Porady ogrodnicze

Jak powiększyć optycznie mały ogród? Sprawdzone metody

Optyczne powiększanie wnętrz jest stosunkowo proste — cały trik czynią jasne barwy, lustra, odpowiednie oświetlenie. Jak jednak powiększyć przestrzeń ogrodu na niewielkiej działce? Podpowiadamy, jak zaprojektować domowy zieleniec, by wyglądał na znacznie większy.
Jak powiększyć optycznie mały ogród? Sprawdzone metody

1. Rezygnacja z ogrodzenia i zacieranie granic
Nie zagradzajmy niewielkiej powierzchni ogródka monolitycznym murem lub żywopłotem z jednego gatunku roślin. To najlepszy sposób, by zamknąć i przytłoczyć i tak już ograniczoną przestrzeń. Znacznie lepiej będzie stworzyć nieregularne, lekkie ogrodzenie z zastosowaniem różnych roślin i delikatniejszych elementów architektonicznych. Zamiast na jednolite, postawmy na zróżnicowane formy — wzdłuż granic działki zastosujmy jedno-dwa drzewa, kilka fragmentów strzyżonego żywopłotu. W miejsce ciężkiego ogrodzenia, wybierzmy ażurowe. Mocno prześwitujące parkany stworzą tzw. okno widokowe, dzięki któremu obserwator nie będzie w stanie stwierdzić, gdzie zaczyna się i kończy jedna posesja, a roślinność spoza ogrodu zleje się z naszymi nasadzeniami. 
Starajmy się dążyć do zatarcia granic naszej działki.  Stosunkowo łatwo i szybko to osiągniemy, sadząc przy ogrodzeniach pnącza i piętrowe nasadzenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

2. Planowanie dróżek
Bardzo często ścieżki tworzone są przy i wzdłuż ogrodzenia, co również znacząco uszczupla przestrzeń. W niewielkich zieleńcach alejki rozplanujmy koliście lub po łuku.

3. Zróżnicowane zakamarki i  rośliny
Mała powierzchnia może wzbudzać niechęć do różnicowania nasadzeń i tworzenia w ogrodzie zakątków. To błąd! Strefy i zakątki znacznie urozmaicają przestrzeń i zapobiegają jej spłaszczeniu.  Aranżując je pamiętajmy, by przenikały się one wzajemnie. Nie przesadzajmy jednak z liczbą posadzonych gatunków, im ich mniej, tym lepiej. Unikajmy szczególnie dużych drzew i rozłożystych krzewów.

Efekt rozciągnięcia przestrzeni dadzą rośliny o drobnej fakturze i niewielkich liściach — posadźmy je w najodleglejszych zakamarkach ogrodu. Unikajmy gatunków, których kwiaty mają mocne, ciepłe barwy — żółty, czerwony, pomarańczowy. Zamiast nich, raczej wybierajmy te o kwiatach niebieskich, fioletowych, białych lub różowych. Szczególnie dobrze sprawdzą się na obrzeżach, gdzie ładnie stworzą wrażenie głębi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

4. "Nie" monotonnej przestrzeni
Kolejnym sposobem, by nieco oszukać wzrok, jest wyróżnienie poziomów w ogrodzie. Dysproporcje w ukształtowaniu płaszczyzn bywają uznawane za mankament, jednak w mniejszych zieleńcach sprawdzają się doskonale. Dlaczego? Każdą widoczną „kondygnację” nasz mózg zinterpretuje jak odrębną przestrzeń. Poza tym, zmiany w wysokości terenu dodatkowo ją dynamizują, co znów powoduje, że wydaje się ona większa. Warto wprowadzić do zieleńców schodki, zaplanować w nich wyższe rabaty, lub obniżone zakątki wypoczynkowe, czy też murek oporowy obsadzony roślinami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

5. Połączenie ogrodu z domem
Przejście z ogrodu do przylegającego do niego budynku powinno być płynne. W miarę możliwości zbudujmy taras, choćby niewielki, który będzie swoistym korytarzem, prowadzącym do zielonej części domostwa. Tworząc go, wykorzystajmy te same lub podobne materiały, rozwiązania i motywy, jak w domu. Jeśli mamy drewnianą podłogę, dopasujmy do niej, chociażby kolorystycznie, nawierzchnię tarasu. Ruchome elementy ogrodu dobierzmy pod wyposażenie wnętrza, które wychodzi na ogród.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

6. Optymalne zagospodarowywanie przestrzeni
Nic nie powinno się marnować, również przestrzeń. Łączmy i nadawajmy nowe funkcje poszczególnym elementom ogrodu. Na murki oporowe połóżmy grube podkłady i zróbmy z nich siedziska, a ławki przemieńmy w donice. Nie masz gdzie trzymać narzędzi? Ukryj je w meblach ogrodowych!

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(src: pinterest.com / pinterest.com)

7. Lustra i kratki złudzeń
Lustra to niezawodna metoda powiększania każdego obszaru, niezależnie od tego, czy znajduje się on w budynku, czy poza nim. Jeśli zostaną odpowiednio rozstawione, subtelnie nadadzą ogrodowi głębi. Układajmy je tam, gdzie jest dużo roślin, tak, by odbijały dany fragment ogrodu np. ścieżkę. Stosujmy tylko materiały wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, np. lustro akrylowe lub plexi.

Kratki złudzeń to drewniana lub wiklinowa konstrukcja ze szczebelkami umieszczonymi tak, by tworzyły zmyślną iluzję optyczną. Kolejne listewki zwężają się, zmniejszają i zbliżają do siebie. Patrząc na nie, odnosimy wrażenie, że sięgamy wzrokiem dalej, niż pozwala na to ściana (np. z żywopłotu).

Oba rozwiązania warto ze sobą łączyć, dają naprawdę fenomenalny efekt.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Domowe sposoby na odstraszenie komarów
Domowe sposoby na ukąszenia!
Insekty w naszych domach

Najlepsze sposoby na gryzące owady i kleszcze

TEMAT TYGODNIA:
Potnij je na kawałki i zakop pod pomidorami. Będą rosły jak szalone

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.