Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Zasady projektowania ogrodu

Wielu ludzi uważa, że nie ma niczego lepszego niż wypoczynek na łonie natury. Ty również marzysz o własnym ogrodzie? Tylko jak go samodzielnie zaprojektować? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak wygląda projektowanie ogrodu krok po kroku.

Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Zasady projektowania ogrodu
Wyjaśniamy, na co zrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Od czego zacząć projektowanie ogrodu

Zanim zaczniesz planowanie swojego zielonego zakątka, musisz poznać miejsce, w którym powstanie. Jaki panuje tu klimat? Jak ukształtowany jest teren? Odkryj właściwości gleby oraz nasłonecznienie twojego przyszłego ogrodu. Zaplanuj jego wielkość i to, jak chcesz go użytkować. Weź także pod uwagę zabiegi pielęgnacyjne, które masz zamiar wykonywać w tym miejscu.

Powiedzmy, że masz już to wszystko przemyślane. To od czego zacząć projektowanie ogrodu? Nie tak szybko! Wybierz jeszcze przeznaczenie ogrodu. Czy będzie to przestrzeń do wypoczynku? Przedłużenie mieszkania o część zewnętrzną? Plac zabaw? A może dom dla roślin i miejsce dla zwierząt? Wybór zależy od wielkości działki.

Zacznij od przygotowania projektu. Na szkic z zarysem budynku i granic działki nanieś obiekty, które umieścisz w ogrodzie. Największy wpływ na jego wygląd ma rozmieszczenie roślin.

Linie na projekcie to krawędzie sąsiadujących powierzchni, czyli granice trawników, rabat lub ścieżki ogrodowe. Ich układ sprawi wrażenie ruchu albo statycznej równowagi. Jeśli nie masz doświadczenia, użyj form prostych. Są łatwiejsze do obsadzenia roślinami.

Kluczowy dla atrakcyjności ogrodu jest wybór roślinności. Uważnie dostosuj też wysokość wszystkich elementów.

Posadziłeś już rośliny? Poprowadź do nich ścieżki! Przemyśl ich przebieg. Pomyśl, jaki materiał wybrać do ich budowy. Po to, by połączyć dwa obiekty, ułóż dróżkę w linii prostej. Jeśli natomiast chcesz sprowokować gości do dłuższego spaceru w celu podziwiania twojego ogrodu, stwórz krętą ścieżkę, prowadzącą do pięknej rośliny lub imponującego obiektu. Wąskie ścieżki z łukami wypełnij drobnymi kamieniami, a do prostych dróg użyj większych płyt.

Od czego zacząć projektowanie ogrodu z drzewami? Oszacuj wielkość terenu. Małe drzewko kiedyś osiągnie potężne rozmiary. Jeśli ma mało miejsca, podczas wzrostu może nawet zniszczyć inne elementy ogrodu. Poza tym liście drzewa posadzonego blisko budynku mogą na przykład zapchać rynny.

Zastanów się, czy chcesz posadzić zielony trawnik. Będziesz musiał go kosić. Byliny okrywowe wymagają mniej wysiłku.

Odpowiedź na pytanie, od czego zacząć projektowanie ogrodu, jest bardzo złożona. Na pewno przekonasz się jednak, że własny ogród zasługuje na każdy wysiłek!

Przeczytaj również: 8 najbardziej kolorowych krzewów. Posadź je w ogrodzie, a będą jego wizytówką

Przedstawiamy 8 kolorowych krzewów, które warto mieć w ogrodzie. Fot. 123Rf.com

Samodzielne projektowanie ogrodu – zasady

Możesz skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Samodzielne projektowanie ogrodu jest jednak znacznie tańsze. Na co zwrócić uwagę? Niestety, musisz pamiętać o wielu rzeczach, lecz mając podstawową wiedzę, bez problemu zdołasz zrobić wszystko, co trzeba.

Oto kilka zasad samodzielnego projektowania ogrodu:

  • Nie sadź niczego na środku ogrodu, bo szybko ograniczysz sobie przestrzeń.
  • Roślinność ułóż piętrami. Im dalej od wolnej przestrzeni, tym wyższe rośliny. Najpierw trawnik, a na końcu drzewa.
  • Nie przesadzaj z ilością gatunków roślin. Zwłaszcza że wiele z nich nie rośnie naturalnie obok siebie. Jedna roślina może nawet zniszczyć inną. Co za dużo, to niezdrowo.
  • Siedlisko roślinne to suma czynników środowiska – gleby, wód, ukształtowania terenu, roślinności. Dopasuj ogród do środowiska. Jeśli posadzisz niepasującą do niego roślinę, najpewniej szybko zginie.
  • Nie usuwaj roślinności, która była w ogrodzie jeszcze przed jego założeniem. Jeśli się jej pozbędziesz, sprzeciwisz się środowisku. Przede wszystkim nie wycinaj drzew. Zanim wyrosną nowe, minie bardzo dużo czasu.
  • Dopasuj drzewa i krzewy do skali ogrodu. Duże drzewo nie pasuje do małego ogrodu.
  • Nie sadź drzew zbyt blisko domu. Mogą go uszkodzić!
  • Szanuj wymagania roślin. Jeśli masz w ogrodzie mało słońca, wybierz rośliny cieniolubne.
  • Projektuj funkcjonalnie – tak, by łatwo było na przykład dojechać wszędzie kosiarką.

Przeczytaj również: Raz posadzone będą zdobić twój ogród przez długie lata. Jak i kiedy sadzić byliny?

Najlepszą porą na sadzenie bylin jest wiosna lub jesień. Fot.123RF.com

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Starannie dobierz ilość i rodzaj potrzebnych materiałów oraz liczbę i gatunki roślin. Potrzebujesz maszyn i narzędzi. Na szczęście możesz je wypożyczyć.

Chcesz mieć taras drewniany czy z płytek? Posadzisz trawnik, a może rabaty kwiatowe? Przede wszystkim myśl o funkcjonalności, a później o estetyce. Do budowy dróżek najlepiej nada się bruk. Wykonaj krawężniki, by podczas deszczu materiał nie spływał na boki.

Płyty betonowe są tańszą alternatywą naturalnego kamienia, ale kamień ten jest bardzo trwały. Drewniana ścieżka nie ma aż takiej wytrzymałości, poza tym na przemokniętym lub zaśnieżonym drewnie łatwo o upadek.

Przejdźmy od planowania do prac ogrodowych. Zanim cokolwiek posadzisz, przekop i wyrównaj teren. Potem ułóż rabaty kwiatowe, dróżki, taras i trawnik. Wtedy wykonaj fundamenty ogrodzenia.

Głównym miejscem wypoczynkowym w ogrodzie jest taras. Przeznacz na niego odpowiednio dużo przestrzeni dla ciebie i twoich gości (oraz na meble ogrodowe i doniczki kwiatowe). Osłoń go przed nadmiarem słońca i wiatru. Zapewnij sobie prywatność. Niech nie odróżnia się stylem od domu.

Jak już wspomnieliśmy, dobrze zaplanuj ścieżki. Teraz wyznacz granice ogrodu płotami. Możesz stworzyć żywopłot. Oprócz granic ogrodu to także osłona przed wiatrem, hałasem i nieproszonymi gośćmi. Żywopłotem możesz też podzielić ogród na części.

Każdy ogród posiada powierzchnię wyłożoną trawą. Ty również posadź trawnik. Niech leży nieco ponad powierzchnią dróg i rabat. Wtedy stworzy plastyczne krawędzie. Posadź drzewa i krzewy. Rosną długo, więc wybierz im stanowisko na lata, na odpowiedniej przestrzeni.

Pora na rabaty kwiatowe. Znajdź dla nich odpowiednią formę. Klasyczne rabaty układają się wzdłuż linii prostej. Dzięki temu łatwiej zrobić podział na rabaty, drogi i trawniki. Wolisz naturalne formy? Załóż rabaty dalekie od regularności. Pamiętaj tylko, że zbyt ostre kąty i małe łuki wyglądają sztucznie. Możesz wykonać rabaty wyspowe – luźno rozłożone na trawnikach.

Tak wygląda projektowanie ogrodu krok po kroku. Jednak to nie koniec. Pamiętaj, że o ogród trzeba dbać przez cały rok! Będziesz musiał strzyc trawniki, siać i pielęgnować rośliny… Za to otrzymasz swój mały raj na ziemi.

Przeczytaj również: Nie chcesz tui w ogrodzie? Oto rośliny na wysokie żywopłoty

Wyjaśniamy, co sadzić w ogrodzie zamiast tui. Fot. 123RF.com

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.