Spis treści:
Kompostownik — zalety
Kompostownik umożliwia składowanie odpadów roślinnych i pozyskiwanie z nich ekologicznego nawozu. Posiadając swój kompostownik zyskujemy podwójnie — nie tylko robimy pożytek z odpadów, które w innym wypadku trafiłyby do kosza, ale też pozyskujemy z niego wartościowy nawóz do ogrodu nazywany "czarnym złotem ogrodników", który jest cennym źródłem azotu, potasu i fosforu, a także wielu minerałów.
Kompostując odpadki oszczędzamy na wywozie bioodpadów i zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Jednak podstawową zaletą kompostowania odpadów jest możliwość pozyskania naturalnego nawozu o szerokim zastosowaniu, za którego nic nie płacimy. Kompost może posłużyć nam przede wszystkim do użyźniania gleby i nawożenia roślin, ale także do ściółkowania. Możemy go również wykorzystywać jako podłoże do warzyw, kwiatów doniczkowych czy rabatowych. Ten organiczny nawóz wzbogaca glebę w próchnicę oraz zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną, dzięki czemu ziemia staje się bardziej przepuszczalna i pełna składników odżywczych. Rośliny posadzone w glebie wymieszanej z kompostem mogą swobodnie się rozrastać i pobierać z niej substancje pokarmowe, a do tego mają lepszy dostęp do tlenu i wody.
Zakładanie kompostownika wcale nie jest trudne. Odpady organiczne można kompostować w pojemniku z drewna czy tworzywa sztucznego oraz na hałdzie nazywanej pryzmą. Kompostownik najlepiej ustawić w miejscu zaciszny, osłoniętym od wiatru i w miarę możliwości oddalonym od domu. O tym, jak założyć kompostownik z drewnianych desek przeczytasz tutaj: Zakładanie kompostownika w ogrodzie krok po kroku. Co kompostować i jakie rośliny dożywiać?
Zakładanie kompostownika to nic trudnego. Fot. 123RF.com
Jak pozyskać dobry kompost?
Chcąc pozyskać dojrzały i najbardziej wartościowy kompost, należy najpierw dokładnie przesiać zawartość kompostownika. Można do tego celu wykorzystać plastikową skrzynkę z otworami lub też sito budowlane czy ogrodnicze.
Jak przesiać kompost?
- Umieść sito na taczce lub wiaderku. Możesz także posłużyć się sitem z rozstawianymi nogami i podporą.
- Materiał pozyskany ze spodniej części kompostownika przełóż na sito. Prawdopodobnie będzie to mieszanina nie do końca jeszcze przerobionego materiału, który składa się z grubszych i cieńszych odpadów.
- Poruszając sitem postaraj się oddzielić suchy materiał od najwartościowszej ziemi kompostowej, którą można wykorzystać m.in. do zasilania roślin.
- Przesianie kompostu to dosyć pracochłonne zajęcie, które wymaga sporo zaangażowania, jednak pozwala pozyskać "czarne złoto ogrodników", czyli przefermentowany i dobrze rozdrobniony kompost.
- To, co pozostanie na górze sita należy ponownie przełożyć do kompostownika, a materiał, który udało nam się przesiać, możemy od razu wykorzystać do nawożenia.
Do jakich roślin stosować kompost?
Kompost ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Można nim nawozić m.in.:
- warzywa,
- rabaty kwiatowe,
- rośliny doniczkowe i balkonowe,
- drzewa owocowe i ozdobne,
- trawniki.
Kompost świetnie nadaje się do zasilania i przekopywania ziemi jeszcze przed posadzeniem w niej warzyw, kwiatów, krzewów czy drzew. Można go umieścić go na dnie dołka podczas sadzenia, a zawarte w nim składniki odżywcze będą stopniowo się uwalniać i wzmacniać system korzeniowy roślin już od momentu posadzenia. Kompostu można używać również jako ściółki i podsypywać nim ziemię wokół roślin. Ten naturalny nawóz można mieszać także z ziemią podczas sadzenia roślin doniczkowych oraz balkonowych. Jak widać kompost ma szereg zastosowań, dlatego warto poświęcić czas na jego przygotowanie oraz późniejsze przesiewanie w celu pozyskania najlepszej jakościowo materii.
Przeczytaj również:
Sadzenie pomidorów do gruntu - kiedy i jak to robić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie
Jak przyśpieszyć kompostowanie? Zalety drożdży w kompoście i przepis na domową miksturę
Dżdżownica kompostowa. Jak zwabić dżdżownicę kalifornijską do kompostownika?
Drożdże przyśpieszają rozkład kompostu. Fot. 123RF.com
Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.