Porady ogrodnicze
Cięcie krzewów owocowych w sierpniu i wrześniu to obowiązek każdego sadownika i właściciela ogrodu, w którym rosną te rośliny. Ma ono wiele zalet, a w niektórych przypadkach jest wręcz nieodzownym zabiegiem, który umożliwia obfite i zdrowe plonowanie w przyszłym sezonie.
Czytaj artykułW Polsce praktycznie na każdej działce znajdziemy drzewo orzecha włoskiego. Przyglądając mu się lepiej, zauważymy jednak, że w jego pobliżu nie ma wielu innych roślin. Jak się okazuje, sąsiedztwo tego drzewa stanowi dla nich zagrożenie. Co więc sadzić pod orzechem?
Czytaj artykułLatem przez niedługi czas mamy okazję delektować się smakiem świeżych truskawek. Niestety, sezon na nie dobiegł już końca. Oto zestaw prac, które należy wykonać wokół krzaczków tej rośliny, by w przyszłym roku również obrodziły obfitym i słodkim plonem.
Czytaj artykułPrzebywanie w ogrodzie każdy wiąże z relaksem i odpoczynkiem. Jednak jego posiadanie łączy się także z koniecznością wykonywania choćby minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych w celu jego utrzymania. Jednak sporej grupie użytkowników, wymienione czynności mogą sprawiać problem. Należą do nich alergicy.
Czytaj artykułSierpień bardziej niż z porą siewu kojarzy się z czasem zbiorów oraz pełnym rozkwitem letnich kwiatów. Dlatego pewnie zastanawiacie się, co można jeszcze wysiać lub wsadzić w sierpniu? Spokojna głowa! Do jesieni zostało jeszcze trochę czasu, a przed jej zapadnięciem zdążycie posadzić kilka roślin i zebrać z nich plony. Poniżej podpowiadamy, jakie warzywa i kwiaty wysiewamy w sierpniu.
Czytaj artykułRośnie na łąkach, w lasach i przydrożnych polach. W średniowieczu używana do przyprawiania potraw podczas wielkiego postu i często jako dodatek do likierów. Łacińska nazwa wrotyczy pospolitej pochodzi z greckiego słowa oznaczającego nieśmiertelność. Okazuje się, że ta roślina ma działanie niemal wszechstronne. Dlaczego więc UE zakazuje stosowania tego ziela?
Czytaj artykułWarto pamiętać o tym, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w sierpniu, i kiedy burze już odpuszczą – powoli realizować plan pielęgnacji i regeneracji ogrodu.
Czytaj artykułW niemal każdym mniejszym czy większym miasteczku powstaje przynajmniej jedna galeria handlowa, a w większych miastach jest ich do dyspozycji przynajmniej kilka. Ludzie spędzają w nich coraz więcej czasu, a ozdobne rośliny zielone stanowią w tych hermetycznych obiektach element wystroju, który umila nam czas spędzany na zakupach czy kawie, jednocześnie, choć w minimalnym stopniu, zbliżając nas do natury.
Czytaj artykułAranżując żywopłot w przestrzeni ogrodu, najbardziej zależy nam na odgrodzeniu się od sąsiednich działek lub pozostałych sekcji w ogrodzie. W tym celu najczęściej wybieramy krzewy zimozielone. Wymagają one minimum pielęgnacji, jednak nie zapewniają różnorodności w okresie wegetacji. Dodatkową kwestią jest rozmiar ogrodu: w przypadku małych założeń, zastosowanie jednolitych krzewów, może jeszcze bardziej pomniejszyć działkę. Wówczas często też nie ma już miejsca na niższe rzędy innej roślinności. Jak zatem można stworzyć żywopłot, który będzie zmieniał się o różnych porach roku?
Czytaj artykułKażdy z nas marzy o pięknej, soczyście zielonej i bujnej murawie, która stanowić będzie główną wizytówkę naszej posesji. Co zrobić, aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji przez cały rok? Poniżej znajdziecie kilka cennych wskazówek.
Czytaj artykułCięcie drzew i krzewów to jeden z najważniejszych zabiegów przeprowadzanych w naszych ogrodach. Większość roślin ogrodowych, by dobrze rosnąć, wymaga regularnego cięcia, które korzystnie wpływa na pokrój, a co za tym idzie ich wygląd, kwitnienie i owocowanie.
Czytaj artykułKażdego roku w okresie letnim lekarze i media przestrzegają przed zgubnymi skutkami spotkania z barszczem Sosnowskiego – toksyczną rośliną, która powoduje bardzo poważne poparzenia skóry, a w pewnych sytuacjach także śmierć. Nie tylko barszczu należy się wystrzegać – oto inne równie niebezpieczne rośliny, które możemy spotkać podczas wakacyjnych wypadów na łąkę i do lasu.
Czytaj artykułSezon ogrodowy w pełni. Chętnie spędzamy czas na zewnątrz, rozkoszując się letnim słońcem, świeżym powietrzem i towarzystwem kwitnących kwiatów. Nie tylko odpoczywamy, ale również zajmujemy się koniecznymi pracami. Zdarza się jednak, że podczas pielęgnacji roślin popełniamy błędy, które narażają przydomowe uprawy na choroby i uszkodzenia.
Czytaj artykułW tym roku początek lata rozpieszcza nas słoneczną pogodą. Utrzymujące się upały potrafią jednak dać się we znaki nie tylko niejednemu człowiekowi, ale również roślinom w naszych ogrodach. Gdy na zewnątrz panuje temperatura powyżej 41,5-42 stopni Celsjusza, niezbędne do funkcjonowania żywych organizmów, w tym także roślin, białka ścinają się, przez co funkcje życiowe zanikają i w konsekwencji rośliny marnieją. Jak wobec tego, możemy pomóc naszym ogrodom przetrwać wysokie, sezonowe temperatury?
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 378
- Następna