Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy i jak przycinać lawendę po zimie? Dlaczego ten zabieg jest bardzo ważny?

Lawenda obficie kwitnie, pięknie pachnie i wnosi do naszego ogrodu romantyczny nastrój. Chcąc, by zachwycała nas swoim pięknem przez długi czas, musimy wiedzieć, jak odpowiednio ją pielęgnować i o co zadbać po zimie. Sprawdź, dlaczego cięcie lawendy jest takie ważne i jak przeprowadzić je wiosną.

Kiedy i jak przycinać lawendę po zimie? Dlaczego ten zabieg jest bardzo ważny?
Wyjaśniamy, jak ciąć lawendę po zimie, by latem pięknie kwitła. Fot. 123RF.com

Dlaczego cięcie lawendy jest ważne?

Cięcie lawendy jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, wpływającym również na to, jak będą się prezentowały nasze krzewy. Odpowiednio uprawiane będą gęste, ładnie uformowane i obficie zakwitną.

Regularne cięcie zwiększa również odporność lawendy na niekorzystne warunki atmosferyczne. Pozwala również pozbyć się wszystkich chorych, martwych i uszkodzonych podczas zimy pędów.

Cięcie lawendy jest istotne także dlatego, że jego brak może sprawić, że lawenda bardzo szybko ograniczy kwitnienie. Dodatkowo straci ona swój atrakcyjny wygląd, ponieważ zacznie rozrastać się na boki i pokładać się na ziemię.

Cięcie lawendy po zimie

Najczęściej zaleca się przycinanie pędów lawendy w terminie wiosennym. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia.

Zabieg cięcia lawendy po zimie powinno się przeprowadzać w suchy oraz słoneczny dzień. Dzięki temu nie narazimy przyciętych pędów na rozwój infekcji. Cięcie lawendy wiosną pomoże nie tylko nie zachować prawidłowy pokrój rośliny, ale również umożliwi zachowanie jej w dobrej kondycji, dzięki usunięciu chorych i zniszczonych pędów.

Cięcie lawendy najlepiej przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Fot. 123RF.com

Wiosenne cięcie lawendy – jak to zrobić?

Wiosenne cięcie lawendy przeprowadzamy, przycinając gałązki o około 1/3 długości. Cięcie musi być wykonane powyżej nagiej części pędów. Nie możemy przycinać zdrewniałych gałązek, ponieważ mogą one zaschnąć.

W dodatku lawendę najlepiej przycinać w taki sposób, aby nadać jej koronie zaokrąglony kształt. Sprawi to, że zapewnimy jej optymalny dostęp światła i powietrza do wnętrza korony. Jest to istotne, ponieważ lawenda jest rośliną wrażliwą na zbytnie zagęszczenie i nadmiar wilgoci oraz brak światła. Może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych i do gnicia rośliny.

Nie należy również przycinać zdrewniałych gałązek, ponieważ mogą one zaschnąć. Jeśli chodzi o następnie cięcie po wiosennym, to wykonujemy je regularnie po kwitnieniu poszczególnych kwiatostanów. Wtedy wycinamy je razem z kilkucentymetrowym fragmentem pędu.  

Pielęgnacja lawendy po zimie

Po zimie oprócz wykonania wiosennego cięcia lawendy, musimy również zatroszczyć się o jej odpowiednią pielęgnację. Dzięki temu roślina odwdzięczy nam się długim i pięknym kwitnieniem.

Najważniejsze podczas codziennej pielęgnacji rośliny jest jej systematyczne odchwaszczanie. Powstające wokół lawendy chwasty, mogą osłabiać cyrkulację powietrza wokół rośliny. Oprócz tego wiosną warto zastosować mineralny nawóz długo działający, który odżywi naszą lawendę.

Musimy również być uważni podczas podlewania rośliny. Lawenda dobrze znosi suszę, ale równocześnie bardzo źle reaguje na przelanie, ponieważ jej zalane korzenie błyskawicznie zaczynają gnić. Podlewanie powinno być częste, ale dość skąpe.

Do prawidłowego rozwoju, lawenda potrzebuje warunków zbliżonych do tych, w których rośnie w naturze. Z tego powodu powinna ona znajdować się w miejscu, w którym ma dostęp do dużej ilości słońca, do dobrego przewiewu i powinna rosnąć w przepuszczalnej glebie.

Przeczytaj również:

Jak i kiedy siać lawendę? Chcesz posiać lawendę na wiosnę, musisz przechłodzić nasiona

Jak pielęgnować lawendę, aby pięknie kwitła całe lato? Najważniejsze zasady

Lawenda francuska – najpiękniejsza odmiana lawendy w ogrodzie. Sprawdź, jak o nią dbać

Aby lawenda rozrosła się w ogrodzie, trzeba wcześniej zaplanować stratyfikacje nasion. Fot.123RF.com

Nie wyparzaj cytrusów. Oto sposób na oczyszczenie skórki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.