Porady ogrodnicze

Jaskry azjatyckie - uprawa i pielęgnacja

Jaskry azjatyckie to rośliny ciągle niedoceniane w Polsce, a tymczasem zasługują na uwagę. Pochodzą z południowej Europy, Syrii oraz Iranu. Można je kupić już wczesną wiosną. Ich kwiaty przypominają orientalne maki lub nadmuchane piwonie. Są niezwykłą ozdobą balkonów, a po ścięciu mogą długo stać w wazonie.
Jaskry azjatyckie - uprawa i pielęgnacja
REKLAMA

Kiedy kwitną jaskry azjatyckie?
Jaskry można kupić już wczesną wiosną. Jeśli zdecydujemy się na zakup już wyrośniętej rośliny, zwróćmy uwagę, czy jest ona zwarta i krępa. Roślina powinna mieć kilka pąków i rozwinięty co najmniej jeden kwiat. Jeśli zdecydujemy się wysadzić je samodzielnie, z cebulek, to powinny zakwitnąć pod koniec czerwca. 

Jaskry azjatyckie mają piękne, pełne kwiaty w różnych kolorach: śnieżno-białe, fioletowe, różowe, żółte, kremowe i czerwone. Spotykamy też odmiany dwubarwne (z ciemniejszą obwódką). Średnica kwiatów może wynosić od 8-10 cm. Najczęściej uprawia się gatunki niskie – o wysokości do 25 cm. Największe jaskry azjatyckie osiągają aż 50 cm.

Fot. 123RF.com

Jak sadzić jaskry azjatyckie?
Bulwy jaskrów azjatyckich sadzimy już w marcu.  Przed posadzeniem bulw koniecznie namaczamy je przez kilka godzin w letniej wodzie – to pobudzi roślinę do szybszego wzrostu. Po namoczeniu zaprawiamy je środkiem grzybobójczym. Pojedynczą bulwę sadzimy w doniczkach o średnicy 9 cm, na głębokości 5-10 cm. Jeśli mamy doniczki o średnicy 10 cm – wsadzamy do nich po dwie bulwy. Do doniczek o średnicy 11-12 cm, możemy wsadzić trzy bulwy. Jaskry azjatyckie można nawozić co 7-10 dni. W tym celu wykorzystajmy nawóz wieloskładnikowy dla roślin kwitnących (najlepiej wolnodziałający). 

Jak przechowujemy bulwy?
Gdy roślina przekwitnie, usuwamy zeschnięte kwiaty i czekamy, aż liście również się zasuszą. Następnie delikatnie wyjmujemy bulwy z ziemi, tak aby nie uszkodzić delikatnych "pazurków". Umieszczamy je w skrzynkach i przysypujemy lekko wilgotnym torfem lub piaskiem - to powinno zapobiec nadmiernemu wysychaniu bulw. Przez pierwsze trzy miesiące po wykopaniu bulwy przechowujemy w suchym, przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze w granicach 20°C. Potem możemy przenieść je do chłodniejszego pomieszczenia - o temperaturze nie niższej niż 5-10°C. Nazywa się to procesem wenalizacji - czyli roślina w następny sezonie, po posadzeniu, będzie szybciej rosła i kwitła.


Ulubione miejsca jaskrów azjatyckich
Jaskry lubią słoneczne, spokojne stanowiska. Jeśli postawimy je w cieniu – liście zaczną żółknąć, a kwiaty zbledną. Roślina najszybciej rozwija się w glebie próchniczej żyznej i przepuszczalnej. Aby jaskry azjatyckie dłużej kwitły, powinniśmy zapewnić im chłodniejszą temperaturę - 12-18°C. Roślina musi mieć wilgotne podłoże, ale uważajmy z nadmiernym podlewaniem! Jaskrom należy dostarczać wodę regularnie, ale jeśli będzie miała zbyt mokro, bulwy zaczną gnić.

Fot. 123RF.com

Modne do bukietów ślubnych
Jaskry azjatyskie są piękne, trwałe i mają zaskakująco wiele kolorów, więc coraz częściej są wybierane przez przyszłe panny młode, do swoich wymarzonych bukietów ślubnych. Świetnie komponują się w wiązankach z piwoniami, daliami i różą japońską.

Fot.Pinterest

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również:

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jaskry azjatyckie - uprawa i pielęgnacja "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.