Z artykułu dowiesz się:
- Jakie rzadko spotykane drzewa warto zasadzić w swoim ogrodzie
- Jakie znamy rośliny ogrodowe o oryginalnych kwiatach
- Jakie rośliny o nietypowych owocach są polecane do polskich ogrodów
- Jakie rośliny o nietypowych liściach warto zasadzić w ogrodzie
Rzadko spotykane drzewa
Na rynku możesz znaleźć wiele interesujących drzew, które zachwycą cię nie tylko pokrojem, ale też wyjątkowo oryginalnym ulistnieniem lub niepowtarzalnymi kwiatami.
- Albicja to gatunek dorastający do 2 m wysokości. Zwane również drzewem chlebowym, charakteryzuje się pierzastymi, lekkimi liśćmi i kwiatami przypominającymi pióropusze. Zwiewne kwiaty mają kolor fioletowy lub różowy i zbierają się w duże, efektowne grupy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że potrafią świecić w ciemności! Lubi suchą, ubogą w składniki odżywcze glebę oraz słoneczne stanowisko. W Polsce warto ją uprawiać w pojemniku, aby możliwe było przeniesienie rośliny do cieplejszego miejsca w okresie zimowym.
Przeczytaj również: Kwiaty świecące w ciemności – mają niezwykłą cechę
Kwiaty albicji świecą w ciemności. Fot. 123RF/PICSEL
- Ambrowiec balsamiczny dorasta w Polsce nawet do 30 m. Ma wyjątkowo dekoracyjne, powcinane na brzegach liście w kolorze czerwonym i oryginalne, żółte owoce z kolcami na powierzchni. Szarobrązowy pień i bordowe pędy tworzą oryginalny, stożkowaty pokrój. Do jego uprawy będziesz potrzebował żyznego, kwaśnego podłoża. Poza tym jest to drzewo mało wymagające. W pierwszym latach po posadzeniu chroń je przed mrozem, przykrywając na chłodniejsze miesiące białą agrowłókniną.
- Judaszowiec kanadyjski to wyjątkowo dekoracyjne drzewo, które w naszych warunkach klimatycznych jest w stanie osiągnąć nawet 6 m wysokości. Ma wzniesione pędy tworzące rozłożystą, okazałą koronę. W pierwszej kolejności bardzo obficie kwitnie na kolor różowy, by w późniejszym okresie wypuścić na pędach sercowate liście. Jego kwiaty nadają się do jedzenia. Co jeszcze ciekawsze, wyrastają one nie tylko z młodych pędów, ale również z samego pnia drzewa. Lubi podłoże zasadowe i słoneczne, w miarę ciepłe stanowisko. W pierwszych latach od posadzenia staraj się chronić roślinę przed większymi mrozami.
Przeczytaj również: Wiosną mieni się tysiącami różowych kwiatuszków. Najpiękniejszy klejnot w ogrodzie
Rośliny ogrodowe oryginalne z kwiatów
Być może interesują cię rośliny inne od wszystkich, które zachwycą nietypowym okresem kwitnienia, kolorystyką kwiatów, czy też oryginalnym kształtem kwiatostanów? Zainteresuj się tymi, które znaleźliśmy specjalnie dla ciebie.
- Jaśmin nagokwiatowy to okazały krzew, który ze względu na swój pokrój bardzo często jest prowadzony jako pnącze lub ozdoba różnego rodzaju ścian i podpór. Jego wyjątkowość polega przede wszystkim na okresie, w którym zakwita. Mianowicie czas ten przychodzi późną jesienią i zimą, kiedy na pędach nie znajduje się ani jeden liść. W tych chłodnych miesiącach na całej roślinie pojawiają się dosyć drobne, żółte kwiaty z czarnym środkiem, które znikają przy większym mrozie, aby za kilka dni pojawić się znowu.
Przeczytaj również: Jaśmin. Uprawa i pielęgnacja
- Szachownica perska to roślina cebulowa, która osiąga wysokość do 120 cm. Lubi słoneczne i osłonięte od przeciągów stanowiska. Ma lancetowate liście i jasną, mocno kontrastującą z kwiatami łodygę. To właśnie kwiaty nadają jej wyjątkowości. Są praktycznie czarne, z odcieniami ciemnej czerwieni i fioletu. Pojawiają się w gronach około kwietnia.
Przeczytaj również: Dlaczego cesarskie korony nie kwitną? Cebule szachownic i zasady ich pielęgnacji
Uprawa cesarskich koron nie jest wymagająca. Fot. Pixabay.com
- Czarnuszka siewna to roślina znana, ale często traktowana jedynie jako użytkowa, a nie ozdobna. Warto jednak popatrzeć na nią pod innym kątem. Nie tylko ma niezwykle oryginalne kwiaty pod względem kształtu, ale również pod względem koloru. Piękny błękit w połączeniu z wyrazistym środkiem tworzą wartą uwagi kompozycję.
Przeczytaj również: Cudowne właściwości "oleju faraona". Jest dobry na wszystko!
- Pałczyca, czy inaczej mówiąc smocza lilia, to bylina z bardzo nietypowymi, dużymi kwiatami. Przybierają one barwę głębokiego fioletu i purpury i mogą osiągać nawet kilkadziesiąt centymetrów długości. Przy tak okazałych kwiatach pozostałe części nadziemne rośliny są praktycznie niewidoczne. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, a w niektórych sytuacjach kwitnie mimo braku podłoża i wody.
Czarnuszka siewna ma przepiękne niebieskie kwiaty. Fot. 123RF/PICSEL
Rośliny ogrodowe z wyjątkowymi owocami
Niektóre z roślin ogrodowych, które świetnie radzą sobie w polskim klimacie, mają owoce godne roślin egzotycznych. Być może nie jest ich tak dużo jak w ciepłych miejscach na Ziemi, jednakże wystarczająco, abyś jedną z nich mógł posadzić w swoim ogrodzie.
- Świdośliwa to coraz popularniejsza, ale wciąż rzadko spotykana roślina wydające pyszne, ciemne owoce. Z wyglądu przypominają one borówki, jednak różnią się od nich smakiem. Ma niepozorny pokrój, ale wyjątkowo dekoracyjne, zielone liście o zróżnicowanym kształcie. Ponadto kwiaty rośliny są białe, zebrane w kwiatostany po kilkanaście sztuk.
- Chruścina jagodna to krzew, który nie zrzuca swoich liści na zimę. Osiąga wysokość do 2,5 m, ma duże liście o lancetowatym kształcie i wyjątkowo ozdobne, jadalne owoce. Są okrągłe, żółte i w całości pokryte intensywnie czerwonymi kolcami. Kolce są krótkie i miękkie. Owoce są specyficzne w smaku, dlatego częściej są wykorzystywane do robienia przetworów. To roślina ogrodowa, którą warto uprawiać w pojemniku i na zimę chować w bezpieczne miejsce, w którym poczeka na nowy sezon.
Przeczytaj również: Są niepowtarzalne! Lista oryginalnych roślin do ogrodu, które warto mieć
Chruścina jagodna ma malutkie i bardzo dekoracyjne owoce. Fot. 123RF/PICSEL
Nietypowe rośliny ogrodowe dekoracyjne z liści
Wiele popularnych roślin przyćmiewa te, które powinny mieć większe szanse na zaistnienie na rynku. Jeśli jednak trochę poszukasz, okaże się, że twój ogród może wyglądać zupełnie inaczej niż wszystkie inne. Oto kilka interesujących roślin, które zdecydowanie warto posadzić w swoim ogrodzie.
- Gunnera olbrzymia to roślina, która może ci pomóc w stworzeniu wyjątkowo egzotycznego klimatu we własnym ogrodzie. To krzew osiągający nawet 4 m wysokości i 3 m szerokości. Ma rozłożyste, ogromne liście, które mogą mieć nawet 2 m długości. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych i źle znosi okresy suszy, podczas których musisz pamiętać o jej podlewaniu. Interesującym pomysłem jest posadzenie jej koło drewnianego tarasu sąsiadującego z obszernym trawnikiem. Na zimę nie zapomnij o cięciu rośliny przy samej ziemi i przykryciu jej agrowłókniną, która zabezpieczy ją przed dokuczliwym mrozem.
- Pokrzywiec Wilkesa to zdecydowanie roślina dla osób lubiących krwistą czerwień w swoim ogrodzie. Jest wiele roślin w tym kolorze, jednak ta jest wyjątkowa nie tylko ze względu na kolor wszystkich części nadziemnych, ale również ze względu na bardzo dekoracyjny, rozłożysty pokrój. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Źle znosi mrozy, dlatego po sezonie na zewnątrz warto chować roślinę do pomieszczeń chroniących ją przed mrozem. Oznacza to, że jest ona idealna do pojemników.
- Świdwa krwawa to ognisty krzew, który w zimie stanowi niewątpliwie jedną z piękniejszych ozdób ogrodowych. Jego gałęzie w tym okresie przybierają intensywny, pomarańczowo-czerwony kolor, który na tle śniegu wydaje się płonąć. Doskonale znosi zimę. Nie wymaga częstego cięcia.
Pokrzywiec ma charakterystyczne bordowe "ogony". Fot. 123RF/PICSEL
Przeczytaj również: Kwitnie, owocuje i jest piękny, nawet gdy zrzuca liście. Sprawdź, jak go zagęścić
Nie musisz daleko szukać, jeśli chcesz znaleźć wyjątkowe rośliny do swojego ogrodu. Czasami też wystarczy jedna, aby zaakcentować wyjątkowość twojego miejsca na Ziemi. To ważne, by czuć się w swoim ogrodzie dobrze. Jednak, aby tak było, musisz tak zaaranżować przestrzeń, aby każda roślina czuła się na niej równie dobrze jak ty.
Przeczytaj również: