Porady domowe

Praktyczne metody czyszczenia piekarnika

Czym czyścić piekarnik? To pytanie, które zadaje sobie większość osób korzystających z tego urządzenia. Osadzający się wewnątrz tłuszcz może sprawić nam wiele trudności podczas czyszczenia. Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy kilka domowych sposobów, dzięki którym szybko poradzimy sobie z brudnym piekarnikiem.

Praktyczne metody czyszczenia piekarnika
REKLAMA

Wnętrze piekarnika

Zabrudzone wnętrze piekarnika możemy skutecznie wyczyścić za pomocą wody z octem zmieszanych w proporcji 1:1. Jeśli zapach octu jest dla nas drażniący, możemy go łatwo zniwelować, dodając do roztworu kilka kropel olejku eterycznego lub płynu do mycia naczyń. Przygotowany płyn pomoże nam szybko uporać się z brudem wewnątrz urządzenia – z użyciem gąbki przecieramy nim ścianki piekarnika. Wszelkie resztki bez problemu z nich zejdą. Ostatnim krokiem będzie przetarcie wilgotną ściereczką naszego sprzętu AGD.

Szyba piekarnika

Alternatywą dla czyszczenia piekarnika wodą z octem będzie mycie sodą oczyszczoną. Do wyczyszczenia brudnego piekarnika potrzebna będzie pasta z sody o gęstej konsystencji. W tym celu należy połączyć trzy szklanki sody oczyszczonej z wodą w szklanej miseczce, kubku lub pojemniku. Następnie mieszamy wszystkie składniki do uzyskania masy, którą z łatwością rozprowadzimy po wewnętrznej powierzchni szyby i ściankach piekarnika. Po jej nałożeniu odczekujemy 15-20 minut.

Zobacz więcej zdjęć

Kolejnym krokiem będzie wyczyszczenie szyby piekarnika za pomocą szorstkiej gąbki. Przy trudniejszych plamach możemy sięgnąć po szczoteczkę i pastę do zębów. W tym przypadku nakładamy pastę na zapieczone zanieczyszczenia, po czym ścieramy je szczoteczką. Podobnie jak podczas mycia szyby sodą oczyszczoną, po zabrudzeniach nie zostanie żaden ślad. Więcej sposobów na wyczyszczenie piekarnika znajdziesz tu.

Zobacz więcej zdjęć

Pokrętła

Pokrętła piekarnika to miejsce, o którym często zapominamy podczas czyszczenia piekarnika. Dobrym sposobem na usunięcie wszelkich zabrudzeń będzie odkręcenie kurków i umieszczenie ich w occie winnym. Następnie zajmujemy się wyczyszczeniem tłustych oparów zgromadzonych za pokrętłami. Tutaj pomocny może być roztwór wody z octem w proporcji 1:3, którym napełniamy butelkę ze spryskiwaczem. Aplikujemy go na zabrudzone miejsce i czekamy minutę. Jeśli preparat nie zadziałał skutecznie na zanieczyszczenia, wtedy możemy nałożyć na nie czysty ocet winny lub sodę oczyszczoną.

Namaczane w occie pokrętła płuczemy w wodzie i wycieramy do sucha. Ewentualnie możemy je zostawić na ociekaczu na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. Takie domowe sposoby na czyszczenie piekarnika pomogą utrzymać piekarnik w nienagannej czystości.

Zobacz więcej zdjęć

A co z płytą indukcyjną?

Nie chcesz używać środków chemicznych? Do wyczyszczenia płyty indukcyjnej wykorzystaj wybielającą pastę do zębów i szczoteczkę. Wystarczy, że nałożysz niewielką ilość pasty na trudne do usunięcia plamy z tłuszczu i odczekasz 15 minut. Po upływie tego czasu delikatnie przecieraj zabrudzenia szczoteczką do zębów. W większości przypadków nie będziesz musiał nawet po nią sięgać – zabrudzenia nasiąknięte pastą można łatwo usunąć, przecierając je miękką ściereczką. Tak wyczyszczona płyta indukcyjna będzie zachwycała swym blaskiem i świeżością.

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (1)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Praktyczne metody czyszczenia piekarnika"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.