Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozyskać dobry kompost? Ogrodnik pokazał metodę, jak przesiewa i szuka czarnego złota

Kompostowanie to pracochłonny proces, który jednak pozwala pozyskać jeden z najbardziej wartościowych, naturalnych nawozów. Jak przesiać kompost i zdobyć pożądane "czarne złoto ogrodników"? Sprawdźcie prosty patent!

Jak pozyskać dobry kompost? Ogrodnik pokazał metodę, jak przesiewa i szuka czarnego złota
Wyjaśniamy, jak pozyskać najbardziej wartościowy kompost. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kompostownik — zalety

Kompostownik umożliwia składowanie odpadów roślinnych i pozyskiwanie z nich ekologicznego nawozu.  Posiadając swój kompostownik zyskujemy podwójnie — nie tylko robimy pożytek z odpadów, które w innym wypadku trafiłyby do kosza, ale też pozyskujemy z niego wartościowy nawóz do ogrodu nazywany "czarnym złotem ogrodników", który jest cennym źródłem azotu, potasu i fosforu, a także wielu minerałów.

Kompostując odpadki oszczędzamy na wywozie bioodpadów i zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Jednak podstawową zaletą kompostowania odpadów jest możliwość pozyskania naturalnego nawozu o szerokim zastosowaniu, za którego nic nie płacimy. Kompost może posłużyć nam przede wszystkim do użyźniania gleby i nawożenia roślin, ale także do ściółkowania. Możemy go również wykorzystywać jako podłoże do warzyw, kwiatów doniczkowych czy rabatowych. Ten organiczny nawóz wzbogaca glebę w próchnicę oraz zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną, dzięki czemu ziemia staje się bardziej przepuszczalna i pełna składników odżywczych. Rośliny posadzone w glebie wymieszanej z kompostem mogą swobodnie się rozrastać i pobierać z niej substancje pokarmowe, a do tego mają lepszy dostęp do tlenu i wody.

Zakładanie kompostownika wcale nie jest trudne. Odpady organiczne można kompostować w pojemniku z drewna czy tworzywa sztucznego oraz na hałdzie nazywanej pryzmą. Kompostownik najlepiej ustawić w miejscu zaciszny, osłoniętym od wiatru i w miarę możliwości oddalonym od domu. O tym, jak założyć kompostownik z drewnianych desek przeczytasz tutaj: Zakładanie kompostownika w ogrodzie krok po kroku. Co kompostować i jakie rośliny dożywiać?

Zakładanie kompostownika to nic trudnego. Fot. 123RF.com

Jak pozyskać dobry kompost?

Chcąc pozyskać dojrzały i najbardziej wartościowy kompost, należy najpierw dokładnie przesiać zawartość kompostownika. Można do tego celu wykorzystać plastikową skrzynkę z otworami lub też sito budowlane czy ogrodnicze.

Jak przesiać kompost?

  • Umieść sito na taczce lub wiaderku. Możesz także posłużyć się sitem z rozstawianymi nogami i podporą.
  • Materiał pozyskany ze spodniej części kompostownika przełóż na sito. Prawdopodobnie będzie to mieszanina nie do końca jeszcze przerobionego materiału, który składa się z grubszych i cieńszych odpadów.
  • Poruszając sitem postaraj się oddzielić suchy materiał od najwartościowszej ziemi kompostowej, którą można wykorzystać m.in. do zasilania roślin.
  • Przesianie kompostu to dosyć pracochłonne zajęcie, które wymaga sporo zaangażowania, jednak pozwala pozyskać "czarne złoto ogrodników", czyli przefermentowany i dobrze rozdrobniony kompost.
  • To, co pozostanie na górze sita należy ponownie przełożyć do kompostownika, a materiał, który udało nam się przesiać, możemy od razu wykorzystać do nawożenia.

Źródło: Jak pozyskać dobry kompost? Kanał: Jak fajnie mieć ogródek. Youtube.com

Do jakich roślin stosować kompost?

Kompost ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Można nim nawozić m.in.:

  • warzywa,
  • rabaty kwiatowe,
  • rośliny doniczkowe i balkonowe,
  • drzewa owocowe i ozdobne,
  • trawniki.

Kompost świetnie nadaje się do zasilania i przekopywania ziemi jeszcze przed posadzeniem w niej warzyw, kwiatów, krzewów czy drzew. Można go umieścić go na dnie dołka podczas sadzenia, a zawarte w nim składniki odżywcze będą stopniowo się uwalniać i wzmacniać system korzeniowy roślin już od momentu posadzenia. Kompostu można używać również jako ściółki i podsypywać nim ziemię wokół roślin. Ten naturalny nawóz można mieszać także z ziemią podczas sadzenia roślin doniczkowych oraz balkonowych. Jak widać kompost ma szereg zastosowań, dlatego warto poświęcić czas na jego przygotowanie oraz późniejsze przesiewanie w celu pozyskania najlepszej jakościowo materii.

Przeczytaj również:

Sadzenie pomidorów do gruntu - kiedy i jak to robić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie

Jak przyśpieszyć kompostowanie? Zalety drożdży w kompoście i przepis na domową miksturę

Dżdżownica kompostowa. Jak zwabić dżdżownicę kalifornijską do kompostownika?

Drożdże przyśpieszają rozkład kompostu. Fot. 123RF.com

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.