Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować żywotniki? Przycinanie, nawożenie i rozmnażanie krok po kroku

Chcesz mieć piękny, zielony i gęsty żywopłot? Posadźmy żywotniki, które powszechnie nazywane są tujami. To rośliny, które świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Podpowiadamy krok po kroku jak je pielęgnować.
REKLAMA
Gatunki najczęściej wybierane do ogrodów

Żywotnik zachodni
Najczęściej wykorzystywany przy nasadzeniach żywopłotowych. Osiaga do 20 m wysokości. Charakteryzuje się stożkowatą koroną, osiągającą nawet do kilku metrów szerokości. 
Odmiany: Brabant, Danica, Ellwangeriana Aurea, Globosa, Golden Globe, Hoseri, Spiralis, Rheingold.
Żywotnik wschodni
Występuje w formie drzewa bądź krzewu, najczęściej o wielu pniach. Osiąga do 15 m wysokości. Korona stożkowata, nawet do 4 m szerokości. Liście w żywo zielonej barwie lub żółtawozielone.
Odmiany: Aurea Nana, Morgan, Sieboldii.
Żywotnik olbrzymi
W Polsce osiąga do kilkunastu metrów wysokości. Charakteryzuje się stożkowatą do kolumnowej koroną.
Odmiany: Kórnik, Zebrina, Atrovirens.
 
Pozostałe gatunki to: żywotnik koreański i żywotnik japoński.
 

Kiedy, jak i gdzie sadzimy? 
Żywotniki, które zakupiliśmy z bryłą ziemi, możemy sadzić na wiosnę lub wczesną jesienią, aż do października. Rośliny, które nabyliśmy w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon, tj. od wiosny do jesieni. 

 

Tuje dobrze rosną na stanowiskach słonecznych lub delikatnie ocienionych.  Gleba powinna być świeża, żyzna, przepuszczalna o umiarkowanej wilgotności. 
Żywotniki zachodnie powinniśmy sadzić na glebach piaszczysto - gliniastych oraz wapiennych. Jest to grupa tui bardzo dobrze znoszących cięcie. Żywotniki wschodnie i olbrzymie, zdecydowanie wolą stanowiska lekko kwaśne aż do alkalicznych. Wymagają większej opieki, ponieważ są bardzo wrażliwe na upały i towarzyszącą im suszę. 

Rośliny należy sadzić w rzędach, w rozstawie ok. 60 – 100 cm, około 50 cm od ogrodzenia lub ściany budynku. Pamiętajmy, aby dół pod krzewem był co najmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej. W przypadku kiedy mamy do czynienia z glebą gliniastą, usuwamy połowę ziemi a resztę mieszamy z ziemią kompostową lub korą. Rośliny, które mają zachowaną bryłę ziemi, możemy sadzić razem z jutą, która owija bryłę korzeniową. Po umieszczeniu rośliny w podłożu, uzupełniamy ziemię, udeptujemy i bardzo obficie podlewamy.

Jak pielęgnujemy?
Cennym zabiegiem jest ściółkowanie rośliny. Ogranicza to rozwój chwastów oraz utrzymuje odpowiednią wilgotność podłoża. W tym celu rozkładamy wokół drzewka kilkucentymetrową warstwę zrębków drewnianych lub zmielonej kory ozdobnej. Podczas lata, pamiętajmy o systematycznym, najlepiej cotygodniowym podlewaniu. Nie zapomnijmy również o podlaniu żywotników jesienią. Zwiększymy w ten sposób zapas wody w roślinie na okres zimowy.
 
Tuje warto jest również nawozić. Pierwsze nawożenie powinno się odbyć z początkiem maja, w rok po posadzeniu rośliny. Następne na początku lipca. Najlepiej zastosować w tym celu wieloskładnikowy nawóz uniwersalny np. Azofoskę (15-30 g/m2 powierzchni żywopłotu) lub nawóz do roślin iglastych. 
 

Jak rozmnażać?
Rozmnażanie żywotników jest zabiegiem bardzo łatwym. Zanim jednak wysadzimy nowe, samodzielnie wyhodowane drzewko do gruntu, może upłynąć nawet do kilku lat. Sadzonkowanie rozpoczynamy w okresie wiosennym (marzec - kwiecień), ewentualnie jesienią (wrzesień - październik). Pobieramy około dziesięciocentymetrowe sadzonki, które powinny zawierać piętkę, czyli kawałek drewienka z pędu od którego ją oderwaliśmy. Sadzonkujemy w podłożu przygotowanym z mieszanki torfu i piasku (proporcje mieszanki 1:1). Pamiętajmy, że lepiej ukorzeniają się pędy niezdrewniałe. 


Przycinanie tui krok po kroku
 
Najbardziej popularną tują w polskich ogrodach, jest żywotnik zachodni Smaragd. Powszechnie nazywany tują szmaragdową lub tują szmaragd. Jak ją poprawnie przycinać? Przeczytasz poniżej. 

Przycinanie tui jest bardzo ważnym elementem uprawy. Skrócenie pędów zbyt mocno lub w nieodpowiednim momencie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. 

Pierwsze cięcie 
Wykonuje się je, kiedy tui nie zagrażają już przymrozki. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Ważne jest, żeby pierwszy raz przyciąć tuję przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Jeżeli chcemy, żeby tuja pięknie się rozrosła, powinniśmy skrócić jej czubek oraz boczne pędy o ok. połowę długości. Jednocześnie pozbądźmy się uschniętych i uszkodzonych gałązek.

Drugie cięcie 
Wykonuje się je mniej więcej w czerwcu. Kiedy młode pędy osiągną kilkanaście centymetrów. Powinniśmy je skrócić tym razem o 2/3 długości.

Trzecie - ostatnie cięcie 
Wypada pod koniec lipca, najpóźniej w połowie sierpnia. Nie powinniśmy ciąć krzewów po tym terminie, ponieważ rany mogą się nie zagoić i roślina może nie przetrwać zimowania. Trzecie cięcie polega na skróceniu pędów tylko o 1 cm.
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl 
Przeczytaj również:

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Kocie

Przycinanie w kwietniu o 1/2 długości, a w czerwcu o 2/3 długości młodych pędów. Bardzo dużo, rzeczywiście tak dużo należy przycinać?

REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pielęgnować żywotniki? Przycinanie, nawożenie i rozmnażanie krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.