Porady ogrodnicze
Sierpień to czas zbioru ogórków. Nie oznacza to jednak końca naszej uprawy. Odpowiednio zadbane rośliny mogą nam dawać plonu aż do połowy września. Podpowiadamy, co zrobić z ogórkami w sierpniu, aby jak najdłużej owocowały. Najważniejsze są cztery zasady.
Czytaj artykułWawrzyn szlachetny dobrze zna każdy wielbiciel gotowania. Pochodzący z tej rośliny suszony liść laurowy bez trudu znajdujemy na sklepowych półkach. Dodajemy go do przyrządzanych przez nas potraw, aby jego wyrazisty zapach nadał im głębi i wyjątkowego charakteru. Okazuje się, że jeszcze bardziej aromatyczne są świeże liście laurowe, szczególnie te dopiero co zebrane z własnego drzewka. Wawrzyn docenisz nie tylko za praktyczne zastosowania, ale również jego nieprzeciętne walory dekoracyjne. Podpowiadamy, jakie wymagania ma laur i co należy zrobić, aby zdrowo rósł.
Czytaj artykułOgórki są jednym z najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. Nie są szczególnie wymagające i nie sprawiają trudności, a przy tym dają obfite oraz smaczne plony. Zdarza się jednak, że mimo włożonych starań plantacja zaczyna prezentować się coraz gorzej, a rośliny nie chcą rosnąć. Dlaczego liście ogórków żółkną i jak temu zaradzić? Dowiedz się, co zastosować, aby praca przy uprawie tych warzyw nie poszła na marne.
Czytaj artykułPowoli zbliża się czas, w którym to ogrodnicy z całej Polski zaczną sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Szafirki, tulipany czy krokusy to tylko niektóre z pięknych kwiatów stanowiących fantastyczną ozdobę ogrodu. W jaki sposób sadzić wiosenne rośliny cebulowe i o czym pamiętać zajmując się ich pielęgnacją?
Czytaj artykułUprawa tego warzywa dyniowatego w ogrodzie nie bez powodu nie traci na popularności. Cukinia przez całe lato rodzi dorodne, niezwykle smaczne owoce – z jednego krzaka możemy zebrać ich nawet 20 kg! Czasem się jednak zdarza, że rośliny marnieją oraz nie plonują zgodnie z oczekiwaniami. Dlaczego cukinia wygląda coraz gorzej i nie owocuje? Jak pobudzić ją do plonowania? W artykule zdradzamy najlepsze sposoby zwalczania jednej z najczęstszych chorób cukinii, która zagraża naszej uprawie. Podpowiadamy także, jak postępować z roślinami po ustaniu choroby.
Czytaj artykułŚrodek lata to najlepszy okres na pozyskiwanie sadzonek hortensji. Sprawdź, w jaki sposób możesz pozyskać nowe sadzonki i zapewnić sobie piękne krzewy w przyszłym sezonie. Poznaj zasady pielęgnowania młodych roślin i nie pozwól, aby zmarniały jesienią.
Czytaj artykułTradycyjne żywopłoty z popularnych roślin zimozielonych mają wielu zwolenników, ale czy istnieją propozycje dla osób poszukujących mniej znanych, alternatywnych rozwiązań? Zdecydowanie tak! Zielona ściana z bambusa to prawdziwa gratka dla ogrodników chcących wprowadzić do swojej przydomowej przestrzeni nieco egzotyki. W niniejszym artykule podpowiadamy, jaki bambus wybrać na żywopłot i jak pielęgnować tę oryginalną roślinę. Zachęcamy do lektury!
Czytaj artykułPyszne i soczyste pomidory z własnej grządki to marzenie każdego posiadacza ogródka warzywnego. Niestety krzaki te bywają dość kapryśne, a ich uprawa może sprawiać trudności. Zmienna pogoda oraz różnego rodzaju choroby potrafią skutecznie zniszczyć uprawy i pozbawić nas dorodnych owoców. Jak ratować pomidory? Doświadczony ogrodnik ma cenne rady.
Czytaj artykułŚrodek lata nie jest uznawany za moment rozpoczęcia uprawy roślin, a zwłaszcza – ozdobnych kwiatów. Jednak warto się przekonać, że to doskonały czas na sadzenie, rozmnażanie i przenoszenie na nowe stanowiska wielu kwitnących gatunków. Jakie kwiaty sadzić w sierpniu i jak je pielęgnować? Poznaj listę najciekawszych odmian, które upiększą twój ogród w tygodniach poprzedzających nadejście pierwszych jesiennych przymrozków.
Czytaj artykułWiele osób, zwłaszcza początkujących ogrodników, uważa że latem nie można już nic siać. Jednak to błąd! Po zakończeniu zbiorów bobu, fasolki szparagowej, kopru czy sałaty z powodzeniem można nadal sadzić rośliny na zbiór jesienny. W ten sposób można znacznie wydłużyć okres korzystania z domowego warzywnika i cieszyć się plonami nawet, gdy z drzew zaczną spadać liście. Dowiedz się, jakie warzywa sadzić.
Czytaj artykułRóże okrywowe zostały wyodrębnione w latach 70. i od jej pory cieszą się niezmienną popularnością. Tak jak inne rośliny okrywowe, tworzą gęste dywany, okrywające skarpy i okalające rabaty. Świetnie utrzymują wilgotność, są barierą dla chwastów i zapobiegają osuwaniu się skarp. Poznaj tajniki pielęgnacji różnych odmian róż okrywowych.
Czytaj artykułHortensje ogrodowe potrafią zachwycać pięknymi kwiatami od czerwca nawet do wczesnej jesieni. Jeśli pragniemy cieszyć nasze oczy ich wyjątkową urodą, musimy o nie odpowiednio zadbać. Przed posadzeniem okazu w gruncie, warto poznać wymagania tej rośliny. Okazuje się, że kluczowe dla przyjęcia się krzewu i jego wzrostu są stanowisko oraz termin sadzenia. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić hortensję ogrodową do gruntu, by długo i ładnie kwitła.
Czytaj artykułGęsty i soczyście zielony trawnik to marzenie wielu ogrodników. Najlepszą porą na zakładanie naturalnego dywanu jest końcówka lata i początek jesieni. W tym czasie spadają temperatury, więc nie ma już upałów. Ponadto dość często pada, więc ziemia jest cały czas wilgotna. To sprzyja kiełkowaniu nasion. Zastanawiasz się jednak, jak powinien wyglądać cały proces zakładania trawnika? Sprawdź!
Czytaj artykułUdało się zebrać wszystkie plony bobu, fasolki czy kapusty? Pozostała ci pusta grządka po pomidorach, paprykach czy po ogórkach? Ziemia nie powinna pozostać "goła", ponieważ szybko wyrosną na niej chwasty, które będą trudne do usunięcia. Dlatego dobrym pomysłem jest wysianie poplonu, czyli roślin szybkorosnących. W tej roli świetnie się sprawdzą także warzywa. Dowiedz się więcej.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 430
- Następna