Porady ogrodnicze
Aksamitki to ozdobne kwiaty, które możemy spotkać w większości przydomowych ogrodów. Te łatwe w uprawie rośliny przez długie miesiące cieszą nasze oczy żółtymi bądź pomarańczowymi płatkami. Wraz z końcem sezonu kwiaty marnieją i przestają efektownie wyglądać. Co zrobić z aksamitkami po przekwitnięciu? Poznaj sposób praktykowany przez doświadczonych ogrodników.
Czytaj artykułWrzosy doskonale nadają się do jesiennej aranżacji balkonu czy tarasu. Kwitną obficie i długo, a ich kwiaty mogą mieć różne kolory. Rośliny te mają jednak specyficzne wymagania, dlatego warto wiedzieć, jak o nie zadbać, by jak najdłużej zdobiły swoim urokiem nasze balkony i tarasy. Wystarczy pilnować jednej ważnej zasady, a będą kwitły aż do pierwszych przymrozków.
Czytaj artykułRozmnażanie pelargonii jesienią to świetny sposób na powiększenie swojej kolekcji kwiatów. Prosta metoda i niewielki wysiłek włożony w pielęgnację pozwoli na cieszenie się nowymi roślinami w następnym sezonie. Oto najlepsze sposoby na ukorzenianie pelargonii. Nie przegap tego ważnego terminu.
Czytaj artykułBerberys Thunberga od lat cieszy się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić. To jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Zjawiskowa roślina ożywia ogród, jesienią wprowadzając do zielonej przestrzeni cudne kolory – od odcieni pomarańczy po ognistą purpurę. Jak uprawiać berberys Thunberga? Jakie znajduje zastosowanie? Odpowiadamy na te pytania i pomagamy wybrać najciekawszą odmianę berberysu do ogrodu.
Czytaj artykułMaliny są chętnie uprawiane w ogrodach przydomowych ze względu na smaczne i bardzo wartościowe owoce. Chociaż nie mają zbyt dużych wymagań, o kilku podstawowych rzeczach należy pamiętać, by zdrowo rosły i obficie owocowały. Oprócz regularnego podlewania i nawożenia musimy również zadbać o przycinanie tych krzewów, które korzystnie wpływa na plonowanie. Jak ciąć maliny jesienią, aby mieć zdrowe i bogate zbiory? Sprawdź.
Czytaj artykułBerberysy są chętnie uprawiane przez wielu ogrodników, ponieważ dzięki efektownym liściom wprowadzają kolor do przydomowej przestrzeni. Te dekoracyjne krzewy są doceniane jako całoroczna ozdoba, ale niewątpliwie najpiękniej wyglądają jesienią. Poniżej prezentujemy najciekawsze odmiany tej rośliny. Podpowiadamy również, kiedy i jak sadzić berberysy w kilku prostych krokach.
Czytaj artykułSezon ogrodowy powoli dobiega końca. Wiele osób wyrzuca ziemię z doniczek, w których rosły kwiaty i warzywa. Tymczasem okazuje się, że można ją na nowo wzbogacić i wykorzystać na wiosnę. Doświadczeni ogrodnicy podpowiadają, jak to zrobić.
Czytaj artykułJesień to czas, kiedy wiele osób przygotowuje ogród do zimowego snu. Na grządkach sieje się poplon, a na rabatach rozkłada się ściółkę. Dzięki temu gleba jest zabezpieczona przed chłodem, co wpływa pozytywnie na rozwój roślin. Wśród jesiennych prac trzeba znaleźć także czas na pielęgnację borówki amerykańskiej. Dowiedz się, jak dbać o te owocujące krzewy i czym je nawozić.
Czytaj artykułRododendrony, zwane również różanecznikami, to niezwykle dekoracyjne krzewy, które zyskały ogromną popularność. Najpiękniej wyglądają w okresie wiosennym, gdy obsypują się dużymi kwiatami o przeróżnych barwach. Co więcej, nie zrzucają liści na zimę, dlatego nawet przy mrozach zachwycają swoim wyglądem. Niestety czasem się zdarza, że liście rododendrona żółkną i opadają. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i jak uratować rododendrona.
Czytaj artykułJesienna pielęgnacja truskawek nie jest skomplikowana czy wymagająca. Pomoże nam za to utrzymać krzaczki w dobrym stanie, dzięki czemu będą owocować w następnym sezonie. Wystarczy, że rośliny przytniesz, odpowiednio nawieziesz i okryjesz. Czym nawozić truskawki jesienią? Unikaj tego jednego składnika.
Czytaj artykułKompostowanie to doskonały sposób na uzyskanie naturalnego i skutecznego nawozu, który nic nas nie kosztuje. Dodatkowo jest to świetna metoda zagospodarowania odpadów z domu czy ogrodu. Nie oznacza to jednak, że możemy wykorzystać do jego wyprodukowania wszystko, co wpadnie w nasze ręce. Nieprawidłowo przygotowany kompost, zamiast wesprzeć rośliny, mocno im zaszkodzi. Prezentujemy najczęstsze błędy w kompostowaniu, których za wszelką cenę należy unikać.
Czytaj artykułCzosnek to jedno z najzdrowszych i najbardziej wartościowych warzyw, które doskonale wzmacnia smak niemal każdego dania. Dlatego chętnie sadzimy go na przydomowych grządkach. Można to zrobić w dwóch terminach: zarówno wiosną, jak i jesienią. Zastanawiasz się, jak sadzić czosnek ozimy, aby mieć duże i zdrowe plony? Poznaj metodę leniwych ogrodników.
Czytaj artykułHortensje podbiły nasze serca i ogrody. Nic w tym dziwnego, ponieważ wytwarzają dekoracyjne kwiatostany o bardzo szerokiej gamie kolorów. Aby odnieść sukces w uprawie hortensji, trzeba spełnić ich podstawowe wymagania. Jednym z nich jest przygotowanie właściwego podłoża. Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Uważaj, żeby nie popełnić tego błędu, a twoje krzewy odwdzięczą się zjawiskowym kwitnieniem.
Czytaj artykułPrzędziorek chmielowiec jest powszechnie występującym szkodnikiem, który potrafi wyrządzić wiele szkód, niszcząc nadziemne części roślin. Znając pierwsze skutki jego występowania i zwracając uwagę na każdy niepokojący objaw, szybko zorientujesz się, z czym masz do czynienia.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 432
- Następna