Codziennie
Zlew kuchenny
Skoro już każdego dnia mierzysz się ze stertą naczyń do mycia, poświęć też kilka minut na umycie zlewu. Kuchnia od razu wyda się bardziej zadbana i estetyczna.
Płytki w łazience
Pleśń między szczelinami płytek i na silikonie sanitarnym wywołuje niemałe obrzydzenie. Nie łatwo ją usunąć, znacznie lepiej zapobiegać jej powstawaniu. W tym celu koniecznym będzie codzienne wycieranie mokrych płytek.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Stoły i blaty kuchenne
Porządek w kuchni, nieważne jak sztampowo to brzmi, jest podstawą zdrowego życia i dobrego odżywania. Odstręczające drobnoustroje w niezadbanym pomieszczeniu, wśród nieuprzątniętych resztek jedzenia będą mieć idealne warunki do rozwoju. Dlatego pamiętaj, by każdego dnia czyścić blaty i stoły kuchenne, na których przygotowujesz pożywienie.
Raz w tygodniu
Podłogi
Pielęgnacje podłóg zacznij od starcia kurzu na sucho, a następnie przejdź do mycia na mokro, z zastosowaniem właściwego dla danej powierzchni specyfiku. Czyść podłogi z większą częstotliwością, jeśli masz zwierzęta lub domownicy chodzą po mieszkaniu w butach.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Meble
Raz w tygodniu przecieraj je z paprochów, inaczej gustowny salon czy sypialnia szybko zaczną tonąć w burawym kurzu. Nie dość, że to niezdrowe (w kurzu znajdują się drobinki piasku, włosy, naskórek, włókna z ubrań, roztocza, grzyby, bakterie pyłki, jaja i wydaliny owadów… i inne, podobne, nieciekawe elementy wywołujące alergie) to w dodatku odbiera cały urok starannie zaplanowanemu wystrojowi mieszkania.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Szafki i półki łazienkowe
Podobnie sprawa się ma z szafkami i półkami łazienkowymi. Ich częste czyszczenie jest o tyle ważne, że to właśnie w łazience przechowujemy rzeczy, które mają bezpośredni kontakt z ciałem i jego wrażliwymi częściami.
Raz w miesiącu
To cię również zainteresuje: 6 zaskakujących zastosowań kuchenki mikrofalowej
Mikrofalówka
Mikrofalówki szturmem zdobyły polskie kuchnie. Coraz więcej osób korzysta z nich, kiedy chce szybko odgrzać lub rozmrozić jedzenie, niektórzy używają ich do przygotowywania całych posiłków, w tym również ciast. Aby zachować je w dobrym stanie, czyść je przynajmniej raz w miesiącu. Zagotuj w niej wodę z cytryną, a następnie przeczyść wilgotną gąbką.
Lampy i kinkiety
Ściereczką z mikrofibry przecieraj je z nadmiaru kurzu raz w miesiącu, by cieszyć się pięknym i nieprzytłumionym blaskiem światła.
Raz na 3-6 miesięcy
Lodówka
Jednym z najważniejszych zabiegów, które gwarantują poprawne działanie lodówki, jest rozmrażanie i czyszczenie. W większości urządzeń należy je przeprowadzać przynajmniej raz na kilka miesięcy. Lód zbierający się w ich wnętrzu może je poważnie uszkodzić i sprawić, że będą one chłodziły mniej efektywnie. Kiedy lodówka odtaje, wyjmij półki, dokładnie je umyj i osusz.
Poduszki i materace
Materac, podobnie jak pościel, może być siedliskiem roztoczy, groźnych bakterii i brudu. Okrycia na kołdry i poduszki zwykle wymieniane są regularnie, o materacach jednak często się zapomina. Tymczasem bardzo szybko można doprowadzić je do porządku. Zmieszaj sodę oczyszczoną z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Posługując się sitem, oprósz proszkiem równomiernie cały materac. Pozostaw go tak na minimum godzinę. Po tym czasie odkurz sodę przy pomocy ssawki ze szczotką, odwróć „piernat” na drugą stronę i powtórz cały zabieg jeszcze raz.
Piekarnik
To jedno z najbardziej zaniedbywanych urządzeń w kuchni. Po każdym użyciu powinien być dobrze wyczyszczony. W przeciwnym razie resztki pieczonego jedzenia pozostaną w piekarniku na dobre i trudno będzie się ich pozbyć. Jeśli nie jest używany, można profilaktycznie przemyć go raz na kilka miesięcy.
Raz w roku
Ekspert wyjaśnia: Poznaj 5 powodów, dla których warto czasem zajrzeć do swojej rynny
Rynny
Farciarze mieszkający w blokach o czyszczeniu rynien nie muszą pamiętać wcale. Co innego, jeśli chodzi o właścicieli domów jednorodzinnych, tu sytuacja nieco się komplikuje. Warto rokrocznie zaglądać do rynien i czyścić je. Najlepiej robić to późną jesienią – wtedy właśnie gromadzi się w nich wiele liści i śmieci, które z upływem czasu zaczynają gnić, a także blokować swobodny opad wody.
Kratki wentylacyjne
Kratki wentylacyjne to siedliska kurzu. Przynajmniej raz w roku warto je zdjąć i porządnie wyszorować gąbką i mydłem.
Zasłony
Lekkie firanki należy prać i zmieniać stosunkowo często, jednak zasłony wystarczy dokładnie wyprać raz w roku. Co kilka tygodni można je lekko oczyścić z użyciem odkurzacza.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Okna
Również zbyt częste mycie okien nie jest konieczne. Pamiętaj jednak, by czyścić je w pochmurne, chłodne dni. Pogoda na zewnątrz ma niebagatelne znaczenie dla skuteczności pucowania. Im wyższa temperatura, tym szybciej środek do szyb wysycha, pozostawiając brzydkie smugi i nie dając ci szans na dokładne wypolerowanie ich powierzchni.
Dywany i wykładziny
Wiadomo – cotygodniowe odkurzanie to standard. Jeśli zaś chodzi o pranie dywanów i wykładzin, jeśli nie masz zwierząt, nie musisz robić tego częściej niż raz w roku.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kuchenne szuflady
Strach pomyśleć, ile rzeczy może nagromadzić się w kuchennych szufladach… Raz na rok dobrze jest skontrolować ich zawartość, oczyścić je, i ewentualnie wyrzucić to, co jest niepotrzebne lub nie powinno znajdywać się w kuchni. Podczas tej czynności wyłóż dna szuflad gazetami lub folią – zabezpieczysz je przed zabrudzeniami i oszczędzisz sobie dodatkowego sprzątania.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL