Spis treści:
Jesienne przesadzanie werbeny patagońskiej
Werbena patagońska podbija serca i ogrody Polaków. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim pięknemu wyglądowi, a jej intensywnie fioletowe kwiaty zdobią rabaty aż do późnej jesieni. Oprócz tego jest dosyć łatwa w uprawie, dlatego jest idealną rośliną dla początkujących ogrodników. Warto wiedzieć, że werbena patagońska bardzo łatwo sama się rozsiewa w ogrodzie. Wystarczy nie ścinać jej kwiatostanów po przekwitnięciu, a tylko pozostawić je na zimę. Dzięki temu wiosną pojawią się siewki, które możemy wykopać wraz z korzeniami, a następnie przenieść na wybrane stanowisko w ogrodzie.
Czy można przesadzać werbenę patagońską jesienią? Oczywiście! Druga połowa października i początek listopada to dobry czas na przeniesienie rośliny na nowe miejsce. Wysoka wilgotność oraz stosunkowo ciepła ziemia sprawią, że werbena szybko i łatwo się przyjmie. Przesadzając roślinę, warto zadbać o właściwe stanowisko. Werbena patagońska preferuje miejsca nasłonecznione, ewentualnie półcieniste, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Ma małe wymagania glebowe, choć najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub zasadowym.
Przeczytaj również: Rozmnażanie werbeny patagońskiej. Rozsada, wysiew do gruntu i butelki
Kwiaty werbeny patagońskiej przyciągają pożyteczne owady. Fot. CanvaPro
Jak zabezpieczyć werbenę patagońską przed zimą?
Werbena patagońska jest byliną wieloletnią, jednak w naszym klimacie uprawiana jest zazwyczaj jako roślina jednoroczna, gdyż nie jest w pełni mrozoodporna. Natomiast zmiany klimatyczne sprawiają, że zimy są coraz łagodniejsze. To sprawia, że werbenę patagońską można przezimować. Jak zabezpieczyć roślinę przed zimą? Ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem z kanału Naturalnie o ogrodach na You Tube ma kilka cennych rad.
Aby werbena patagońska dobrze przezimowała, można ją okryć. W tym celu doskonale się sprawdzą m.in. liście dębu czy ściółka z kory. Co więcej, kwiatostany rośliny warto zostawić na zimę i wstrzymać się z ich ścięciem do wiosny. Mimo że stracą kolor, będą wyglądać dekoracyjnie także w miesiącach zimowych. Trzymaj się tych prostych zasad, a werbena patagońska przetrwa zimę. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jej urokiem przez wiele lat.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Te rośliny nie przetrwają zimy na zewnątrz, ale można je uratować. Na czym polega sadzonkowanie?
Klon palmowy – uprawa w gruncie i w donicy. Jak osłonić i przezimować klon palmowy?
Winorośl japońska. Kiedy sadzić i jak pielęgnować wyjątkowe pnącze?