Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Wady i zalety myjek parowych

Parownice zyskują coraz większą popularność. Czyszczenie za ich pomocą jest proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jakie są zalety i wady tych urządzeń? Czy warto mieć je w domu?
Wady i zalety myjek parowych

Parownice to urządzenia, które do czyszczenia różnych powierzchni wykorzystują parę. Dzięki nim nie tylko wyczyścimy trudnodostępne i czasochłonne w domywaniu miejsca, ale też z łatwością i bez większego wysiłku rozprasujemy tkaniny i tekstylia. Urządzenia te działają na zasadzie parowara — po podgrzaniu wody w warunkach wysokiego ciśnienia, wytwarzana jest gorąca para, której temperatura wynosi ok. 100 st C. Przed każdym użyciem należy uzupełnić specjalny pojemnik w wodę. Użytkownik urządzenia ma również możliwość sterować strumieniem pary i ustawiać jej prędkość, która w części dostępnych na rynku modeli osiągać może nawet 154 km/h. Producenci zarzekają się, że dzięki jej zastosowaniu w sposób łatwy i naturalny, usuniemy nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Jakie są zalety używania parownicy?
- Parownice nie wymagają stosowania silnych detergentów, działających drażliwie na skórę – są przyjazne środowisku i naszemu zdrowiu. Eliminują konieczność „mycia ręcznego” trudnodostępnych lub wymagających powierzchni.

- Doskonale usuwają kamienie, osady i zastały, ugruntowany przez kilka lat brud. Parownice wyposażone są w funkcje biobójcze i dezynfekujące, nie tylko z łatwością usuwają zaschnięte zanieczyszczenia i kurz, ale też nie dają żadnych szans bakteriom i grzybom.

- Jest przyjazna i łagodna w działaniu dla większości powierzchni Dzięki licznym wymiennym końcówkom sprawdzą się, jeśli zmagamy się z zabrudzonymi:
- Gresem, kafelkami i fugami, panelami laminowanymi;
- Wyposażeniem łazienki: Kabinami prysznicowymi, oknami, lustrami (tutaj rzekomo idealnie czyszczą gładkie powierzchnie, nie pozostawiając na nich smug!);
- Tekstyliami: Dywanami, tapicerkami, materacami, żaluzjami;
- Wyposażeniem kuchni: Piekarnikami, lodówkami, grzejnikami, okapami, armaturą, zlewami.

Niektóre z dostępnych na rynku urządzeń oferują również możliwość „parowania ubrań” (wyobrażacie to sobie, pranie i prasowanie firanek bez zdejmowani ich z karniszy?) i oczyszczania z kurzu roślin.

W parze z licznymi zaletami idą również wady. Wbrew marketingowym zapewnieniom producentów takiego sprzętu, niestety, nie mogą one być wykorzystywane w czyszczeniu wszystkich powierzchni. Odnajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach, jednak w przypadku nieumiejętnego użytkowania, może przyczynić się nawet do nieodwracalnego zniszczenia mytego w ten sposób elementu wyposażenia. Z jej pomocą kategorycznie nie można myć podłóg olejowanych i drewnianych (właściwie wszystkich drewnianych powierzchni zabezpieczanych olejowaniem i woskowaniem). Mało tego, rozgrzana para może uszkodzić delikatne tkaniny – np. koronkowe firanki zawieszone na karniszach. Zanim po nią sięgniemy, warto ją przetestować na niewielkim fragmencie materiału.

Pracownica nie może być traktowana jako zamiennik dla odkurzacza i mimo jej stosowania, nie wyeliminujemy problemu kurzu z naszych mieszkań. Co więcej, instrukcje dołączane do urządzenia sugerują, by tuż przed myciem parowym dokładnie wyczyścić podłogi z powierzchniowych zabrudzeń.

Do wad parownic zaliczyć można również ich nieporęczne wymiary i małą zwrotność. Rozmiarami i kształtem przypominają one np. odkurzacz, co może powodować trudności w ich codziennym posługiwaniu się nimi i ich przechowywaniu. Zawrotne są też koszty takich urządzeń. Ceny urządzeń wynoszą ok. 200 do 2000 złotych.

Parownica wydaje się świetnym wyborem do domu, warto jednak zastanowić się, czy aby na pewno zachodzi konieczność jej nabywania – większość elementów wyposażenia z niewiększą łatwością wyczyścimy w tradycyjny sposób. Na pewno nie zostanie odpowiednio spożytkowana w pomieszczeniach, w których występują olejowane podłogi i delikatne tekstylia. Raczej nie zdadzą egzaminu w małych mieszkaniach. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na takie urządzenie, jeśli do ogarnięcia mamy nie tylko wnętrze mieszkania, ale też sprawunki wokół domu, np. czyszczenie elewacji.

Deccoria.pl

Zdjęcie głowne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domuPrzeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.