Porady ogrodnicze

Jak uprawiać warzywniak w skrzyni?

Coraz częściej właściciele balkonów, tarasów lub niewielkich  ogrodów pragną wygospodarować choćby niewielką przestrzeń na zaistnienie w nich  ekologicznych roślin jadalnych. Warzywa i zioła z powodzeniem można uprawiać w skrzyniach, a w dodatku taki "ogród warzywny" może doskonale prezentować się i urozmaicać nasz balkon czy też ogród.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Zalety uprawy w skrzyniach

Ogromną zaletą takiej uprawy jest to że, na małej powierzchni możemy pozwolić sobie na duże zróżnicowanie gatunków oraz na dobranie w każdej skrzyni  innego podłoża zgodnie z indywidualnymi potrzebami  uprawianych  roślin. Jest to idealne rozwiązanie jeśli w naszym ogrodzie jest ziemia słabej jakości pod uprawę. Łatwiej również zadbać o nawożenie w skrzyniach niż w tradycyjnej uprawie. Warzywa i zioła  są też w nich gęściej sadzone, niż w uprawie polowej co dodatkowo zapewnia większy plon z małej powierzchni. Pielęgnacja i plewienie  jest również dużo wygodniejsze bo rośliny rosną wyżej i mamy łatwiejszy  dostęp do nich.

Zobacz więcej zdjęć

Jak założyć warzywniak w skrzyni?

Po pierwsze - skrzynia. Można ją wykonać samemu z palet lub desek, lub skorzystać z gotowych,  dostępnych w sprzedaży. Ważne, aby nie były impregnowana chemicznie. Skrzynia do uprawy w ogrodzie nie musi mieć dna, wystarczą same boki.  Wnętrze  pojemników należy wyłożyć czarna folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem.  Folię przytwierdzamy zszywaczem tapicerskim lub przybijamy gwoździami, aby zabezpieczyć korzenie roślin przed gniciem, w dnie skrzyni wycinamy otwory przez które, będzie odpływać nadmiar wody, a następnie w pierwszej kolejności wysypujemy na dno keramzyt lub inne kruszywo. Następnie umieszczamy odpowiednie podłoże i dodatkowo stosujemy nawozy organiczne np. obornik lub kompost.

W przypadku skrzyń bez dna w uprawie ogrodowej musimy zastosować geowłókninę, która będzie separować ziemię w skrzyni od ziemi ogrodowej oraz metalową siatkę o drobnych oczkach, która zabezpieczy uprawę przed gryzoniami

Zobacz więcej zdjęć

Minimalna wysokość skrzyni nie powinna być mniejsza niż 20 centymetrów. Wybór odpowiedniej wysokości  powinien być uzależniony od głębokości systemu korzeniowego planowanych w uprawie roślin, gdyż te głęboko ukorzeniające się powinniśmy sadzić w skrzyniach dosyć głębokich.  Większych, bo ponad 10 litrowych  i szerszych pojemników wymagają np. warzywa dyniowate oraz pomidory i papryka.

Zobacz więcej zdjęć

Jako skrzynie na warzywa można wykorzystać również betonowe kręgi lub możemy zbudować pojemnik z pustaków. Ciekawie będą się prezentować skrzynie z drewnianych bali lub plecione z wikliny lub leszczyny, a także duże wiklinowe kosze.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

Ronin184

Tytuł obiecujący i ciekawy szkoda że artykulik nie na temat -na szczęście inni piszą więcej i w temacie

Anna55

Szkoda że nie na temat

celan

W moich skrzyniach: na dno tektura falista - lubią ją dżdżownice, na nią grube gałęzie i przesypane to ziemią, następna warstwa to drobne gałązki, liście, trawa. Następnie wymieszany kompost z ziemią uniwersalną, ziemia uniwersalna wymieszana z ziemią z działki, żeby wiatr nie zabrał tej uniwersalnej - uniwersalna jest taka trochę torfowa.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać warzywniak w skrzyni?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.