Porady ogrodnicze
Wiosna, a może jednak jesień? Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki termin sadzenia drzewek owocowych będzie najlepszy. W końcu ogrodnikom zależy na tym, aby rośliny przyjęły się i zdrowo wzrastały, a w późniejszym okresie – obficie rodziły smaczne owoce. Podpowiadamy, jak dobrać właściwy termin nowych nasadzeń, a także przedstawiamy prostą instrukcję sadzenia drzewek owocowych, dzięki której każdy właściciel działki będzie mógł ziścić marzenie o własnym sadzie.
Czytaj artykułBuraki są często uprawianymi warzywami ogrodowymi ze względu na swoje prozdrowotne właściwości odżywcze. Do ich prawidłowego wzrostu niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Poznaj najważniejsze zasady uprawy buraków oraz najczęściej popełniane błędy. Dlaczego czasem burak jest biały w środku lub jego liście żółkną? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułWarzywo to bez trudu kupimy w sklepie, ale takie nie będzie smakowało równie dobrze co uprawiane we własnym ogródku. Choć papryka ma stosunkowo wysokie wymagania, jej uprawa daje ogromną satysfakcję. Staramy się o nią zadbać i zapewnić jej optymalne warunki, mimo to zdarza się, że papryka rośnie wolniej. Obserwujemy to szczególnie wtedy, gdy panuje chłodna i deszczowa aura. Dowiedz się, dlaczego papryka słabo owocuje oraz co trzeba zrobić z nią w sierpniu, by zebrać obfite plony.
Czytaj artykułPodczas uprawy pomidorów zdarza się, że dojrzewające owoce pękają na krzaku. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Często wynika to z niewłaściwej pielęgnacji, ale nie tylko. Doświadczony ogrodnik mówi o najgorszej odmianie pomidorów, która jest bardzo podatna na pękanie owoców.
Czytaj artykułHortensje wyglądają pięknie nie tylko w ogrodzie. Zasuszone dodadzą ciepła każdemu wnętrzu. Doskonale nadają się na suche kompozycje kwiatowe. Kiedy i jak zasuszyć hortensję ogrodową na zimę, żeby pięknie wyglądała? Nie każdy kwiat się do tego nadaje.
Czytaj artykułPędy lubczyku z wyglądu mogą przypominać seler. Są ciemnozielone i mają charakterystyczny mocny zapach. Warto mieć go w swoim ogrodzie, ponieważ jest niezwykle użyteczny. W kuchni zastosowanie znajdą jego liście, kłącza, a nawet nasiona. Zadbaj, aby lubczyk zdrowo rósł i służył ci przez lata. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Czytaj artykułWraz z półmetkiem lata nadszedł najlepszy moment zbioru wielu dziko rosnących roślin. Zielarze już zakasali rękawy i wyruszają na łąki w poszukiwaniu cenionych gatunków. Nie trzeba mieć jednak dużego doświadczenia w pozyskiwaniu jadalnych chwastów, aby właśnie teraz zacząć gromadzić rośliny o dobroczynnych właściwościach, które wystarczą na długie zimowe miesiące. Dowiedz się, jakie zioła można zbierać w sierpniu oraz jak je wykorzystać w domu lub ogrodzie.
Czytaj artykułAby zrobić dobry kompost, potrzeba zazwyczaj ponad roku. Ten czas gwarantuje, że wszystkie jego składniki dokładnie się rozłożą w ciągu zimy. Dzięki temu uzyskamy organiczny domowy nawóz do naszych upraw. Jest jednak metoda, która pozwala zrobić kompost dobrej jakości w ciągu zaledwie czterech tygodni. Wystarczy dodać do niego jeden składnik.
Czytaj artykułChcesz mieć wiele dekoracyjnych żywotników na swojej działce, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów? Nie musisz kupować drogich sadzonek w sklepie ogrodniczym – bez trudu zrobisz je samodzielnie. Sierpień to idealny moment na przygotowanie własnych sadzonek tui z obciętych fragmentów pędów. Dowiedz się, jakie żywotniki nadają się do rozmnażania i jak ukorzenić gałązki tui w kilku prostych krokach.
Czytaj artykułNie jest dla nikogo tajemnicą, że pomidory z własnej uprawy smakują dużo lepiej niż te kupowane w sklepie. Niestety nie zawsze dojrzewają do końca. Dlaczego na pomidorach pojawiają się żółte piętki? To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników. Okazuje się, że przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Dlatego warto im się przyjrzeć, aby poznać sposoby na przebarwianie pomidorów.
Czytaj artykułŚlimaki potrafią przysporzyć ogrodnikom wielu problemów. Jednym z takich szkodników jest pomrów wielki – bardzo duży i nietypowy dla naszego regionu gatunek. Choć zachwyca swoim wyglądem, może wyrządzać duże szkody w ogrodzie. Sprawdzamy, czym żywi się pomrów wielki i gdzie najczęściej składa jaja. Podpowiadamy również, jak walczyć ze szkodnikiem.
Czytaj artykułPięknem okazałych i upajających słodkim zapachem kwiatów piwonii możemy się cieszyć od maja do czerwca lub początku lipca. Po zakończeniu kwitnienia roślina nadal wymaga naszej szczególnej uwagi. Jeśli chcemy, aby okaz w przyszłym roku zachwycał obfitością ciężkich kwiatów, jego cięcie wykonajmy właśnie teraz – w sierpniu. W artykule podpowiadamy, jak przycinać piwonie, by nie osłabić rośliny.
Czytaj artykułRuszył nabór wniosków do trzeciej edycji programu „Moja Woda”. W ramach programu właściciele domów mogą uzyskać dotacje na utworzenie systemów zatrzymywania wód opadowych, czyli deszczówki. Jakie są warunki w 2023 roku? Kto może dostać dofinansowanie? Ile wynosi dotacja z programu „Moja Woda”? Sprawdź.
Czytaj artykułCzerwone, soczyste. Na kanapce, do obiadu, w kremowym sosie. Wszyscy uwielbiają pomidory i często próbują własnoręcznej ich uprawy. Niestety, klimat nie rozpieszcza wielbicieli tych owoców – jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów na krzaku? Co zrobić, by rosły duże, zdrowe i wolne od pasożytów?
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 430
- Następna