Porady domowe

Uwaga: Zioła mogą uzależniać!

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia aż 80% ludzi na świecie leczy się ziołami, a Polska (zaraz po Niemczech) zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem stosowania naturalnych preparatów leczniczych. Rocznie Polacy kupują 27 mln opakowań leków na bazie ziół. Czy to na pewno takie zdrowe i bezpieczne jak nam się wydaje?
Uwaga: Zioła mogą uzależniać!

Mieszkańcy krajów mniej zamożnych stosują tę metodę ze względu na szeroką dostępność ziół. W zamożnych krajach natomiast panuje trend fitoterapii (ziołolecznictwa) – jedni samodzielnie je przygotowują, inni kupują gotowe mieszanki w sklepach.

Zagrożenia stosowania leków ziołowych

Zagrożenie zaczyna się pojawiać w momencie, gdy kupujemy lek na targowiskach lub w internecie. Mieszanki kupione w takich miejscach mogą byś wykonane z ziół pryskanych chemicznymi środkami, mogą mieć nieznany skład, zawierać zioła, które zwyczajnie szkodzą, metale ciężkie czy pestycydy.

Kolejną sprawą jest nieprawidłowy dobór preparatów leczniczych do leczenia różnych schorzeń. Należy pamiętać, że ziołami leczy się wyłącznie łagodne stany chorobowe, o charakterze przewlekłym, oraz w profilaktyce. Nie można stosować wyłącznie leków ziołowych w stanach zagrażających życiu (chorobach nowotworowych, cukrzycy czy nadciśnieniu), ponieważ zwyczajnie mogą okazać się nieefektywne.

Istnieje ogólne przekonanie, że preparaty ziołowe nie szkodzą. Pamiętajmy jednak, że mogą mieć działania niepożądane. Potencjalne zagrożenie związane z ich stosowaniem może być nawet groźniejsze niż w przypadku leków syntetycznych. Najczęściej spotykane działania niepożądane to podrażnienia skóry, arytmia, wymioty, uszkodzenie wątroby, nudności czy wzdęcia.

Innymi błędem, jakim popełniamy stosując ziołowe mieszanki jest przyzwyczajenie do  przyjmowania tych samych leków przez długie lata. Według opinii lekarzy powinno się zaprzestać stosowania ziół po pół roku systematycznego picia ziołowych naparów. Wtedy należy zrobić przynajmniej trzymiesięczną przerwę.

Kolejnym zagrożeniem jest bezmyślne łączenie ze sobą różnych leków i przyjmowanie w tym czasie pożywienia, które może wejść w reakcję ze składnikami leków. Należy uważnie czytać wszystkie ulotki i nie przekraczać dopuszczalnych dawek leków.

Nie wolno łączyć produktów ziołowych z alkoholem, mlekiem i sokiem z grejpfruta. Alkohol powoduje większe wchłanianie leków i spowalnia działanie wątroby, więc nie przetwarza ich w prawidłowy sposób. Mleko absorbuje wiele substancji czynnych zawartych w lekach na swojej powierzchni. Sok z grejpfruta zwiększa stężenie leków we krwi. Nie łączymy ziół z lekami nasennymi, steroidowymi i przeciwgrzybicznymi. Wszystkie leki powinno się popijać wodą.

Które zioła najsilniej uzależniają

Oczyszczające herbatki

Tego typu herbatki ajczęściej są nadużywane przez osoby, które się odchudzają. Z czasem, aby osiągnąć ten sam efekt, potrzebujemy coraz większej dawki. W rezultacie powodują uzależnienie.

Nadużywanie herbatek z dodatkiem kruszyny, senesemu i rzewienia prowadzi do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu oraz bolesnych skurczów.

Starajmy się pamiętać o starej zasadzie Paracelsusa: "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę".

Waleriana

Po odstawieniu waleriany występują klasyczne objawy uzależnienia.

Mieszanki ziół chińskich

Najnowsze badania medycyny wykazały, że te mieszanki zawierają toksyczny kwas arystochowy. W rezultacie mogą powodować ciężką niewydolność nerek.

Naparstnica wełnista

Ta roślina może powodować zwolnienie pracy serca, aż do zatrzymania krążenia.

Zioła halucynogenne

Istnieje też cała grupa ziół, które mają efekt halucynogenny. To bieluń dziędzierzawa, lulek czarny, pokrzyk wilcza jagoda czy szałwia wieszcza. Na początku ich stosowania możemy uskarżać się na wzrost ciśnienia tętniczego i zaburzenia rytmu serca. W dalszym okresie stosowania działają depresyjnie na centralny układ nerwowy powodując ciężkie stany zaburzeń świadomości ze śpiączką włącznie.

Kto nie powinien stosować preparatów ziołowych

Ziół nie powinny stosować osoby z ciężkimi, przewlekłymi chorobami – w szczególności z chorobą nowotworową.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, schorowane, dzieci i kobiety w ciąży. W ciąży nie można stosować preparatów np. z jałowcem, krwawnikiem i jemiołą.

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.