Porady ogrodnicze

Egzotyczne kwiaty i dekoracyjne liście. Wiciokrzew to dobry pomysł do każdego ogrodu

W każdym ogrodzie jest miejsce, w którym kwitnące pnącze będzie się prezentować doskonale. Jeśli masz płot lub kawałek ściany, które wymagają okrycia, zdecyduj się na pnący wiciokrzew, który zachwyci cię nie tylko pięknie wybarwionym ulistnieniem, ale przede wszystkim oryginalnym kwieciem i zapachem, który zwiększa swoją intensywność wieczorami.

Egzotyczne kwiaty i dekoracyjne liście. Wiciokrzew to dobry pomysł do każdego ogrodu
Wiciokrzewy to rośliny niezwykle ozdobne, charakteryzujące się pachnącymi i bardzo dekoracyjnymi kwiatami. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka wiciokrzewu

Wiciokrzewy to duża grupa gatunków roślin o różnych pokrojach i zróżnicowanej sile wzrostu. Wszystkie należą do rodziny przewiertniowatych (łac. Caprifoliaceae) i w większości są wieloletnie. Mogą mieć wysokość 40 cm, ale i prawie 9 m, dlatego tak ważne jest, aby wybierać sadzonkę, sprawdzając jej odmianę.

W każdym wypadku są to rośliny niezwykle ozdobne, charakteryzujące się pachnącymi i bardzo dekoracyjnymi kwiatami lub interesującym ulistnieniem. Rurkowate kwiaty, z wargami wywiniętymi na zewnątrz mogą mieć płatki koloru żółtego, pomarańczowego lub fioletowego. Okres kwitnienia uzależniony jest od odmiany, na którą się zdecydujesz. Zwykle pod nazwą wiciokrzewu ukrywa się pnącze, gdyż jest ono jedną z najpopularniejszych opcji.

wiciokrzew japoński Wiciokrzew japoński. Fot.123RF.com

Najpopularniejsze gatunki i odmiany wiciokrzewów

W zależności od okazu możesz spotkać się nie tylko z różnym kolorem kwiatów, ale i liści. Poniżej opisaliśmy kilka tych odmian, które najczęściej spotyka się dziś w ogrodach.

 • Wiciokrzew japoński to pnącze z liśćmi o żółtym lub czerwonym unerwieniu. Jest rośliną półzimozieloną, co oznacza, że na zimę traci tylko część liści. Są one niewielkie i eliptyczne. Ma drobne, żółte kwiaty, których nie widać na tle dekoracyjnych liści. Roślina kwitnie od czerwca do lipca. Może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Dobra do zadarniania.
 • Wiciokrzew Henry’ego jest pnączem ze skórzastymi, grubymi liśćmi, które nie opadają na zimę. Jego rurkowate kwiaty wyrastają w kątach liści w czerwcu i w lipcu. Mają one interesującą, bladoczerwoną barwę.
 • Wiciokrzew Browna to silnie rosnące pnącze, które osiąga wysokość nawet do 3 m. Ma jaskrawe kwiaty, utrzymujące się na roślinie nawet od czerwca do października. Opadające na zimę liście są średnie i eliptyczne.
 • Wiciokrzew Heckrotta rośnie silnie, dorastając maksymalnie do 3 m. Ma duże, kolorowe i mocno pachnące kwiaty. Kwitnie od maja do września. Liście opadają na zimę.
 • Wiciokrzew zaostrzony to zimozielone pnącze ma bladożółte, atrakcyjne kwiaty. Rośnie nawet do 6 m wysokości. Kwitnie od lipca do października.

Uprawa i pielęgnacja wiciokrzewów

Wiciokrzew to pnącze, które może rosnąć zarówno pionowo, jak i poziomo, jednak do skutecznego wspinania się potrzebuje odpowiedniej podpory. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, jednakże aby dobrze się rozwijała, musisz się zastosować do kilku ważnych zasad.

 • Stanowisko dla wiciokrzewu powinno być półcieniste, nigdy pełne ostrego słońca, które mogłoby doprowadzić do poparzeń delikatnej powierzchni liści i pojawienia się choroby o nazwie mączniak prawdziwy. Wskazana jest też stosunkowo duża wilgotność powietrza.

 • Gleba pod uprawę tego pnącza powinna być przepuszczalna i lekka. Warto, aby była żyzna i próchniczna. Nigdy jej nie przelewaj, ale pamiętaj, że suche podłoże również nie służy roślinie.

 • Podlewanie jest kwestią kluczową. Latem nawadniaj go codziennie, natomiast zimą tylko na tyle, aby nie dopuścić do całkowitego przesuszenia gleby, w której rośnie.

 • Wiciokrzew potrzebuje nawożenia, ale tylko w okresie wzrostu. Rób to od czasu do czasu, używając nawozów wieloskładnikowych, w przypadku uprawy pojemnikowej w formie płynnej.

 • Pnącze wymaga cięcia. W przypadku rośliny młodej rób to szczególnie starannie, ponieważ dzięki tej czynności odpowiednio je rozkrzewisz.

Jak samodzielnie rozmnożyć wiciokrzew?

Rozmnażanie tego popularnego pnącza we własnym zakresie nie jest trudne. W celu otrzymania nowych okazów tych samych roślin, które już masz, wykorzystaj metodę odkładów lub metodę sadzonkowania.

 • Jeśli chcesz szybko rozmnożyć swój wiciokrzew, przygnij jeden z pędów do ziemi, przymocuj za pomocą szpilek do agrowłókniny uważając, by go nie uszkodzić, po czym przysyp przygięty pęd ziemią i poczekaj około 10-14 dni na ukorzenienie. Po tym czasie możesz odciąć młodą roślinę od rośliny matecznej.

 • Rozmnażanie przez sadzonkowanie wykonaj wczesną wiosną. Odetnij kilka lekko zdrewniałych pędów o długości około 10 cm. Umieść je w wilgotnej mieszance piasku i ziemi ogrodowej, po około 30 dniach nastąpi ukorzenienie, a ty otrzymasz zupełnie nowe rośliny.

wiciokrzew Wiciokrzew zakryje nieestetyczne miejsca w ogrodzie. Fot.123RF.com

Uprawa wiciokrzewu przez nasiona jest trudna i mało opłacalna w momencie, gdy istnieją metody prostsze i takie, które nikomu nie nastręczają trudności. Ta metoda jest używana przede wszystkim przez hodowców.

Gdzie najlepiej uprawiać wiciokrzew?

W zależności od wybranego gatunku i odmiany wiciokrzew będzie się czuł dobrze w różnych aranżacjach ogrodowych.

 • Jeśli zdecydujesz się na pnącze, to doskonałym miejscem będzie dla niego płot, który chcesz wzbogacić pod kątem dekoracyjności. Tworząc ścianę zieleni, doda przestrzeni intymności, zapewni ochronę przed wiatrem i wyciszy ten obszar, na którym zależy ci najbardziej.
 • To również doskonała roślina do zadarniania i okrywania przestrzeni poziomych, skarp, czy też tych części ogrodu, na które nie masz pomysłu.
 • Świetnie prezentuje się w większych pojemnikach na tarasach, gdzie będzie stanowić wyjątkową ozdobę.
 • Możesz go „puścić” po ażurowych kratkach ogrodowych, po prętach bambusowych lub też po ogrodzeniu od ulicy, aby sprawić, że na twoim podwórku będzie po prostu ciszej.

Choroby i szkodniki atakujące wiciokrzew

Niektóre z wiciokrzewów wykazują większą podatność na choroby i szkodniki, inne mniejszą. Miej jednak na uwadze, że wykonując działania profilaktyczne bez względu na gatunek lub odmianę wiciokrzewu, masz największą szansę na powstrzymanie większości zagrażających roślinie czynników.

Mączniak prawdziwy to choroba, która atakuje wiciokrzew najczęściej. Pojawia się szczególnie wtedy, gdy stanowisko do uprawy pnącza jest zbyt ciepłe i jednocześnie bez przewiewu. Objawy to białawy, watowaty nalot na liściach. Aby zahamować rozwój choroby, zastosuj opryski z produktów, które znajdziesz na listach w aktualnym programie ochrony roślin ozdobnych.

Odmiany mniej wrażliwe na mączniaka to wiciokrzewy:

 • Browna,
 • Heckrotta,
 • pomorski.

Pnącza te mogą chorować również na plamistość lub zamieranie liści.

Mszyca to szkodnik wyjątkowo lubiący młode wiciokrzewy, które zostały posadzone w pełnym słońcu. Jeżeli wolisz ochronę ekologiczną, staraj się przede wszystkim wybierać półcieniste stanowiska dla tego pnącza lub stosuj naturalne środki ochrony roślin, zanim na wiciokrzewie pojawią się liście i w trakcie pękania pąków. Jeżeli nie stronisz od chemii, zajrzyj na listy dostępnych w danym sezonie produktów ochrony i użyj takiego, który nadaje się na mszyce.

Wiciokrzew to dobry pomysł do każdego ogrodu. W każdym znajdzie się miejsce na ozdobne, szybko rosnące pnącze. Jeśli się na niego zdecydujesz, egzotycznie wyglądające kwiaty i dekoracyjne liście na elastycznych łodygach będą ci towarzyszyć przez wiele pięknych lat.

Przeczytaj również: Kwitnące pnącza. Które najlepiej wybrać na balkon i taras?

ękna tunbergia z pomarańczowymi kwiatami. Ogród wertykalny na balkonie. Piękna tunbergia z pomarańczowymi kwiatami. Ogród wertykalny na balkonie. Fot.123R.com

Przeczytaj: Jak wykorzystać fusy z kawy na ślimaki w ogrodzie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Egzotyczne kwiaty i dekoracyjne liście. Wiciokrzew to dobry pomysł do każdego ogrodu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.