Porady ogrodnicze

Raz posadzone będą zdobić twój ogród przez długie lata. Jak i kiedy sadzić byliny?

Byliny są grupą roślin określanych mianem wieloletnich. Oznacza to, że raz posadzone na rabacie będą na niej zakwitać przez szereg kolejnych lat. Najczęściej wybierane są te gatunki, które zachwycają wspaniałymi kwiatami lub dekoracyjnymi liśćmi. Po byliny sięgają praktycznie wszyscy ogrodnicy – głównie dlatego, że są one proste w uprawie.

Raz posadzone będą zdobić twój ogród przez długie lata. Jak i kiedy sadzić byliny?
Najlepszą porą na sadzenie bylin jest wiosna lub jesień. Fot.123RF.com

Spis treści:

Sadzenie bylin – podstawowe informacje 

Terminy sadzenia bylin do gruntu na działce zależą przede wszystkim od wybranego rodzaju roślin. Wybierając je w sklepie ogrodniczym, warto stawiać na te okazy, które występują w formie sadzonek, a nie nasion do wysiewu. To znacznie skraca początkowy czas opieki nad roślinami.

Jeżeli zakupione w donicach byliny są już w fazie rozkwitu, decyzję o ich umieszczeniu w stałym gruncie należy przełożyć na kolejny rok. Decydowanie się w tym momencie na przesadzanie rozkwitających bylin do gruntu jest bardzo niekorzystne dla roślin. Proces ten znacznie osłabia roślinę, a to wpływa na jej zdolność do zakorzenienia się na nowo. W rezultacie może się nie przyjąć, a nawet jeśli tak się stanie, to proces kwitnienia może zostać zahamowany.  Nie oznacza to natomiast, że z procesu przesadzania należy rezygnować w przypadku każdej byliny. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, w których te są na etapie zawiązywania swoich pąków kwiatowych. W każdym innym przypadku można bez przeszkód podjąć decyzję o przesadzeniu. 

Jak sprzedawane są byliny w sklepach ogrodniczych?

W sklepach ogrodniczych można nabyć byliny w formie kłączy lub bulw. Oferowane są one klientom w woreczkach pakowanych po kilka sztuk. Zdarza się, że niektóre punkty sprzedają je luzem – na sztuki. Decydując się na taką formę zakupu tych roślin, warto zwrócić szczególną uwagę na ich wielkość oraz jakość.

Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, że najlepiej wybierać bulwy większe. Przedtem jednak warto dokładnie je obejrzeć. Ma to na celu sprawdzenie, czy nie zostały dotknięte żadną chorobą. Nabyte w formie bulw oraz kłączy rośliny należy sadzić zgodnie z instrukcjami – najczęściej proces ten odbywa się w okresie wczesnej wiosny oraz jesieni

sadzenie bylin Termin sadzenia bylin uzależniony jest głównie od konkretnego rodzaju tych roślin oraz terminu, na jaki przypada ich kwitnienie. Fot.123RF.com

Kiedy sadzić byliny? 

Warto pamiętać, że każda roślina z rodziny bylin ma swoje własne preferencje, co do sposobu sadzenia czy wyboru samego stanowiska. Ważna będzie także pora umieszczania bulw w gruncie. W okresie jesiennym najlepiej jest posadzić do gruntu takie rośliny jak:

 • żagwin ogrodowy,

 • skalnica arendsa,

 • barwinek,

 • konwalia majowa,

 • smagliczka skalna,

 • floks szydlasty.

W okresie wczesnej wiosny do ziemi wysadza się rośliny, które będą zakwitały w okresie letnim oraz wczesną jesienią. Przykładem popularnych bylin sadzonych w tym czasie są:

Przeczytaj również: Przyciągają wzrok i budzą podziw. Oto TOP 17 roślin do ogrodu o nietypowym wyglądzie

oryginalne rośliny Te rośliny zachwycają swą oryginalnością. O tych gatunkach mogliście nie wiedzieć. Fot.123RF.com

Sadzenie bylin wiosną i jesienią

Wiosna to niezwykle pracowity czas w ogrodzie. To właśnie wtedy przypada termin sadzenia zdecydowanej większości roślin. Dotyczy to głównie tych bylin, których termin kwitnienia przypada na końcówkę okresu wiosennego oraz miesiące letnie. Pozostałą część bylin wysadza się do gruntu jesienią. To właśnie one ozdabiają przydomowe rabaty bogactwem kolorów wczesną wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. 

Jesień to idealny termin na sadzenie bylin. Gleba jest wówczas odpowiednio wilgotna, a temperatury niższe niż latem. Rośliny z powodzeniem zakorzenią się na tyle, aby przezimować i na wiosnę pięknie zakwitnąć. Warto jednak pamiętać, że ostatecznym terminem pozwalającym na sadzenie bylin jesienią jest październik. Takich czynności nie wykonuje się później ze względu na możliwość wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Należy także pamiętać, że rośliny posadzone późną jesienią koniecznie trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed nadejściem pierwszych przymrozków. Można zastosować w tym przypadku przeciwmrozowe okrycie w miejscu, w którym zostały posadzone do ziemi. W roli izolatora zabezpieczającego byliny od niskich temperatur idealnie sprawdzą się między innymi:

 • opadnięte jesienią liście,

 • kora ogrodowa,

 • gałązki iglaków.

jak sadzić byliny W sklepach ogrodniczych można nabyć byliny w formie kłączy lub bulw. Fot.123RF.com

Jak prawidłowo sadzić byliny w przydomowym ogrodzie?

 • Stanowisko pod uprawę bylin 

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie miejsca pod sadzenie bylin w ogrodzie. W tym celu wybraną rabatę należy dokładnie oczyścić z wszelkiego rodzaju chwastów. Ich obecność nie jest tylko mało estetyczna, ale znacznie utrudnia roślinie prawidłowy wzrost.

Następnym krokiem jest nawożenie gleby. Najlepiej zrobić to kompostem lub obornikiem. Przekopanie ziemi pozwoli na jej równomierne wymieszanie się z nawozem. Większe bryłki ziemi rozbija się grabkami, a następnie całość dokładnie grabi, aby teren był równy.

 • Podział rabaty na sekcje 

Decydując się na sadzenie różnych bylin na jednej rabacie, warto zadbać o preferencje każdej odmiany. Jednym z wygodnych sposobów jest podzielenie rabaty na kilka sekcji, co znacznie ułatwia zadbanie o odpowiednie warunki. Wstępne podzielenie rabaty na sekcje o różnych parametrach gleby to dopiero początek.

Kolejnym krokiem będzie rozplanowanie posadzenia poszczególnych bylin, uwzględniając ich wysokość po wyrośnięciu. Proces wydzielania miejsc na rośliny można ułatwić sobie, stosując wygodną metodę sznurka. Trzeba mieć także na uwadze fakt, że w zależności od rośliny, tempo wzrostu także może się od siebie różnić.

kiedy sadzić byliny Przed sadzeniem bylin na rabacie należy oczyścić glebę z chwastów, przekopać ją z kompostem lub obornikiem, a następnie wyrównać grabiami. Fot.123RF.com

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu bylin?

Kupując rośliny w sprawdzonym sklepie ogrodniczym, można spotkać się z przydatnymi informacjami, które dołączane są do opakowania. Jest to szczególnie przydatne dla tych ogrodników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą bylin i tworzeniem własnego ogródka. Z dołączonych wskazówek można dowiedzieć się między innymi o:

 • terminie wysiewu,

 • zalecanej głębokości sadzenia,

 • odległościach między roślinami.

Zdarza się, że osoba otrzymuje od sprzedawcy także dodatkowe wskazówki dotyczące pielęgnacji, podlewania czy nawożenia rośliny. Mając taki komplet informacji, można liczyć na doskonałe efekty i perfekcyjny wygląd przydomowego ogródka.

Najczęstsze choroby bylin ozdobnych

Decydując się na uprawę bylin w swoim ogrodzie, należy liczyć się z możliwością pojawienia się różnych chorób atakujących te rośliny. Zagrożenia nieinfekcyjne, czyli fizjologiczne wynikają głównie z błędów, jakie popełnia ogrodnik. Zazwyczaj wiążą się z niedoborem składników odżywczych lub zastosowaniem błędnej pielęgnacji. Zwykle jest to np. zbyt częste podlewanie lub posadzenie kwiatów na niewłaściwym stanowisku. Zmiany o charakterze fizjologicznym nie są niebezpieczne dla roślin – w większości przypadków możliwe jest ich odwrócenie.

Znacznie poważniejsze są choroby wywoływane przez grzyby. Najczęściej pojawiającymi się na roślinach ozdobnych grzybami jest mączniak prawdziwy oraz mączniak rzekomy. W pierwszym przypadku oznaką jest fakt, że liście zaczynają brązowieć, a z czasem także opadają. Łatwo można więc zdiagnozować problem.

Mączniak rzekomy jest znacznie trudniejszy w rozpoznaniu. W jego wczesnym stadium, na liściach bylin pojawiają się pomniejsze jaśniejsze przebarwienia, które stopniowo pokrywa większą część rośliny. Z czasem powstaje biały nalot grzybni. Wówczas pomagają jedynie preparaty chemiczne.

Przeczytaj również: Opylanie roślin. Naturalne sposoby na zdrowe warzywa, kwiaty, krzewy i drzewa owocowe

opylanie roślin Opylanie roślin jest dobrym sposobem, aby pozbyć się szkodników z roślin. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.