Porady ogrodnicze
Posiadanie balkonu po południowej stronie, narażonej na mocne operowanie słońca w ciągu dnia, wiąże się z kilkoma wadami. Latem, szczególnie jak to ostatnio bywa w polskich warunkach, nagrzewa się on niemiłosiernie. Wiele roślin nie jest w stanie przeżyć w takich warunkach – zazwyczaj preferują one stanowiska półcieniste. Jakie zatem gatunki uprawiać, by cieszyć się zieleniejącym i bujnie kwitnącym balkonem?
Czytaj artykułKolejnym etapem po zbudowaniu domu jest założenie trawnika, który przez kilka następnych lat dominuje zielenią nad otoczeniem. Jedynie gdzieniegdzie pojawiają się małe, świeżo zasadzone krzewy i drzewa. Takie otoczenie, pomimo tego, że zadbane i często przemyślane, ładnym nazwać nie można. Oczywiście, możemy się posłużyć roślinami dużymi, zakupionymi w pojemnikach. Jest to jednak spory wydatek, który może zdecydowanie nadszarpnąć nasz domowy budżet. Rozwiązaniem tego problemu są rośliny o krótkim czasie wzrostu.
Czytaj artykułSezon ogrodniczy w rozkwicie, a wraz z nim — chwasty. Amatorzy „prac przyziemnych” już zacierają ręce w oczekiwaniu na pierwsze plony i kwiaty, spychając gdzieś na bok myśl o plewieniu zachwaszczonych grządek i rabat. Jak pozbyć się niechcianego zielska? Oto kilka tradycyjnych oraz niekonwencjonalnych metod, które warto wypróbować.
Czytaj artykułKwiecień to czas magnolii, która króluje w naszych ogrodach. Krzewy te przywędrowały do nas z Ameryki Północnej i Południowej oraz z Azji Wschodniej. W swoich rodzimych rejonach rosną dziko, u nas uprawiane są jako rośliny ozdobne. Dzięki swym pięknym kwiatom, wprowadzają niezwykle romantyczny nastrój w naszej zielonej przestrzeni.
Czytaj artykułBez trawnika trudno wyobrazić sobie ogród. Ale jak o niego dbać i jak go pielęgnować? Jakich zabiegów wymaga wiosną?
Czytaj artykułWłasny warzywnik i świeże warzywa prosto z grządki to obecnie element bardzo pożądany w ogrodzie. Ale od czego zacząć, chcąc mieć swoje warzywa? Jakie gatunki są najłatwiejsze w uprawie? Co to jest mini szklarnia ogrodowa?
Czytaj artykułJeśli nie macie pomysłu, czym w tym roku przyozdobić swój balkon, śpieszymy z podpowiedziami! Oto kilka kwiatowych inspiracji, które pomogą stworzyć zachwycający, kolorowy ogródek miejski – od wczesnej wiosny, aż do lata.
Czytaj artykułNareszcie, wiosna! W kilku krokach podpowiadamy, jak rozpocząć sezon w naszych ogrodach, aby móc cieszyć się ich pięknem w nadchodzących miesiącach.
Czytaj artykułLawenda to roślina chętnie sadzona w ogrodach, aby obficie kwitła i tworzyła gęste kępy, należy ją odpowiednio pielęgnować. Najważniejszym zabiegiem jest regularne przycinanie.
Czytaj artykułPierwsza połowa marca to ostatni dogodny moment na przejrzenie ogrodniczego przybornika i przygotowanie narzędzi na nadchodzący sezon wegetacyjny. Jak się do tego zabrać?
Czytaj artykułOczko wodne jest popularnym elementem wyposażenia aranżacji ogrodowych. Świetnie komponuje się z naturalną roślinnością i zwiększa walory dekoracyjne otoczenia. Poniżej podpowiemy, jak zaplanować i jak zrobić taki zbiornik wodny na własnej posesji.
Czytaj artykułNalewka z dzikiej róży, oprócz tego, że jest po prostu przepyszna, wykazuje się działaniem prozdrowotnym. Ma mnóstwo wartości odżywczych, które działają dodatnio na pracę całego organizmu. Nalewka na spirytusie, pita w małych ilościach nawet codziennie, będzie świetnym sposobem na poprawę kondycji i zdrowia. Nie ma się nad czym zastanawiać, to samo zdrowie, więc zaopatrz się w owoce i wypróbuj najlepszy przepis na nalewkę.
Czytaj artykułKrzewy i drzewa iglaste, dzięki bogactwu form i pokrojów, stanowią cenny element ogrodowych aranżacji. Ożywiają krajobraz, tworzą dekoracyjny kontrast lub tło dla innych roślin, chronią też przed zimnem i zanieczyszczeniami środowiska. Iglaki są piękne o każdej porze roku, ale najbardziej docenimy je wczesną wiosną, zimą i późną jesienią, kiedy z powodu aury ogród dużo traci na swej urodzie.
Czytaj artykułSezon ogrodowy już za progiem! Wszelkie prace związane z modernizacją zielonych terenów przy domu warto zaplanować z wyprzedzeniem. Elementem aranżacji ogrodu, o którym warto pomyśleć zawczasu, są ścieżki. Dobrze, by były one dopasowane do jego metrażu, charakteru, roślin go porastających, a także ładnie komponowały się z wyglądem pobliskiego budynku. Paleta materiałów, z których stworzymy, alejki jest ogromna - oto kilka z nich.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 378
- Następna