Porady ogrodnicze

Jak uprawiać warzywniak w skrzyni?

Coraz częściej właściciele balkonów, tarasów lub niewielkich  ogrodów pragną wygospodarować choćby niewielką przestrzeń na zaistnienie w nich  ekologicznych roślin jadalnych. Warzywa i zioła z powodzeniem można uprawiać w skrzyniach, a w dodatku taki "ogród warzywny" może doskonale prezentować się i urozmaicać nasz balkon czy też ogród.

Jak uprawiać warzywniak w skrzyni?
REKLAMA

Fot.123RF.com

Zalety uprawy w skrzyniach

Ogromną zaletą takiej uprawy jest to że, na małej powierzchni możemy pozwolić sobie na duże zróżnicowanie gatunków oraz na dobranie w każdej skrzyni  innego podłoża zgodnie z indywidualnymi potrzebami  uprawianych  roślin. Jest to idealne rozwiązanie jeśli w naszym ogrodzie jest ziemia słabej jakości pod uprawę. Łatwiej również zadbać o nawożenie w skrzyniach niż w tradycyjnej uprawie. Warzywa i zioła  są też w nich gęściej sadzone, niż w uprawie polowej co dodatkowo zapewnia większy plon z małej powierzchni. Pielęgnacja i plewienie  jest również dużo wygodniejsze bo rośliny rosną wyżej i mamy łatwiejszy  dostęp do nich.

Zobacz więcej zdjęć

Jak założyć warzywniak w skrzyni?

Po pierwsze - skrzynia. Można ją wykonać samemu z palet lub desek, lub skorzystać z gotowych,  dostępnych w sprzedaży. Ważne, aby nie były impregnowana chemicznie. Skrzynia do uprawy w ogrodzie nie musi mieć dna, wystarczą same boki.  Wnętrze  pojemników należy wyłożyć czarna folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem.  Folię przytwierdzamy zszywaczem tapicerskim lub przybijamy gwoździami, aby zabezpieczyć korzenie roślin przed gniciem, w dnie skrzyni wycinamy otwory przez które, będzie odpływać nadmiar wody, a następnie w pierwszej kolejności wysypujemy na dno keramzyt lub inne kruszywo. Następnie umieszczamy odpowiednie podłoże i dodatkowo stosujemy nawozy organiczne np. obornik lub kompost.

W przypadku skrzyń bez dna w uprawie ogrodowej musimy zastosować geowłókninę, która będzie separować ziemię w skrzyni od ziemi ogrodowej oraz metalową siatkę o drobnych oczkach, która zabezpieczy uprawę przed gryzoniami

Zobacz więcej zdjęć

Minimalna wysokość skrzyni nie powinna być mniejsza niż 20 centymetrów. Wybór odpowiedniej wysokości  powinien być uzależniony od głębokości systemu korzeniowego planowanych w uprawie roślin, gdyż te głęboko ukorzeniające się powinniśmy sadzić w skrzyniach dosyć głębokich.  Większych, bo ponad 10 litrowych  i szerszych pojemników wymagają np. warzywa dyniowate oraz pomidory i papryka.

Zobacz więcej zdjęć

Jako skrzynie na warzywa można wykorzystać również betonowe kręgi lub możemy zbudować pojemnik z pustaków. Ciekawie będą się prezentować skrzynie z drewnianych bali lub plecione z wikliny lub leszczyny, a także duże wiklinowe kosze.

REKLAMA
REKLAMA

Jakie warzywa można uprawiać w skrzyniach?

Nasz wymarzony warzywniak w skrzyni możemy zagospodarować wieloma gatunkami warzyw i ziół. Do takiej uprawy nadadzą się zarówno  gatunki o dłuższym, jak i o krótkim okresie wegetacji. Idealnie sprawdzą się np. rukola, sałata masłowa, rzodkiewka, koperek, szczypiorek, pietruszka, karłowate odniany fasoli szparagowej oraz pomidory niewymagające palikowania jak np. odmiana 'Balkoni Red' czy 'Ola Polka' oraz pomidorki  koktajlowe np. odmiana 'Maskotka' czy 'Koralik'.  Powodzeniem cieszą się również warzywa w wersji mini takie jak kapusta biała odmiana‘ Piccolir’, czerwona 'Redball' oraz włoska domiana 'Fiona'.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Jeannette Kostrau (@nettik87)

W naszych skrzynkach możemy również z powodzeniem uprawiać np. ziemniaki, których podkiełkowane już  bulwy  umieszcza się w bardzo przepuszczalnym podłożu na 10-15 centymetrów głębokości, zasypując kolejną warstwą ziemi. 

Bardzo istotne dla powodzenia uprawy jest to, jakie warzywa posadzimy obok siebie, odpowiedni dobór bowiem niebagatelnie wpływa na rozwój, wzrost, zdrowotność i  jakość plonu. Poszczególne warzywa posadzone obok siebie mogą wykazywać pozytywne bądź negatywne oddziaływanie na siebie i tak np. nie wolno uprawiać pomidorów i ziemniaków obok siebie. Dlatego przed wyborem  roślin warto poczytać o  współrzędnej  uprawie roślin i płodozmianie.

Przeczytaj również: Świeże owoce z własnego ogrodu

Zobacz więcej zdjęć

Jakie pielęgnować uprawę  w skrzyniach?

Niezwykle istotne jest regularne podlewanie warzywniaka w skrzyni, ziemia w nim jest bardziej narażona na wyschnięcie. Podlewać taką uprawę należy więc częściej niż warzywa rosnące bezpośrednio w gruncie, warto również zastosować  do skrzyni mieszaninę ziemi oraz hydrożelu, który pozwoli zmniejszyć częstotliwość nawadniania, zapewniając stały dostęp korzeniom do wilgoci. W dodatku poprawia on właściwości fizyczne gleby, co wpływa na jakość naszych plonów.

Ważne jest, aby w okresach przymrozków rośliny nawadniać rano, a nie wieczorem co może skutkować przemarznięciem bryły korzeniowej i w konsekwencji do zniszczenia uprawy.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez MyFeedingCompass (@alexandragubernat)

Jeżeli nie zastosowaliśmy nawozu przed wysadzeniem roślin, trzeba dostarczyć naszym warzywom składników pokarmowych poprzez podlewanie płynnym nawozem organicznym jak np. biohumus.

Rośliny uprawne i zioła wyglądają znacznie bardziej dekoracyjnie niż tradycyjna warzywna grządka, jeśli więc mamy mały ogród, balkon, taras lub nieduże patio, na którym nie brakuje słońca, warto wykorzystać  przestrzeń i pokusić się nawet u umieszczenie naszych warzywniaków w najbardziej reprezentatywnych miejscach.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra 
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)

rimeve5634

Od kilku lat też mam ogródek z warzywami i ziołami. Zrobiłam sobie skrzynię na stojaku - odpada schylanie się i uprawa jest łatwa. Całość zrobiona jest z płyt MPB, dzięki czemu łatwo się to wszystko czyści, pięknie wygląda, nie rysuje się itp!

Ronin184

Tytuł obiecujący i ciekawy szkoda że artykulik nie na temat -na szczęście inni piszą więcej i w temacie

REKLAMA
Anna55

Szkoda że nie na temat

celan

W moich skrzyniach: na dno tektura falista - lubią ją dżdżownice, na nią grube gałęzie i przesypane to ziemią, następna warstwa to drobne gałązki, liście, trawa. Następnie wymieszany kompost z ziemią uniwersalną, ziemia uniwersalna wymieszana z ziemią z działki, żeby wiatr nie zabrał tej uniwersalnej - uniwersalna jest taka trochę torfowa.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać warzywniak w skrzyni?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.