Ogród wiejski
Panuje w nim niczym nieskrępowany, swojski klimat. Na pierwszy rzut oka, ogród taki wydaje się nieuporządkowany, wręcz chaotyczny. To tylko jednak pozory. Przytłacza on nie tylko mnogością kłębiących się roślin, ale też feerią odważnych, kontrastowych barw — największą ozdobą takiego miejsca są bujnie kwitnące kwiaty, obficie porastające kwietniki i rabaty. Często odnaleźć w nich można gatunki nieco już zapomniane, np. malwy, dzielżany. Do najpopularniejszych roślin stylu rustykalnego należą koścce, jeżowce, liliowce, łubin, piwonie, astry, bratki, nasturcje, kosmosy i maciejki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Występują w nim również warzywa, zioła i krzewy owocowe, czasem jabłonie, śliwy i grusze. W wiejskim ogrodzie nikomu nie przeszkadzają samosiejki, są nawet bardzo pożądane. Co ważne dla tej estetyki, raczej nie wypada wkomponowywać w nią roślin typowo egzotycznych — aranżacja mogłaby wzbudzać śmieszność. W rustykalnych zakątkach stawiajmy na okazy charakterystyczne dla obszarów ruralistycznych. Również architektura nie powinna się nadto wyróżniać. Idealnym dopełnieniem takich kompozycji będą drewniane, masywne stoły, ławki oraz płotki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Ogrody nowoczesne
Trudno scharakteryzować styl nowoczesny, ponieważ skupia ono w sobie wiele trendów zaczerpniętych ze wspólnej sztuki, designu i architektury.
Tak wystylizowane ogrody najczęściej występują w parze z nowoczesną zabudową — i taką zasadę postarajmy się zachować, jeśli w ten sposób planujemy zagospodarować swoją działkę. Takie aranżacje, w zestawieniu z dworkiem czy domem z bali nie wyglądają udanie. Ogrody zaaranżowane w ten sposób odznaczają się prostym i geometrycznym układem. Ich dewizą mogłoby być hasło „im mniej, tym więcej”. Są uporządkowane i oszczędne w formie — zamiast ilości, większą wagę przypisują jakości. Liczba nasadzanych roślin powinna być ograniczona, niedopuszczalne są natomiast gatunki, które barwnie się kwiecą. Najlepiej stosować bezpieczne iglaki i rośliny zimozielone, a także rośliny liściaste, takie jak bukszpan (ciekawym pomysłem jest przycięcie go w geometryczne bryły) Dobrze sprawdzą się również berberys oraz trawy ozdobne. W miarę możliwości warto znaleźć miejsce dla upraw wertykalnych. Ważnym wyróżnikiem ogrodów nowoczesnych jest zastosowanie zróżnicowanych materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych. Na równi z roślinnością wykorzystywane są w nich beton, szkło, metal i tworzywa sztuczne, w postaci mebli czy drobnych budowli.