Spis treści:
Jak długo kwitnie juka ogrodowa?
Juka ogrodowa, nazywana też karolińską, to wyjątkowa roślina na naszych rabatach. Egzotyczny wygląd zawdzięcza zimozielonym, mieczowatym liściom oraz kremowobiałym kwiatom w kształcie dzwonków, które zebrane są w okazałe, groniaste kwiatostany. Juka ogrodowa w trakcie kwitnienia może mieć nawet 2 m wysokości, więc nie sposób jej przeoczyć. Jest rośliną niewymagającą i dziecinnie łatwą w uprawie.
W naszym klimacie juka ogrodowa rozpoczyna swe spektakularne kwitnienie późną wiosną lub wczesnym latem, najczęściej na przełomie lipca i sierpnia. Pierwsze kwiaty możemy podziwiać po 2-3 latach uprawy, gdy roślina ta zdąży zadomowić się na wybranym dla niej stanowisku. Jak długo kwitnie juka ogrodowa? Przez kilka tygodni, przy czym na czas ten wpływają panujące warunki atmosferyczne. Kulminacja kwitnienia juki ogrodowej przypada na lipiec, ale czasem zdarza się, że jej kwiatami cieszymy się jeszcze w sierpniu.
Jak zadbać o jukę ogrodową po przekwitnięciu?
W lipcu lub sierpniu juka ogrodowa przekwita i prezentuje się mało atrakcyjnie. Po dzwonkowatych kwiatach nie ma śladu, pozostaje natomiast sama rozeta liściowa oraz wysoki, ogołocony pęd kwiatostanowy, który stopniowo zamiera. Co powinniśmy z nim zrobić? Jak zadbać o jukę ogrodową po przekwitnięciu? Pamiętajmy o dwóch prostych zabiegach.
Juka ogrodowa będzie piękniejsza w kolejnym sezonie, jeśli zadbamy o nią latem po zakończeniu kwitnienia. Fot. viktor2013/123RF.com
- Proste cięcie – z przekwitłej juki ogrodowej od razu usuwamy pęd kwiatostanowy. Jak to zrobić? Wystarczy, że obetniemy go u samej nasady, tuż nad rozetą liści, uważając, aby ich nie uszkodzić. Użyjmy do tego ostrego narzędzia, ponieważ łodyga ta jest twarda i gruba. Dzięki temu roślina nie będzie tracić energii na podtrzymanie przy życiu niepotrzebnego pędu, a skupi się na wzmocnieniu przed zimą i przygotowaniu do kolejnego kwitnienia za rok.
- Umiarkowane nawożenie – jeśli chcemy jeszcze lepiej zadbać o zdrowie systemu korzeniowego i liści juki, po kwitnieniu zastosujmy prostą odżywkę. Aby ją przygotować, przesiewamy przez sito 1 szklankę popiołu drzewnego i łączymy z 1 l wody o temperaturze pokojowej. Takim wzmacniającym nawozem podlewamy jukę ogrodową latem dwa razy – na przełomie lipca i sierpnia oraz na początku września.
Juka ogrodowa nie potrzebuje niczego więcej, aby szybko zregenerowała się po kwitnieniu i zaczęła zbierać siły do jeszcze piękniejszego kwitnienia w następnym sezonie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Prawidłowa pielęgnacja juki karolińskiej latem. Nawóz z trzech składników podwaja kwitnienie
Prawidłowe nawożenie hortensji. Ostatni raz podsyp azotem przed końcem lipca, będą kwitły do jesieni
Jak podlewać i nawozić jeżówki latem? Pielęgnacja dla długiego kwitnienia