Porady ogrodnicze

Domowe sposoby. Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?

Wymarzony urlop to trudny czas dla domowych roślin i kwiatów. Pozostawione bez wody, często w dusznych, niewietrzonych pomieszczeniach mogą szybko zamienić się w suche badyle. Co zrobić, by ukochane roślinki przetrwały naszą nieobecność podczas wakacji? Nie martw się! Są na to sposoby!

REKLAMA
Poniżej przedstawiamy listę porad i sztuczek, które zapewnią twoim roślinom odpowiednie nawilżenie:  - przed wyjazdem wstaw rośliny do wanny i dokładnie zwilż je prysznicem (zarówno łodygi jak i podłoże). Pamiętaj, żeby użyć letniej wody. Możesz również nalać wody do wanny na wysokość 2-3 cm i zanurzyć w nich doniczki. Jeśli w łazience masz okno – pozostaw rośliny w wannie aż do powrotu z wakacji.

- przenieś wszystkie kwiaty w jedno miejsce. Woda parująca z liści stworzy im wilgotny mikroklimat, przez co woda w doniczkach będzie wolniej wysychała. Najlepiej, jeśli dodatkowo postawisz je w półcieniu, ponieważ słońce przyśpiesza wyparowywanie wody z gleby.

 
- do każdej doniczki włóż w ziemię odwróconą do góry dnem butelkę napełnioną letnią wodą. Woda stopniowo będzie przedostawała się do podłoża – pojąc roślinę). Wkręcając gwint butelki w doniczkę trzymaj ją "do góry nogami", a potem całość ostrożnie odwróć. Podczas wsiąkania wody w podłoże w butelce będzie się wytwarzać podciśnienie. Dzięki temu woda będzie wsiąkała w glebę wolniej i bardziej regularnie.

©123RF/PICSEL

- dobrze podlany kwiatek delikatnie owiń folią – tak, aby nie dotykała liści. W ten sposób stworzysz im małą szklarnię, która utrzyma odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu. W folii oczywiście należy zrobić kilka otworów.
 
- do doniczki włóż jeden koniec grubego sznurka, lub knota. Drugi koniec zanurz w naczyniu z wodą. Pamiętaj, że naczynie z wodą powinno stać wyżej niż roślinka. Woda stopniowo będzie przesiąkać do podłoża.
 
-  wyjeżdżając najlepiej pozostawić otwarte okna.
Jeśli nie możesz sobie pozwolić na otwarte okna podczas urlopu postaraj się pozostawić kwiatki w pobliżu otworów wentylacyjnych i koniecznie otwórz drzwi do wszystkich pomieszczeń. Podczas twojej nieobecności powietrze będzie mogło swobodnie przepływać.
 

- obok kwiatów ustaw kilka dużych pojemników z wodą. Woda będzie z nich odparowywać - jednocześnie nawilżając powietrze.

scr: Pinterest

- zmieszaj glebę z odżywką magazynującą wodę. Dzięki temu ziemia w doniczce pozostanie wilgotna przez długi czas, gdyż odżywka stopniowo będzie oddawała jej wilgoć.
 
- posyp powierzchnię gleby w doniczce drobnym żwirkiem lub korą – to spowolni odparowywanie wody.
 
 ©123RF/PICSEL
 
Uwaga: Pamiętaj, że nie powinno się podlewać rośliny „na zapas”, tak, by woda przelała się do podstawek. Pozostawienie takiej wody może spowodować gnicie korzeni.
 
Stosując dosłownie kilka z naszych porad przekonasz się, że po powrocie z urlopu twoje rośliny będą tak zdrowe i zielone, jak tuż przed wyjazdem.
 
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: mat.prasowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

andziunia

Wow....jak to miło widzieć swoje kaktusy wykorzystane w artykule.Do tej pory jestem z nich dumna .....od tamtej pory sporo urosły.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domowe sposoby. Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.