Porady ogrodnicze
Tworzenie przydomowego ogrodu wymaga dużo pracy. Dobór odpowiednich roślin oraz ozdób sprawi, że aranżowana przestrzeń będzie wyglądać wyjątkowo i przykuje uwagę każdego odwiedzającego. Jednym z rozwiązań, które możesz wykorzystać, jest samodzielne wykonanie skalniaka.
Czytaj artykułPowojnik kwitnący, znany także jako clematis, to popularne pnącze wieloletnie. Przez niemal cały sezon ubarwia ogród swoimi delikatnymi, ale przyciągającymi wzrok kwiatami. Które clematisy wybrać do ogrodu? Jak je uprawiać? Poznaj najpiękniejsze odmiany powojników i sprawdź nasze wskazówki dotyczące ich pielęgnacji.
Czytaj artykułGlicynia (inaczej wisteria) zachwyca przede wszystkim bujnymi i puchatymi kiściami kwiatów. Choć w Polsce nie osiąga tak imponujących rozmiarów, jak w Japonii, skąd pochodzi, jest jednym z najbardziej okazałych pnączy ogrodowych. Ten prawdziwy cud natury może ozdobić również twój ogród. Dowiedz się, jak uprawiać, kiedy sadzić i na co zwracać uwagę przy pielęgnacji wyjątkowej rośliny, jaką jest wisteria.
Czytaj artykułKapusta pekińska jest warzywem niskokalorycznym, bogatym w witaminę C. Zawiera także witaminę A, witaminy z grupy B, beta karoten, rutynę oraz wapń potas i magnez. Jeśli chcesz mieć surówkę z kapusty pekińskiej z własnego ogródka, przeczytaj jak ją uprawiać i pielęgnować.
Czytaj artykułLawenda coraz częściej zdobi przydomowe ogródki. Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych roślina posiada także właściwości prozdrowotne. Dodatkowo jej aromat odstrasza komary, meszki i mole odzieżowe. Okazuje się, że jej uprawa wcale nie jest tak trudna, jak może się wydawać.
Czytaj artykułOleander jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych roślin na świecie. Uprawiając go w swoim ogrodzie, można poczuć się jak na wakacjach nad Morzem Śródziemnym. Ta roślina, choć zachwyca swoją urodą, jest też niebezpieczna. Dowiedz się, jak prawidłowo o nią dbać i na co zwrócić uwagę w jej pielęgnacji.
Czytaj artykułPomidory to nie tylko niezwykle smaczne, ale i bardzo zdrowe warzywa. Zarówno świeże, jak i przetworzone, zawierają wiele prozdrowotnych składników odżywczych, m.in. potas czy witamina C, które podnoszą odporność organizmu i regulują trawienie. Niestety, mimo właściwej pielęgnacji, krzaki mogą być atakowane przez liczne choroby powodujące pogorszenie plonów i osłabienie roślin. Aby tego uniknąć, zaleca się wykonywać opryski pomidorów.
Czytaj artykułSaletra wapniowa to nawóz mineralny produkowany na bazie dwóch surowców – azotu i wapnia, które w uprawie roślin stosuje się w celu wzbogacenia krzewów w składniki odżywczych. Jakie ma właściwości? Kiedy i do czego warto ją stosować? Oto garść porad dotyczących wykorzystania saletry wapniowej w ogrodnictwie.
Czytaj artykułSeler naciowy od bardzo długiego czasu podbija serca dietetyków na całym świecie. Jego największym atutem jest wysoka gęstość odżywcza – mało kalorii, dużo witamin. Samej witaminy C ma ponad dwa razy więcej niż owoce cytrusowe. Dowiedz się, co jeszcze kryje w sobie seler naciowy. Sprawdź też, jak uprawiać go we własnym ogrodzie.
Czytaj artykułZe względu na zmienną barwę kwiatostanów i tropikalne pochodzenie lantana pospolita nazywana bywa kameleonem wśród roślin kwitnących. Jakie warunki trzeba jej zapewnić, aby odwdzięczyła się obfitym kwitnieniem? Podpowiadamy, jak uprawiać lantanę krok po kroku.
Czytaj artykułLeki na bazie kwasu salicylowego są nieodłączną częścią każdej domowej apteczki. Mało kto jednak wie, że można na ich bazie przygotować roztwór, który ochroni rośliny przed chorobami oraz szkodnikami. Na co stosować oprysk z aspiryny i jak go samodzielnie przygotować?
Czytaj artykułRumianek (Matricaria) to popularna roślina z rodziny astrowatych, której lecznicze właściwości są dobrze znane i cenione od wieków. Rośnie w twoim ogrodzie? A może dopiero planujesz ją wysiać? W takim razie sprawdź, jak odpowiednio uprawiać, zbierać i suszyć rumianek, by w pełni wykorzystać jego właściwości.
Czytaj artykułHortensja bukietowa Pink Diamond (Hydrangea paniculata) to jedna z piękniejszych odmian hortensji bukietowych. Jej wspaniałe, bladoróżowe kwiatostany możemy podziwiać w wielu ogrodach od lipca do września. Sprawdź, jak uprawiać tę spektakularną ozdobę ogrodu.
Czytaj artykułPodlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, zwłaszcza w okresie letnim. Wysokie temperatury sprawiają, że proces parowania wody z gleby przebiega wyjątkowo szybko. Korzenie roślin nie mogą wówczas efektywnie pobierać niezbędnej do życia wody i składników odżywczych, co sprawia, że niektóre okazy nie mogą przetrwać pełni lata. Trzymaj się tych ważnych zasad przy podlewaniu roślin, a szybko zobaczysz efekty.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 436
- Następna