Porady ogrodnicze

Jak uratować rośliny po gradobiciu i ulewie? Przygotowuj oprysk interwencyjny

Przez Polskę przechodzą silne burze z nawalnymi opadami deszczu i gradu. W wielu rejonach naszego kraju gradobicia spowodowały poważne szkody w ogrodach. Chociaż na pogodę nie mamy żadnego wpływu, uszkodzone przez grad rośliny można jeszcze uratować. Sprawdź, jak to zrobić.   

Jak uratować rośliny po gradobiciu i ulewie? Przygotowuj oprysk interwencyjny
Podpowiadamy, jak uratować rośliny po gradobiciu i ulewie. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jak uratować rośliny po gradobiciu i ulewie?

Przez Polskę przechodzą nawałnice z silnymi opadami deszczu i gradem, które mogą doprowadzić do ogromnych szkód w ogrodzie. Skala zniszczeń po gradobiciu zależy od intensywności oraz czasu trwania opadu, a także wielkości gradzin. Bardzo dużo zależy też od fazy rozwojowej rośliny. Gradobicie to nieprzyjemne zjawisko, które w kilka minut potrafi zepsuć efekty ciężkiej pracy. Powoduje różnorakie uszkodzenia, m.in. zniszczenia liści w postaci dziurkowatości lub poszarpania oraz tzw. ocętkowanie, doskonale widoczne na łodygach i pędach. Co więcej, grad uszkadza też kwiaty, zawiązki owoców i owoce. Ponadto wraz z silnym wiatrem może powodować wyłamywanie gałęzi i pędów.         

Gradobicie ma negatywny wpływ na procesy asymilacyjne, co przekłada się na obniżenie plonów. Poza tym miejsca uszkodzenia stanowią otwartą bramę dla różnego rodzaju patogenów chorobotwórczych. Z kolei wysoka temperatura i wilgotność powietrza to idealne środowisko dla rozwoju infekcji. Aby uratować rośliny po gradobiciu i ulewie, należy jak najszybciej wykonać zabieg zabezpieczający przed wnikaniem patogenów przez zranione tkanki. W tym celu doskonale się sprawdzą nawozy interwencyjne.   

jak uratować rośliny po gradobiciu i ulewie Silne opadu deszczu i gradu mogą doprowadzić do ogromnych szkód w ogrodzie. Fot.123RF.com

Oprysk interwencyjny na zniszczone ulewami i gradem rośliny

Jak zabezpieczyć uprawy po ulewach i gradobiciu? Wystarczy sięgnąć po nawozy interwencyjne, które z łatwością można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Można je stosować zarówno doglebowo (do podlewania), jak i dolistnie (do oprysku). Dzięki temu zabezpieczymy uszkodzone części roślin przed szkodnikami i wnikaniem patogenów. Przed użyciem preparatów warto zapoznać się z instrukcją, aby stosować je w odpowiednich dawkach.     

Oprysk interwencyjny na zniszczone ulewami i gradem rośliny można też przygotować samodzielnie. Będzie on o wiele tańszy i tak samo skuteczny. W tym celu przyda się czosnek, który ma działanie bakterio- i grzybobójcze. Aby przygotować oprysk, należy rozdrobnić 200 g czosnku i zalać go 10 litrami wody, a następnie odstawić na dobę. Po tym czasie przelej wszystko do garnka i gotuj przez około 20 minut. Poczekaj, aż środek wystygnie i przecedź go przez sitko. Oprysk interwencyjny na zniszczone ulewami i gradem rośliny jest gotowy do użycia. Dzięki regularnemu stosowaniu zabezpieczysz organy roślinne przed wniknięciem patogenów chorobotwórczych przez zranione tkanki.    

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: 

Liście róż zwijają się - to nie przez upał, zaatakował je grzyb. Jak uratować róże?

Uwaga, śmierdzący szkodnik na malinach. Co to jest wtyk straszyk, jakie rośliny atakuje?

Choroby grzybowe na trawniku latem. Czy można go jeszcze uratować?

Pechowe rośliny. Skąd taka zła opinia? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uratować rośliny po gradobiciu i ulewie? Przygotowuj oprysk interwencyjny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.