zmywarka?
Po załadowaniu brudnymi naczyniami, dodaniu tabletki myjącej i uruchomieniu zmywarki, pobiera ona zimną wodę, którą ogrzewa, łączy z detergentem i przekazuje do spryskiwaczy. Te z kolei, obracając się pod wpływem ciśnienia, rozprowadzają „mydliny” w jej wnętrzu, dzięki czemu naczynia są dokładnie obmywane. Część zmywarek wyposażona jest w filtry, które filtrują wodę, co sprawia, że podczas jednego cyklu, jest ona wykorzystywana kilkukrotnie. Później jest ona odprowadzana do odpływu, a w jej miejsce zmywarka wpompowuje czystą porcję wody, która wykorzystywana jest do opłukania naczyń z resztek środka czyszczącego. W ostatnim etapie cyklu urządzenie suszy naczynia.

Czasami zdarza się jednak, że zmywarka przestaje funkcjonować prawidłowo – zaczyna cieknąć z niej woda, która, jak się okazuje, nie została odprowadzona z komory myjącej. Co należy wtedy zrobić?

Sprawdzamy filtry
Zanim zabierzmy się do diagnostyki i naprawiania urządzenia, odłączamy je od źródła prądu i dopływu wody. Następnie opróżniamy je z nieodpompowanej wody, naczyń oraz półek i pojemników. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy filtr nie został zatkany resztkami jedzenia. Czasami zdarza się, że przez nieuwagę do wnętrza zmywarki trafia np. torebka po herbacie albo inny stosunkowo duży „śmieć”, który blokuje odpływ. 
Korzystając z okazji, możemy od razu umyć filtry – np. z użyciem płynu do naczyń lub wody z octem. W takich sytuacjach wystarczy zazwyczaj usunąć przeszkodę. Po czym jeszcze łatwo poznać, że filtr się zatkał? Najczęściej znad zmywarki unosi się nieprzyjemny zapach zgnilizny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kontrolujemy stan węża odpływowego
Jeśli  to nie zatkany filtr jest przyczyną usterki, warto sprawdzić stan węża odpływowego. Trudności w odprowadzaniu wody powodować może jego niewłaściwe ułożenie lub montaż. Mocno poskręcany przewód, który układa się w pętle lub supły, nie będzie odprowadzał sprawnie wody i resztek żywności, zebranych z brudnych naczyń. Dobrze wówczas odłączyć go, rozprostować i zamontować z powrotem. Możemy również sprawdzić, czy nie utknęły w nim jakieś pozostałości – jeśli tak, przepłukujmy go wodą z octem i przetykamy cienkim drucikiem.

Zatkany odpływ
Gdy winnymi nie są ani filtry, ani poskręcany wąż, kolejnym punktem do sprawdzenia jest odpływ łączący się z kanalizacją. Rury mogą zatykać się na skutek nagromadzanie osadu pozostającego po odprowadzeniu wody z detergentami. Możemy próbować udrożnić je z pomocą przeznaczonych w tym celu środków chemicznych lub domowych metod, które opisywaliśmy w tym artykule, jednak najkorzystniej będzie użyć spiralki do przetykania.

Gdy wszystkie sposoby zawiodą i nadal będziemy mieć trudności w zlokalizowaniu przyczyn awarii, należy skontaktować się ze specjalistą.

Jak czyścić zmywarkę?
Jak każde inne urządzenie, aby dobrze służyło, należy dokładnie je umyć raz na jakiś czas. Nie jest to czynność nastręczająca wyjątkowych nieprzyjemności. Myjemy filtry, uszczelki a na końcu — obudowę zmywarki i panel z przyciskami do sterowania nią. Aby kompleksowo wyczyścić wnętrze urządzenia, wystarczy nastawić je na pusty cykl, w którym zamiast detergentu, do komory na tabletki myjące dodamy miarkę sody oczyszczonej, a do komory myjącej wlejemy szklankę octu.
W codziennym użytku warto pamiętać o opłukiwaniu naczyń wodą przed zapakowaniem ich do zmywarki, co ograniczy problem resztkami jedzenia, zatykającymi filtr. Tuż po zakończeniu czyszczenia i wyjęciu talerzy, pozostawmy urządzenie uchylone, co usprawni jego wysychanie i zapobiegnie namnażaniu się bakterii oraz grzybów.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Dlaczego okna parują zimą i jak sobie z tym radzić?

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu
Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.