Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika - maj w ogrodzie

Maj uznawany jest przez wielu za najpiękniejszy miesiąc w roku. To czas, kiedy wszystko bujnie rozkwita. Rośliny zachwycają soczystą, świeżą zielenią, ptaki pięknie śpiewają, a dzień robi się coraz dłuższy i zachęca do spędzania czasu w ogrodzie. Nie jest to jednak miesiąc, kiedy możemy bezkarnie leniuchować w ogrodzie. O nie! Przeciwnie, to czas siewu, rozsady w ogródkach warzywnych, przycinania krzewów kwitnących, ozdabiania balkonów oraz tarasów roślinami jednorocznymi.
Kalendarz ogrodnika - maj w ogrodzie

Z początkiem maja można przystąpić do wysiewu ogórków przeznaczonych na rozsady. To także dobry moment na wysiew kukurydzy.  Tuż po "zimnych ogrodnikach" i "zimnej Zośce", można sadzić pomidory, cukinię, paprykę i dynię oraz wszelkie inne warzywa z cieplejszych stref klimatycznych, którym wczesnowiosenne przymrozki mogłyby zagrozić. Jest to też czas pierwszych zbiorów szparagów, szczawiu i rabarbaru. 

OGRODY UŻYTKOWNIKÓW DECCORIA.PL

  

W pierwszej połowie maja możemy jeszcze wysiewać astry, aksamitki i cynie. W maju możemy nadal przesadzać i dzielić byliny. Pamiętajmy przy tym, aby przyciąć zbyt mocno rozrośnięte, nadziemne części roślin.
Po okresie "zimnych ogrodników", czyli od połowy maja, wieloletnie rośliny w pojemnikach, które schowaliśmy przed mrozami, przenosimy z pomieszczenia, w którym zimowały, na ich letnie stanowiska na balkonie czy tarasie. To również świetny moment, aby posadzić rośliny w balkonowych skrzynkach.
 

W maju możemy również sadzić drzewa i krzewy, ale uwaga - tylko te, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach. Niestety, na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno. Przed posadzeniem rośliny, należy obficie je podlać. Dzięki temu, bryła korzeniowa nie rozpadnie się przy wyjmowaniu. Maj, to najlepsza pora sadzenia roślin iglastych oraz azalii i rododendronów. Warto pamiętać, aby różanecznikom i azaliom usunąć przekwitłe kwiatostany, co pobudza je do krzewienia.Fot. Maj, to najlepsza pora sadzenia roślin iglastych oraz azalii i rododendronów.

Ściółkujemy również korą sosnową drzewa i krzewy (grubość warstwy powinna wynosić co najmniej 5 cm), szczególnie świeżo posadzone oraz słabo i płytko korzeniące się (np. lilaki, róże, magnolie, różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce). Korę rozkładamy na dobrze podlaną ziemię. Wrzośce po zakończeniu kwitnienia przycinamy, aby rośliny bardziej się zagęściły.

Lilakom pospolitym (bzom) wycinamy pędy z przekwitłymi kwiatostanami. Różom usuwamy odrosty podkładki, na której była szczepiona odmiana szlachetna. Jeśli tego nie zrobimy podkładki utworzą zarośla i zagłuszą szlachetną część krzewu.

Jeżeli na trawniku pojawia się mech, glebę należy spulchnić widłami lub walcem kołkowym. Można skorzystać ze specjalnych, regulowanych urządzeń, usuwających martwą trawę i mech. Ręczne pielenie trawnika, często nie jest możliwe lub jest zbyt uciążliwe. Jeżeli po skoszeniu widać, jakie chwasty opanowały nasz trawnik, można zastosować odpowiedni środek do zwalczania chwastów.


Fot. Koniczyna na trawniku.

Środek należy rozsypać, kiedy trawnik jest jeszcze wilgotny od rosy lub wykonać oprysk odpowiednim środkiem na nieskoszoną (suchą) darń, którą kosimy dopiero po 5-7 dniach tak, aby mógł on zadziałać dolistnie. Uff, troszkę się tego nazbierało, ale zbliżające się lato pozytywnie nastraja do wszelkich ogrodowych prac. Wszak, ogrodnik czy to amator czy specjalista, to podobno najbardziej zadowolony  ze swojego zajęcia pracownik. 
 

mgr inż. Patrycja Lipiec

Skorzystaj z bezpłatnej porady Naszego eksperta! Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem. 

Inne porady naszego eksperta:

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>
Oczyszczanie domowego powietrza za pomocą roślin >>

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.