Porady ogrodnicze

Jak wykonać drenaż trawnika w ogrodzie?

Odpowiednio zaplanowany i wykonany drenaż to jeden z najważniejszych elementów podczas zakładania trawnika w ogrodzie.

Jak wykonać drenaż trawnika w ogrodzie?
REKLAMA

Drenowanie jest niezbędne zwłaszcza na terenach, gdzie po intensywnych opadach deszczu woda zbiera się oraz utrzymuje w postaci kałuż przez dłuższy czasu. Pamiętajmy, że prawidłowy drenaż przedłuży życie naszego trawnika, ponadto będzie miał korzystny wpływ na wzrost oraz rozwój korzeni darni, co z kolei zaowocuje jej pięknym i efektownym wyglądem.

Jeżeli posiadamy płaskie i dostatecznie przesiąkliwe podłoże, wówczas możemy zdecydować się wykonanie drenażu na całej powierzchni trawnikowej.

Fot. ©123RF/PICSEL

Jak wykonać drenaż trawnika w ogrodzie?

W podglebiu, w odstępach dwumetrowych, wykopujemy szczeliny o szerokości około 30cm. Dołki powinny sięgać do poziomu podłoża przepuszczalnego. Następnie wypełniamy je do pełna gruboziarnistym piaskiem.

Z tego samego piasku, należy również wykonać około 10 cm warstwę odsączającą na całej powierzchni przeznaczonej pod trawnik. Warstwę tą niwelujemy (wyrównujemy) i dopiero na nią nanosimy grubą warstwę gleby nośnej, czyli typowego podłoża pod trawnik.

Istnieje również inna metoda drenowania trawnika. Polega na przygotowaniu drenów przewodowych za pomocą plastikowych rur drenarskich, które mają średnicę około 5-10 cm. Rury te układa się na głębokości 40-70 cm, w odległości 5 metrów od siebie,  wzdłuż spadku terenu. Tę metodę stosuje się na większych powierzchniach. Rury drenarskie podłączone są do rur o większej średnicy, są to tzw. zbieracze. Wodę odprowadza się np. do rzeki, stawu lub rowu melioracyjnego. Kiedy już wykonamy taki drenaż, przystępujemy do rozłożenia, zniwelowania i odpowiedniego przygotowania warstwy nośnej trawnika i wysiania nasion.

Przeczytaj również: Piękny trawnik przez cały rok

Fot. ©123RF/PICSEL

Jak poprawić drenaż trawnika?

Czasami zdarza się, że pomimo wykonanego drenażu po jakimś czasie woda nadal utrzymuje się na powierzchni trawnika. Aby rozwiązać nasz problem, w okresie wczesnej wiosny powinniśmy przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika. W przypadku dużych powierzchni będziemy musieli użyć aeratora z napędem, jednak w małych ogródkach przydomowych wystarczą zwykłe widły ogrodowe.

Posługując się aeratorem pamiętajmy, że otwory w darni powinny mieć przynajmniej 7,5 cm głębokości i wykonujemy je co 5 cm, na całej powierzchni. W przypadku wideł, po wbiciu ich w podłoże, delikatnie poruszamy ich zębami w przód i w tył (w ten sposób powiększamy wielkość dziury).

Nie zapomnijmy oczywiście, po zabiegu aeracji posypać powierzchni trawnika mieszanką ziemi ogrodowej i gruboziarnistego piasku.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również:

Regeneracja trawnika w siedmiu krokach

Jak zwalczyć choroby trawnika?

Jak założyć trawnik z rolki?

Koniczyna na trawniku. Jak sie jej pozbyć?

Jak zmienić zwykły trawnik w ogród z charakterem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Madzialka

osuszanie i wydrenowanie mokrego terenu można wykonać w bardzo prosty sposób, jednym telefonem ;) a resztę zrobią za nas specjaliści z http://www.zakladanie-ogrodow.pl/ ;)

adam99

Jeśli szuka ktoś takiej firmy to polecam: https://uslugibudowlane-kielce.pl/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wykonać drenaż trawnika w ogrodzie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.