Porady domowe

Wilgoć w domu - najczęstsze objawy

Wilgoć, czyli woda zawarta w powietrzu w formie pary, obecna jest niemal wszędzie, szczególnie we wnętrzach, których na co dzień przebywamy. Jej nadmierne występowanie wiąże się z  negatywnymi konsekwencjami nie tylko dla stanu mieszkań, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Po czym poznać, że poziom wilgotności powietrza jest zbyt wysoki?

REKLAMA

Powtarzające się parowanie okien
Zaparowane od wewnątrz okna to jeden z pierwszych symptomów wskazujących, że poziom wilgotności w mieszkaniu jest zbyt wysoki. „Mgiełka” pojawia się zwykle w dolnych partiach szyb i przy ich krawędziach; jest efektem kondensacji (skraplania się) ciepłej pary wodnej w kontakcie z zimną powierzchnią okna. Zjawisko to często jest powodowane przez nieprawidłową pracę wentylacji oraz nadmierne doszczelnienie okien, co utrudnia wymianę powietrza. Jak sobie z tym poradzić? 

fot. 123RF/PICSELL

Łuszcząca się farba, wybrzuszające się meble
Kolejnym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę to pojawiające się na ścianach wykończonych tynkiem, farbą lub tapetą wybrzuszenia i złuszczenia. Przyczyną ich powstawania jest wilgoć wnikająca w powłoki pokrywające ściany. Para unosząca się w powietrzu negatywnie oddziałuje też na meble – te drewniane będą pęcznieć i rozklejać się, a na tapicerowanych z czasem pokażą się nieestetyczne wykwity, zacieki i pleśń. Pod wpływem wyższego poziomu wilgotności również klepki w drewnianej podłodze będą wybrzuszać się, a na metalowych elementach uwidoczni się rdza.

REKLAMA
REKLAMA

Dziwne ślady na ścianach
Na skutek podwyższonej wilgotności na tynkach i ścianach osadzić się może dziwny, ciemny nalot, czyli wykwit solny. Najczęściej są one efektem nieprawidłowej hydroizolacji ściany. Do murów doprowadzana jest woda, która odparowując, pozostawia po sobie charakterystyczny osad – pozostałość po zawartych w niej solach wapnia i innych związkach.

Wykwity pleśni
W "wilgotnych" pomieszczeniach, o umiarkowanej temperaturze i nieprawidłowej cyrkulacji powietrza stopniowo będzie rozwijać się pleśń. Zarodniki grzyba szybko wytwarzają grzybnię, która „wżera” się w strukturę ściany. To najpoważniejszy sygnał, że z powietrzem w naszym domu źle się dzieje. Długotrwałe przebywanie w zagrzybionym wnętrzu wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jak skutecznie pozbyć się pleśni ze ściany?

 fot.123RF/PICSELL

REKLAMA
REKLAMA

Objawy zdrowotne
Inne objawy związane z nadmierną wilgotnością związane są z naszym samopoczuciem. W zbyt wilgotnych pomieszczeniach czujemy się źle, szybko się męczymy, częściej zmagamy się z infekcjami dróg oddechowych i bólami głowy.

Optymalny poziom wilgotności
Poziom wilgoci zależy od wentylacji, poziomu ciśnienia atmosferycznego i temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Dla przykładu, w pokoju, w którym jest 26 st. C poziom wilgotności, nie powinien być większy niż 55%. W chłodniejszych miejscach (20-22 st. C) optymalna jej wartość to 30% - 65%.

Zobacz więcej zdjęć

W domowych warunkach wilgoć zmierzymy z użyciem higrometru oraz stacji pogodowych (do nabycia w sklepach budowlanych). Pamiętajmy, by pobierać pomiary w różnych miejscach domu, zarówno tych bardziej narażonych na wilgoć — kuchniach, łazienkach, jak również w pozostałych pomieszczeniach.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wilgoć w domu - najczęstsze objawy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.