Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne przesadzanie werbeny patagońskiej. Jak zabezpieczyć werbenę przed zimą?

Werbena patagońska zyskuje coraz większa popularność wśród ogrodników. Jej intensywnie fioletowe kwiaty osadzone na długich łodygach przyciągają wzrok, dodając uroku każdemu ogrodowi. Odpowiednio pielęgnowana kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Wiele osób traktuje werbenę patagońską jako roślinę jednoroczną. Okazuje się jednak, że można ja przezimować. Jak zabezpieczyć werbenę przed zimą? Czy można ją przesadzać? Doświadczony ogrodnik ma cenne rady.    

Jesienne przesadzanie werbeny patagońskiej. Jak zabezpieczyć werbenę przed zimą?
Werbena patagońska może kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jesienne przesadzanie werbeny patagońskiej

Werbena patagońska podbija serca i ogrody Polaków. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim pięknemu wyglądowi, a jej intensywnie fioletowe kwiaty zdobią rabaty aż do późnej jesieni. Oprócz tego jest dosyć łatwa w uprawie, dlatego jest idealną rośliną dla początkujących ogrodników. Warto wiedzieć, że werbena patagońska bardzo łatwo sama się rozsiewa w ogrodzie. Wystarczy nie ścinać jej kwiatostanów po przekwitnięciu, a tylko pozostawić je na zimę. Dzięki temu wiosną pojawią się siewki, które możemy wykopać wraz z korzeniami, a następnie przenieść na wybrane stanowisko w ogrodzie.      

Czy można przesadzać werbenę patagońską jesienią? Oczywiście! Druga połowa października i początek listopada to dobry czas na przeniesienie rośliny na nowe miejsce. Wysoka wilgotność oraz stosunkowo ciepła ziemia sprawią, że werbena szybko i łatwo się przyjmie. Przesadzając roślinę, warto zadbać o właściwe stanowisko. Werbena patagońska preferuje miejsca nasłonecznione, ewentualnie półcieniste, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Ma małe wymagania glebowe, choć najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub zasadowym.    

Przeczytaj również: Rozmnażanie werbeny patagońskiej. Rozsada, wysiew do gruntu i butelki

werbena patagońska Kwiaty werbeny patagońskiej przyciągają pożyteczne owady. Fot. CanvaPro

Jak zabezpieczyć werbenę patagońską przed zimą?    

Werbena patagońska jest byliną wieloletnią, jednak w naszym klimacie uprawiana jest zazwyczaj jako roślina jednoroczna, gdyż nie jest w pełni mrozoodporna. Natomiast zmiany klimatyczne sprawiają, że zimy są coraz łagodniejsze. To sprawia, że werbenę patagońską można przezimować. Jak zabezpieczyć roślinę przed zimą? Ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem z kanału Naturalnie o ogrodach na You Tube ma kilka cennych rad.     

Aby werbena patagońska dobrze przezimowała, można ją okryć. W tym celu doskonale się sprawdzą m.in. liście dębu czy ściółka z kory. Co więcej, kwiatostany rośliny warto zostawić na zimę i wstrzymać się z ich ścięciem do wiosny. Mimo że stracą kolor, będą wyglądać dekoracyjnie także w miesiącach zimowych. Trzymaj się tych prostych zasad, a werbena patagońska przetrwa zimę. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jej urokiem przez wiele lat.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Te rośliny nie przetrwają zimy na zewnątrz, ale można je uratować. Na czym polega sadzonkowanie?

Klon palmowy – uprawa w gruncie i w donicy. Jak osłonić i przezimować klon palmowy?

Winorośl japońska. Kiedy sadzić i jak pielęgnować wyjątkowe pnącze?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.