Porady ogrodnicze
Saletra wapniowa to nawóz mineralny produkowany na bazie dwóch surowców – azotu i wapnia, które w uprawie roślin stosuje się w celu wzbogacenia krzewów w składniki odżywczych. Jakie ma właściwości? Kiedy i do czego warto ją stosować? Oto garść porad dotyczących wykorzystania saletry wapniowej w ogrodnictwie.
Czytaj artykułSeler naciowy od bardzo długiego czasu podbija serca dietetyków na całym świecie. Jego największym atutem jest wysoka gęstość odżywcza – mało kalorii, dużo witamin. Samej witaminy C ma ponad dwa razy więcej niż owoce cytrusowe. Dowiedz się, co jeszcze kryje w sobie seler naciowy. Sprawdź też, jak uprawiać go we własnym ogrodzie.
Czytaj artykułZe względu na zmienną barwę kwiatostanów i tropikalne pochodzenie lantana pospolita nazywana bywa kameleonem wśród roślin kwitnących. Jakie warunki trzeba jej zapewnić, aby odwdzięczyła się obfitym kwitnieniem? Podpowiadamy, jak uprawiać lantanę krok po kroku.
Czytaj artykułLeki na bazie kwasu salicylowego są nieodłączną częścią każdej domowej apteczki. Mało kto jednak wie, że można na ich bazie przygotować roztwór, który ochroni rośliny przed chorobami oraz szkodnikami. Na co stosować oprysk z aspiryny i jak go samodzielnie przygotować?
Czytaj artykułRumianek (Matricaria) to popularna roślina z rodziny astrowatych, której lecznicze właściwości są dobrze znane i cenione od wieków. Rośnie w twoim ogrodzie? A może dopiero planujesz ją wysiać? W takim razie sprawdź, jak odpowiednio uprawiać, zbierać i suszyć rumianek, by w pełni wykorzystać jego właściwości.
Czytaj artykułHortensja bukietowa Pink Diamond (Hydrangea paniculata) to jedna z piękniejszych odmian hortensji bukietowych. Jej wspaniałe, bladoróżowe kwiatostany możemy podziwiać w wielu ogrodach od lipca do września. Sprawdź, jak uprawiać tę spektakularną ozdobę ogrodu.
Czytaj artykułPodlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, zwłaszcza w okresie letnim. Wysokie temperatury sprawiają, że proces parowania wody z gleby przebiega wyjątkowo szybko. Korzenie roślin nie mogą wówczas efektywnie pobierać niezbędnej do życia wody i składników odżywczych, co sprawia, że niektóre okazy nie mogą przetrwać pełni lata. Trzymaj się tych ważnych zasad przy podlewaniu roślin, a szybko zobaczysz efekty.
Czytaj artykułZastanawiasz się, jak w ciekawy, a jednocześnie ekologiczny sposób zaaranżować elewację budynku? Szukasz oryginalnego pomysłu na wykończenie ścian, dzięki któremu dom będzie się wyróżniać? Co powiesz na pnącza? To bardzo efektowna dekoracja! Dowiedz się, czy warto pokryć nimi mury i o czym pamiętać przy sadzeniu pnączy.
Czytaj artykułMocznik to jeden z najbardziej uniwersalnych nawozów, który dostarcza roślinom i glebie istotnego dla nich azotu. W takiej formie jest znany już od XIX wieku, natomiast na szerszą skalę zaczęto wytwarzać go w Polsce w latach 60. minionego stulecia. Od tego czasu jest bardzo często stosowany zarówno w trakcie upraw przemysłowych, jak i przydomowych.
Czytaj artykułMaliny z reguły nie mają wielkich wymagań uprawowych, ale o kilku podstawowych rzeczach należy pamiętać, by zdrowo rosły i obficie owocowały. Konieczne jest nie tylko jej regularne podlewanie i nawożenie, ale także przycinanie pędów, które korzystnie wpływa na plonowanie i ułatwia zbiór owoców. O czym jeszcze należy pamiętać przy uprawie tego krzewu? Jakich błędów unikać? Dowiedz się, dlaczego maliny nie owocują i co wówczas robić!
Czytaj artykułTo jeden z tych kwiatów, który jest w stanie przetrzymać nawet największe upały i do tego pięknie prezentuje się w ogrodzie. Nic dziwnego, dorotka stokrotkowa (Dorotheanthus bellidiformis), zwana też przedpołudnikiem stokrotkowym, wywodzi się z Afryki. Tam rośnie na suchych, a nawet skalistych terenach. Sprawdź, jak uprawiać dorotkę stokrotkową w ogrodzie i na balkonie.
Czytaj artykułSzkodniki drzew owocowych niszczące całe rośliny to duży problem, jednak równie poważne jest pojawienie się owadów, które żerują przede wszystkim na owocach. Robaczywe plony to nieprzyjemne konsekwencje braku odpowiedniej pielęgnacji swoich drzew lub braku wiedzy na ten temat.
Czytaj artykułKorzeń chrzanu to nieodlączny skladnik kiszonych ogórków, a taże wielu przeworów, które przygotowujemy na zimę. Oprocz walorów smakowych, ma wiele właściwości zdrowotnych m.in. moczopędne i wykrztuśne. Chran i jego liście, można też wykorzystać w ogodzie. Przygotowując niezawodne opryski, m.in. na mszyce.
Czytaj artykułCukinia z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. To smaczne, zdrowe i niezwykle uniwersalne warzywo, które przywędrowało do nas z Włoch, jest bardzo chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach warzywnych. Jednak aby uzyskać obfity plon, oprócz sadzenia o krzaczki należy odpowiednio zadbać. Dowiedź się, jak uprawiać i pielęgnować cukinię w ogrodzie lub na działce!
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 361
- Następna