Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pigwowiec zaczyna kwitnąć już na wiosnę. Jak uprawiać pigwowca, jakie odmiany są najpiękniejsze?

Pigwowiec nie jest wymagający, za to pięknie kwitnie już wiosną. Dlatego jest dość popularną rośliną uprawianą w ogródkach. Tym bardziej, że oprócz zdobnych kwiatów wydaje też owoce, chętnie wykorzystywane w kuchni. Te owoce, choć dosyć kwaśne, są wyjątkowo zdrowe. Jak uprawiać pigwowca, jakie są jego odmiany i która z nich jest najpiękniejsza

Pigwowiec zaczyna kwitnąć już na wiosnę. Jak uprawiać pigwowca, jakie odmiany są najpiękniejsze?
Pigwowiec pięknie kwitnie już wiosną. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Pigwowiec – charakterystyka 

Pigwowiec (Chaenomeles japonica) to wieloletni krzew z rodziny różowatych. Przywędrował do nas z Azji Wschodniej, stąd nazwy jego odmian - japoński czy chiński. Krzew pigwowca bywa rozłożysty, potrafi osiągnąć nawet dwa metry wzrostu. Jego gałęzie są gęste i pokryte cierniami, liście drobne i ciemnozielone. Kwiaty pigwowca w zależności od odmiany mogą mieć kolor od różowego po czerwony, z żółtymi słupkami.  

Pigwowiec charakteryzuje się tym, że owocuje późną jesienią, jego owoce są żółte, twarde i przypominają małe jabłka. Mają cierpki smak i raczej nie nadają się do jedzenia na surowo. Jednak dzięki swym właściwościom żelującym są wykorzystywane do sporządzania przetworów. Owoce pigwowca, choć niepozorne, zawierają polifenole, minerały oraz spore ilości witamin. Znajdziemy w nich witaminę A, witaminę D, B1 i B12, jednak najwięcej jest w nim witaminy C (92 mg na 100g). Dlatego owoc ten nazywany jest często polską cytryną.  

Popularne gatunki pigwowca 

W Polsce najbardziej popularne są trzy gatunki pigwowca. Dwa z nich są pierwotne, występujące w naturalnym środowisku na terenie Azji Wschodniej. Jeden jest sztucznie stworzoną krzyżówką gatunków pierwotnych. Oto one:

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica). W naturalnych warunkach występuje w Japonii, gdzie porasta brzegi rzek i jezior. To krzew rozłożysty, jego wysokość dochodzi do jednego metra. W przeciwieństwie do innych odmian jego gałęzie nie mają cierni. Jest całkowicie mrozoodporny, a jego kwiaty pojawiają się na początku kwietnia, jeszcze zanim roślina wypuści liście. Kwiaty mają 3-4 cm średnicy i są koloru ceglastoczerwonego. Owoce pigwowca japońskiego są żółte, mają kształt lekko spłaszczonej kulki;  

Pigwowiec okazały (Chaenomeles speciosa). Ponieważ występuje w Chinach, zwany jest też pigwowcem chińskim lub właściwym. Natomiast nazwa "okazały” wzięła się stąd, że może osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów. Kwitnie w maju lub czerwcu, kwiaty mogą mieć kolor od białego, przez róż aż po czerwień. Owoce pigwowca okazałego są podłużne, mogą mieć 7 cm długości. Jego gałęzie mają ciernie; 

Pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba). Rozłożysty, mrozoodporny krzew. Niższy niż pigwowiec okazały, wyższy, niż japoński, zazwyczaj osiąga 130 cm wysokości. Pigwowiec pośredni kwitnie na przełomie maja i czerwca, owocuje dość wcześnie, w sierpniu i wrześniu. Jego owoce zmieniają kolor z zielonego na żółty, mają kulisty kształt. Największym walorem pigwowca pośredniego są kwiaty, które mogą występować w wielu kolorach, są duże i układają się w spektakularne grona. Niektóre rodzaje tego krzewu kwitną ponownie latem. W zależności od koloru kwiatów rozróżniamy kilka odmian pigwowca pośredniego. Najpopularniejsze z nich to:  

 • "Crimson and Gold" – ta odmiana pigwowca ma duże, ciemnokarmazynowe kwiaty z żółtymi pylnikami;
 • "Elly Mossel" - ma kwiaty ognistoczerwone, szybko rośnie, powtarza kwitnienie w lecie; 
 • "Nicoline" - kwiaty czerwono-pomarańczowe, pojedyncze i podwójne, kwitnie obficie, często latem ponownie zakwita.  

Spośród pigwoców japońskiego, okazałego a pośredniego ten ostatni najczęściej wybierany jest do uprawy w ogrodzie. Zawdzięcza to swoim wyjątkowo dużym i kolorowym kwiatom, których wygląd osiągnięty został podczas krzyżowania rośliny. Spośród wszystkich odmian pigwowca pośredniego “Nicoline” uważana jest za najpiękniejszą i najbardziej wartościową.  

Przeczytaj również: Kiedy przycinać pigwowiec japoński, by obsypał się kwiatami? Sprawdź instrukcję

Uprawa pigwowca 

Pigwowiec nie jest specjalnie wymagającą rośliną a dzięki temu, że jest mrozoodporny, nie wymaga specjalnych zabiegów przed zimą. Warto jednak znać jego preferencje, bo w bardziej odpowiednich warunkach krzew będzie piękniejszy. Oto podstawowe zasady dotyczące uprawy pigwowca: 

 • Sadzenie: pigwowca najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, kiedy ziemia mocno trzyma wilgoć. Należy wykopać dołek o średnicy większej niż doniczka, spulchnić ziemię dookoła, a korzenie sadzonki skrócić o 1/3 długości. Wtedy korona krzewu się zagęści. Pigwowca można też sadzić z nasion, robimy to wczesną wiosną, wkładając nasiona do dołków o głębokości 3 cm, co 15 cm jedno nasionko. Jesienią tak posadzone rośliny powinny już być gotowe do przesadzenia na stanowiska stałe.

 • Podłoże: pigwowiec dobrze znosi każdy rodzaj gleby z wyjątkiem zasadowej. Ta bardzo rzadko występuje w naszych ogródkach. Do uprawy pigwowca ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, wilgotna. Ten krzew najbardziej lubi podłoże o neutralnym pH.

 • Stanowisko: roślina najpiękniej wyrośnie w pełnym słońcu, ale dobrze znosi również półcień. Natomiast zdecydowanie nie nadaje się do uprawy w miejscach całkowicie zacienionych.

 • Podlewanie: choć pigwowiec lubi wilgotną ziemię, kilkuletni krzew może być podlewany co kilka dni. Młode krzewy powinny być podlewane codziennie.

 • Nawożenie: pigwowiec poradzi sobie świetnie bez nawożenia, dlatego jego uprawa jest tak prosta. Można jednak wiosną, jeszcze przed kwitnieniem zasilić go nawozami mineralnymi lub kompostem ogrodowym.

 • Przycinanie: pigwowiec nie wymaga regularnego cięcia, robi się to po to, by nadać roślinie pożądany kształt, lecz nie stanowi to o jej rozwoju. Po zimie warto wykonać cięcie sanitarne, aby pozbyć się przemarzniętych pędów. Natomiast cięcie formujące pigwowca wykonujemy po kwitnieniu. Należy to robić tak, by zostawić z każdej ciętej gałęzi 2-3 oczka.

 • Rozmnażanie: pigwowce najłatwiej rozmnażać z gałązek. Pobieramy je w lipcu z na wpół zdrewniałych pędów, które powinny zachować co najmniej jedną piętkę. Wsadzamy do doniczek z ziemią wymieszaną z torfem i piaskiem i pozostawiamy do ukorzenienia w chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy czy w altanie. Tak zabezpieczone gałązki będą gotowe do posadzenia na wiosnę. 

 • Choroby i szkodniki: pigwowce są bardzo odporne na choroby i szkodniki. Rzadko pojawia się u nich jedynie plamistość liści, czyli choroba grzybicza. Objawia się brunatnymi plamami na liściach a z czasem również na owocach. Aby zapobiec chorobie, należy pozbywać się spod rośliny opadłych liści. W leczeniu natomiast stosuje się oprysk preparatami zawierającymi fungicydy. 

Ze szkodników pigwowca najczęściej atakuje zwójka różoweczka. Liście zaatakowanego krzewu są pozwijane i oplecione przędzą. Znajdują się w nich jaja, z których powstaną gąsienice. Dlatego, aby pozbyć się zwójki różoweczki, należy wykonać oprysk preparatem kontaktowym na przełomie kwietnia i maja. To wtedy właśnie z jaj wykluwają się gąsienice.  

Pigwowiec – warto wiedzieć 

Pigwowiec często jest u nas mylony z pigwą, a są to zupełnie inne rośliny. Warto wiedzieć, czym się od siebie różnią. Pigwa jest drzewem osiągającym wysokość nawet 5 m, a pigwowiec to krzew. Owoce pigwy są większe, kształtem przypominają gruszkę, czasem jabłko i są pokryte meszkiem. Są bardziej miękkie od owoców pigwowca, nieco słodsze, ale zawierają mniej substancji żelujących.  

Z owoców pigwowca najczęściej przygotowuje się soki i syropy do herbaty, konfitury i nalewki. Dodaje się je często do wyrobów z innych owoców, by wzbogaciły ich smak i wartości zdrowotne.  

Warto wiedzieć, że z uwagi na swoją kwasotę i cierpkość przetwory z owoców pigwowca bywają mocno słodzone. Dlatego osoby z cukrzycą nie powinny z nimi przesadzać.

Przeczytaj również:

Kiedy siejemy lawendę? Zadbaj o piękne fioletowe krzaczki, które chronią inne rośliny w ogrodzie

Nawożenie malin na wiosnę. Najlepsze naturalne nawozy — krzaki będą uginać się od owoców

Pigwa bywa nazywana polską cytryną. Jakie ma właściwości? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.