Porady domowe

Wyrzucasz popiół po grillowaniu? To błąd

Polacy uwielbiają imprezy pod chmurką. I czemu tu się dziwić – miłe okoliczności przyrody, zgrane towarzystwo, dobre jedzenie to same pozytywy. Jedyną rzeczą zdolną do zepsucia tej szalenie sympatycznej wizji, jest sprzątanie… a dokładniej, czyszczenie wykorzystywanego wcześniej grilla. Zanim jednak się do tego zabierzecie, pamiętajcie, by nie wyrzucać popiołu z wypalonego węgla drzewnego – jeszcze się wam przyda.
Wyrzucasz popiół po grillowaniu? To błąd
REKLAMA

Popiół drzewny
Jest efektem ubocznym spalania biomasy w grillu lub kominku. Zwykle pozbywamy się go, nie zdając sobie sprawy, jakim wartościowym jest odpadkiem. Można stosować go zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Warunek jest jeden: musi pochodzić ze spalania naturalnego drewna, takiego, które nie zostało „skażone” chemikaliami. Odpadki po drewnie kolorowym, lakierowanym, impregnowanym nie nadają się do spalania, ponieważ wydzielają szkodliwe chemikalia.

Po ugaszeniu grilla, do rozpalenia którego używaliśmy naturalnej rozpałki, zbierzmy z misy pozostałości do plastikowego woreczka. W takim zabezpieczeniu z powodzeniem można go przechowywać przez kolejne kilka – kilkanaście miesięcy.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Do czego go wykorzystać?
#1. Nawóz w ogrodzie
W ogrodzie popiół warto stosować do nawożenia. W jego składzie znajdują się cenne pierwiastki odżywcze, takie jak magnez, potas, sód i fosfor. Regularne podsypywanie roślin pozostałościami po palonym drewnie wpłynie na poprawę ich wzrostu i całościowo użyźni glebę. Pamiętajmy jednak, że nie nadaje się on do odżywania roślin kwasolubnych.
Rośliny, którym szczególnie przyda się taka odżywka to: bukszpan, dereń pospolity, jaśminowiec, głóg, krzewy owocowe, a także pomidory. Sięgajmy po niego również wtedy, kiedy borykamy się ze zbyt kwaśnym podłożem, którego pH chcemy znormalizować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by karmić nim również trawnik. Stosujmy go jednak w rozsądnych dawkach, tak aby nie doprowadzić do zaburzeń pobierania żelaza czy boru, co osłabia zielone źdźbła.

#2. Kompost
Popiół nie tylko wzbogaci kompost o wspomniane wcześniej składniki odżywcze, ale też przyspieszy proces rozkładu biomasy. Co więcej, gdyby przygotowany nawóz okazał się zbyt kwaśny, można go stabilizować, dosypując do niego trochę pozostałości po palonym drewnie.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

  

#3.  Środek na ślimaki
Plaga ślimaków w ogrodzie? Rozsypmy pod nimi popiół, tworząc miarowe okręgi. Poruszanie się po szorstkiej, pylastej powierzchni jest nieprzyjemne dla tych szkodników, więc szybko odpuszczą sobie żerowanie na waszych roślinach.

#4. Okrywanie roślin
Spopielone drewno zmieszane ze sproszkowaną korą, wysypane przy roślinach wrażliwych na zimno, będzie chroniło je przed szkodliwym oddziaływaniem niskich temperatur.

#5. Mydła
Pierwsze mydła zaczęli wytwarzać Babilończycy, ok. 2800 lat p.n.e. Używali oni do tego m.in. tłuszczy zwierzęcych i właśnie spopielonych resztek drewna. Również w dzisiejszych czasach w podobny sposób możemy przygotować ekologiczny środek myjący. Wystarczy zagotować popiół, aby uzyskać ług, czyli wodorotlenek potasu, a następnie połączyć go z dowolnym olejem roślinnym i przelać do foremek. Dosypując do mieszaniny trochę soli, uzyskamy twardsze kostki mydła. Jest z tym trochę dużo brudnej roboty, ale satysfakcja z wykonania czegoś samodzielnie, co nie zaszkodzi środowisku naturalnemu, na pewno jest tego warta.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

#6. Polerowanie srebra
Popiół drzewny jest łagodnie ścierny, toteż może być używany do polerowania srebra, innych zmatowiałych metali oraz zmętniałego szkła. W tym celu zmieszaj go z niedużą ilości wody, by utworzyć gęstą pastę i nałóż na problematyczną powierzchnię. Odczekaj chwilę, a następnie przetrzyj pozbawiony blasku przedmiot miękką ścierką.

#7. Neutralizowanie zapachów

Za pomocą popiołu zneutralizujesz także nieprzyjemne zapachy w lodówce lub w szafie. Wystarczy, że w miejscu, w którym unosi się nieprzyjemna woń, postawisz spodeczek z kilkoma łyżeczkami pozostałości po spalaniu drewna.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj teraz: Domowe sposoby na ślady po ugryzieniu komara »

Zobacz również:

Jakie rośliny pomogą w walce z kleszczami?

Domowe sposoby na odstraszenie komarów

Insekty w naszych domach

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wyrzucasz popiół po grillowaniu? To błąd"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.