Porady ogrodnicze
Tegoroczna zima jest całkiem łaskawa – nieduże mrozy nie trzymały zbyt długo, śniegu jak nie było, tak nie ma. Nawet o tej porze roku, kojarzonej raczej z przestojem w pracach ogrodowych i zimowym letargiem większość roślin, niektóre ozdobne drzewa i krzewy zakwitają, upiększając ogrody i dając namiastkę wiosny. Oto wybór najpiękniejszych z nich.
Czytaj artykułCiemierniki (z łac. Helleborus) to odporne na mróz, kępiaste byliny z rodziny jaskrowatych. Wszyscy którzy znają tę roślinę, są jej miłośnikami przede wszystkim ze względu na porę jej kwitnienia – niezwykłą dla bylin z naszej strefy klimatycznej, bowiem jej apogeum to miesiące najsmutniejsze w ogrodzie, czyli styczeń i początek lutego.
Czytaj artykułTrawy rosną wszędzie. Nawet na Antarktyce. Są jednym z dwóch tamtejszych gatunków roślin kwiatowych. Dlaczego więc nie mogą rosnąć w ogrodzie czy w donicach na balkonie, tarasie lub nawet w mieszkaniu? Gdy widzimy trawy w naturalnym środowisku, często wręcz jako chwasty, trudno jest dostrzec ich urok. Tymczasem te same gatunki, oglądane w ogrodzie lub na balkonie, wręcz oszałamiają swą naturalną elegancją.
Czytaj artykułPodobnie jak bluszcz, hortensja pnąca wspina się na drzewa, murki lub inne podpory za pomocą korzonków czepnych. W starych parkach otula pnie wiekowych drzew dekoracyjnymi liśćmi i kwiatami. Ładnie też wspina się na altany albo ściele po ziemi. We współczesnych aranżacjach rosną one przy nowoczesnych pergolach lub jako mocno rozrastające się pnącza, ukrywają niezbyt ładne miejsca. Doskonale sprawdzają się również jako dekoracyjne rośliny okrywowe.
Czytaj artykułCzym jest haloterapia? Nazwa tej terapii pochodzi od greckiego słowa „halos” oznaczającego - „obłok”, „aureola”. Haloterapia to metoda leczenia chorób dróg oddechowych przy użyciu sztucznie stworzonego mikroklimatu, który tworzy się w oparciu o naturalny minerał, jakim jest sól.
Czytaj artykułRośliny doniczkowe są świetne: pięknie urozmaicają przestrzeń, dają tlen i odfiltrowują toksyny, a codzienna ich pielęgnacja, jeśli widać oczekiwane efekty, sprawia radość i daje poczucie satysfakcji. Są jednak kwestie, których się nie porusza, opowiadając o zaletach i wadach uprawy domowego zieleńca. Czy domowe rośliny mogą nam zagrażać?
Czytaj artykułUprawa roślin w rozmaitego kształtu szklanych naczyniach jest jednym z niebanalnych sposobów na zieleń w naszym domu, stanowiącym ciekawą alternatywę dla tradycyjnej hodowli roślin w donicach. Jeżeli więc znudziły ci się kwiaty w zwyczajnych plastikowych pojemnikach, szukasz pomysłu na uatrakcyjnienie wyglądu swojej domowej zieleni, masz na nią niewiele miejsca w mieszkaniu lub po prostu szukasz kreatywnego zajęcia dla siebie, lub dzieci, idealnym pomysłem będzie stworzenie własnego miniaturowego ogrodu w szklanym pojemniku.
Czytaj artykułStyczeń to statystycznie najzimniejszy miesiąc w roku, obok grudnia, również najciemniejszy. Dla wielu ogrodników stanowi on jednak rozgrzewkę przed zbliżającym się sezonem.
Czytaj artykułCis jest niezwykle elegancką rośliną iglastą, która występuje w parkach i ogrodach, a także na stanowiskach naturalnych. Posiada piękne kolory igieł, które wspaniale kontrastują z innymi roślinami. Jest ceniony ze względu na swój dekoracyjny wygląd, a także za odporność i to, że jest wiecznie zielony.
Czytaj artykułJemioła to roślina pasożytnicza, ale również magiczna, symbol życia i płodności. Ma zastosowania w medycynie - wspomaga leczenie nadciśnienia, odmrożeń i cukrzycy.
Czytaj artykułApteka w ogrodzie to cykl, w którym przybliżamy wam nieco zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś przedstawimy wam wybrane zioła, które mają zbawienny wpływ na układ trawienny.
Czytaj artykułByliny wieloletnie sadzone w ogrodzie powinny mieć kilka cech. Przede wszystkim muszą być ozdobne, najlepiej barwne, by zwracały na siebie uwagę. Dodatkowo ich okres kwitnienia powinien być dość długi, aby na rabacie zawsze było pełno koloru. Dobrze by były łatwe w uprawie i nie stanowiły zbyt dużej konkurencji dla roślin obok. Na szczęście istnieje kilkadziesiąt gatunków, które spełniają te warunki.
Czytaj artykułRośliny kojarzą nam się z powabem, pięknem, sielanką, ale też nieokiełznaną tajemnicą i potęgą. Uwagę zwykle kierujemy w stronę gatunków pełnych uroku, zdolnych urozmaicić ogrody, balkony i wnętrza domów. O innych okazach, mniej urodziwych, dziwnych, a dla niektórych nawet szkaradnych, słyszymy niezwykle rzadko, nie wiele wiemy też o ich istnieniu. Przedstawiamy siedem najstraszniejszych roślin na Ziemi. Daleko im do kolorowych storczyków i zachwycających róż.
Czytaj artykułJesień to czas, w którym mamy w ogrodzie dużo do zrobienia. Musimy przygotować trawnik przed zimą oraz zadbać, aby rośliny przetrwały do wiosny. W okresie od listopada do stycznia nie tylko mróz i wiatr jest niebezpieczny, ale także, w przypadku roślin zimozielonych, susza.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 378
- Następna